Zamknij

Jakie są rodzaje windykacji?

00:00, 04.08.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

W dzisiejszych czasach obowiązujące są dwa podziały windykacji. Tak naprawdę różnice między nimi nie są bardzo znaczące, lecz warto poznać je obie. Poznanie obu rodzajów jest bardzo istotny, ponieważ często jest równoznaczny z etapami, które ma do przejścia osoba zadłużona.

Jak można zdefiniować windykację?

Windykacja to przede wszystkim proces, który dąży do odzyskania wszystkich należności. Windykator korzysta z różnych narzędzi i postępując zgodnie z prawem, próbuje nakłonić dłużnika do zwrócenia określonej sumy pieniędzy lub innej rzeczy. Ważne jest również to, że do windykacji dochodzi tylko i wyłącznie wtedy, gdy dłużnik spóźnia się z zapłatą lub jej całkowicie zaniechał.

 

Podział windykacji stosowany przez firmy windykacyjne lub kancelarie prawne

Pierwszy podział jest mało skomplikowany. Najważniejsze są dwa rodzaje windykacji, a mianowicie:

Polubowna – polega przede wszystkim na negocjowaniu i rozmawianiu z dłużnikiem. Proces ten służy nakłonieniu do spłaty wszystkich zaległości i terminowemu wypełnianiu swoich obowiązków, które zostały zapisane w umowie między osobą zadłużoną a wierzycielem. Należy zwrócić uwagę na fakt, że ten etap nie wiąże się ze znacznymi kosztami, ani innymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Wystarczy tylko nawiązać kontakt z windykatorem i postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Sądowa – ten rodzaj windykacji wiąże się ze sprawą w sądzie. Dochodzi do niej tylko w przypadku, gdy negocjacje i rozmowy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W tym przypadku trzeba zdawać sobie sprawę ze sporych kosztów związanych z rozprawą. Efektem windykacji sądowej może być egzekucja komornicza.

Podział znany z fachowej literatury

Rodzaje, które można znaleźć w różnych specjalistycznych książkach, są bardziej rozbudowane. Należy jednak pamiętać o tym, że ten podział jest stosowany przede wszystkim w przypadku kancelarii prawnych o charakterze detektywistycznym.

Drugi podział

  • Windykacja polubowna – może odbywać się bezpośrednio lub pośrednio za pomocą na przykład telefonu komórkowego,
  • Windykacja sądowa,
  • Windykacja związana z działaniem komornika,
  • Windykacja kryminalna lub bardziej znana jako karna.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DarioDario

0 0

Mi pomogła firma ICG-Group, która ma również wieloletnie międzynarodowe doświadczenie 11:06, 21.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%