Reklama

I po elektrowni...

Wtorek, 01 Maj 2012 18:47

PIŁA. Kilka miesięcy po swych setnych urodzinach zakończyła doczesny żywot elektrownia przy ulicy Walki Młodych. „Doczesny”, bo techniczna śmierć spotkała elektrownię już wiele lat temu.


A tymczasem parę dni przed Wielkanocą resztki wyburzonego budynku elektrowni wybudowanej w latach 1909-1911 znikły z powierzchni ziemi i za kilka lat, gdy dawni pracownicy i okoliczni mieszkańcy zapomną, nikt nie będzie już wiedział, że kiedyś z charakterystycznego budynku na skraju miasta płynął prąd.


Zostały jeszcze inne ślady obecności prądu elektrycznego w Pile, może nie tak stare jak sama elektrownia, ale pamiętające z pewnością czasy, gdy Piła nosiła jeszcze niemieckie miano Schneidemühl – to kilka starych kratownicowych metalowych słupów z izolatorami i podwieszonymi do nich przewodami przy ulicy Drygasa na odcinku mniej więcej od siedziby ZUS do placu 9 Maja. Na jednym z nich do dziś tkwi filuterny jakby „kapelusik” chroniący przed wpływami atmosferycznymi.A skąd pewność, że pamiętają one jeszcze czasy sprzed II wojny światowej? Otóż  w jednym ze słupów, tym na placu 9 Maja, znajduje się  charakterystyczny postrzępiony otwór, przestrzelina – pamiątka po walkach zimą 1945 roku. Pocisk leciał gdzieś od strony centrum, może od liceum na Pola, i natrafiwszy na przeszkodę przebił ją. Ilekroć przechodzę obok myślę z niepokojem o chwili, kiedy nowoczesność i potrzeba remontu wymusi na gospodarzu historycznego słupa jego wymianę „na młodszy model”.

I zastanawiam się, czy pójdziemy wzorem Warszawy, która podobny słup - ale trakcji tramwajowej na ulicy Grójeckiej, pamiętający walki z września 1939 roku, też uszkodzony - podniosła do rangi zabytku, oznaczając stosowną tabliczką.

Jan Balcerzak


 

REKLAMA


Komentarze

darass
+17
 
 
zapewne za jakis czas przewody elektryczne zostaną wkopane w ziemię, ale miejmy nadzije ze slup pozostanie - tyle razy go widziałem, ale nigdy nie zwrociłem uwagi na uszkodzenie
Wtorek 01 Maj 2012, 21:26
Odpowiedz autorowi
Autor *
Zatwierdź
Anuluj
marian
+15
 
 
Elektrownię zamiast zostawić tak jak i wiele innych zabytków w Pile to się zburzyło. Potomni nic nie zobaczą na własne oczy, tylko nowe markety, bo przecież to jest najważniejsze.
Środa 02 Maj 2012, 10:35
Odpowiedz autorowi
Autor *
Zatwierdź
Anuluj
fuk
+4
 
 
markety i banki - to jest najważniejsze
Środa 02 Maj 2012, 13:57
Odpowiedz autorowi
Autor *
Zatwierdź
Anuluj
krzych
+11
 
 
Piła jest uboga w jakiekolwiek zabytki i jeszcze likwiduje się te nieliczne. Żal...
Środa 02 Maj 2012, 14:08
Odpowiedz autorowi
Autor *
Zatwierdź
Anuluj
zz
-3
 
 
Tak narzekacie że nie ma zabytków a żaden z was nawet grosza by nie wydał aby te zabytki utrzymywać-normalna mentalność polaczków
Czwartek 03 Maj 2012, 14:38
Odpowiedz autorowi
Autor *
Zatwierdź
Anuluj
druh
+1
 
 
Zwykły buc z ciebie, gdyż sam jesteś polaczkiem.
Piątek 04 Maj 2012, 16:10
Odpowiedz autorowi
Autor *
Zatwierdź
Anuluj


REKLAMA

Internetowy dziennik FaktyPilskie.pl zastrzega sobie prawo redakcji do skrótów, bądź usunięcia komentarza zawierającego treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca tego rodzaju komentarz może ponieść za jego treść odpowiedzialność karną i cywilną.
 
GALERIA
Wybrane zdjęcia z naszej galerii

FAKTYPILSKIE.PL Wszelkie prawa zastrzeżone
Design by: StudioSzahal.pl

hosting zapewnia zenbox.pl

strona główna | galeria | reklama | ogłoszenia | kontakt z redakcją