Zamknij

Ruszyła Lumag MasterClass

09:17, 23.09.2016 fp
Skomentuj

Jednym z największych wyzwań współczesnych przedsiębiorstw - szczególnie tych zlokalizowanych poza głównymi metropoliami - jest znalezienie wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowym utrudnieniem jest czas potrzebny na wdrożenie ich w system pracy obowiązujący w danej firmie. W rezultacie coraz więcej pracodawców decyduje się na kształcenie swoich przyszłych kadr już od etapu nauki szkolnej. Doskonałym przykładem tego rodzaju działań może być Lumag MasterClass, klasa patronacka utworzona przez wiodącego polskiego producenta klocków hamulcowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w wielkopolskiej Chodzieży.

W ramach zawartego porozumienia między Lumag Sp. z o.o. a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży, w rozpoczętym niedawno roku szkolnym w klasie o profilu technik mechanik będzie się kształciło 28 uczniów. Będą oni mieli okazję wziąć udział w cyklu szkoleń organizowanych przez specjalistów firmy Lumag, której siedziba oraz fabryka, podobnie jak szkoła, mieści się w powiecie chodzieskim.

W ramach początkowych zajęć praktycznych przyszli mechanicy poznają m.in. podstawy przedsiębiorczości oraz tajniki budowy klocków hamulcowych i zarządzania procesem produkcji. Dodatkowo producent klocków hamulcowych marki Breck sfinansuje zakup odzieży roboczej, podręczników, dodatkowe zajęcia z rysunku technicznego, podstawowy kurs AutoCAD, a w III klasie również kurs na prawo jazdy. Uczniowie poznają także w praktyce pracę wszystkich działów produkcyjnych począwszy od stanowisk liniowych po zarządzanie produkcją.

- Inwestycja w kadry to jeden z filarów naszego biznesu. Niestety na rynku często brakuje wykwalifikowanych specjalistów, co z kolei wiąże się z niedostateczną popularyzacją kształcenia zawodowego jako ścieżki edukacyjnej, która umożliwia zdobycie konkretnego zawodu. A warto wiedzieć, że Polska urasta do europejskiej potęgi w produkcji podzespołów i części samochodowych. Dlatego związanie swojej kariery zawodowej z motoryzacją daje tym młodym ludziom świetne perspektywy pracy i rozwoju. A nam, jako pracodawcy, pozwala pozyskać nowe, młode talenty - w niedalekiej przyszłości doskonałych techników-mechaników, a być może także inżynierów, bo nasz program rozwoju kadr nie ogranicza się tylko do kształcenia na poziomie szkoły średniej - mówi Marek Żak, prezes spółki Lumag z Budzynia, producenta klocków hamulcowych Lumag i Breck.

Opiekę nad uczniami w ramach zajęć praktycznych obejmie czterech specjalistów z firmy Lumag. Każdy z nich będzie na bieżąco monitorował postępy 7 przyszłych mechaników. Pozwoli to na efektywne realizowanie zadań praktycznych, które od drugiego roku nauki będą realizowane w siedzibie Lumag oraz w wewnętrznym Dziale Badań i Rozwoju firmy. W wakacje uczniowie klasy patronackiej będą mieli również możliwość odbycia płatnych staży.

- Opracowany przez nas autorski program nauczania umożliwi uczniom stopniowe wdrażanie się w specyfikę pracy w branży motoryzacyjnej. Jesteśmy przekonani, że przy wsparciu swoich opiekunów przyszli inżynierowie zdobędą bardzo dużą wiedzę praktyczną z zakresu na co dzień niedostępnego dla innych uczniów techników zawodowych. W rezultacie zyskają znaczącą przewagę podczas dalszych etapów kształcenia, po których mamy nadzieję dołączą ponownie do naszego zespołu” - dodaje Tomasz Orłowski, szef Działu Badań i Rozwoju Lumag.

Dodatkowo co roku 3 najlepszych uczniów z klasy patronackiej, którzy uzyskają najwyższą średnią ocen z tzw. przedmiotów ścisłych, otrzyma nagrodę finansową, a lingwistyczni prymusi zyskają możliwość nauki języka angielskiego w ramach zajęć dodatkowych. Jednocześnie jedne z ferii zimowych uczniowie spędzą na obozie narciarskim ufundowanym przez firmę Lumag.

W ramach pierwszego naboru do Lumag MasterClass zakwalifikowanych zostało 28 uczniów, wśród których znalazła się także jedna dziewczyna. Profil klasy nastawiony będzie na rozwój umiejętności praktycznych i praktyczne zastosowanie pozyskanej wiedzy.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%