Zamknij

Eneris ponownie rozdaje zielone granty

09:20, 09.03.2017 fp
Skomentuj

Ruszyła II edycja Programu Grantowego Eneris „Pomysły chroniące środowisko”. W ramach konkursu szkoły, kluby oraz organizacje non profit z Piły mogą zdobyć 3 tysiące złotych na realizację pomysłów na poprawę stanu środowiska naturalnego w swojej okolicy.

Jeszcze przed wakacjami w całej Polsce rozdanych zostanie w sumie 10 grantów o łącznej wartości 30 tysięcy złotych. Swoje pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać do 30 kwietnia.

Masz eko-pomysł na Piłę? Zdobądź na niego grant!

Zakładanie ogródków przyszkolnych, promowanie kompostowania, edukacja w zakresie zanieczyszczenia światłem i smogu, budowanie klombów osiedlowych i  zielonej infrastruktury przyjaznej owadom czy kręcenie eko-filmów promujących postawy przyjazne naturze to tylko część długiej listy pomysłów na eko-projekty, które już od czerwca mogą zostać zrealizowane w Pile. W konkursie zgłaszać swoje pomysły mogą zarówno organizacje społeczne, jak i domy kultury, szkoły, świetlice i grupy nieformalne. Wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy. Liczy się pomysłowość, faktyczny wpływ na otoczenie oraz zaangażowanie uczestników w projekt.

- Oceniając zgłoszenia, będziemy brali pod uwagę trzy elementy - mówi Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji w Eneris, jurorka I edycji Programu Grantowego. - Po pierwsze: projekt musi być realny do wykonania w określonym czasie i budżecie. Po drugie: musi mieć w sobie tę iskierkę innowacyjności, nowego spojrzenia na środowisko i na ekologię. Po trzecie: powinien angażować jak najwięcej osób.

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 kwietnia. Do 9 czerwca jury złożone z przedstawicieli samorządów oraz Eneris wybierze najlepsze eko-projekty. Tuż po ogłoszeniu wyników autorzy wyróżnionych pomysłów otrzymają fundusze na realizację swoich planów, na co mają czas do końca roku 2017.

Jak Program Grantowy zmienił Piłę w ubiegłym roku? Dzięki przekazanym funduszom zaplecze dydaktyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica zostało uzupełnione o generator wiatrowy oraz dwa multimetry. Stworzona mobilna baza laboratoryjna pozwoliła na popularyzację zagadnienia energetyki odnawialnej i promowania postaw ekologicznych wśród uczniów szkół wszystkich poziomów powiatu pilskiego i okolicznych.

- Głównym celem realizowanego przez nas projektu edukacyjnego „Mobilne Laboratorium energii odnawialnych” była promocja wiedzy na temat współczesnych problemów z energią i rosnącej roli jej odnawialnych źródeł. Program Grantowy stworzył nowe możliwości promocji postaw proekologicznych wśród młodzieży północnej Wielkopolski, łącznie wśród około 1,5 tysiąca osób - powiedziała Hanna Filipowicz, kierownik Biura Informacji i Promocji PWSZ w Pile, koordynator zwycięskiego projektu.

102 wnioski z całej Polski, prawie 4 tysiące osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację wyróżnionych projektów oraz prawie 13 tysięcy mieszkańców, którzy zetknęli się z ich efektami to wyniki I edycji Programu Grantowego Eneris. Realizowany był on wśród mieszkańców zarówno dużych miast jak Piła, Kielce, Jaworzno, jak i niewielkich miejscowości i wsi, takich jak Mietków, czy Lubiana. Już wkrótce o najlepszych pomysłach będzie można przeczytać w specjalnej publikacji - Białej Księdze I edycji Programu Grantowego. Podsumowanie najciekawszych projektów i praktycznych pomysłów grantobiorców z całej Polski dostępne będzie na stronie internetowej konkursu od połowy marca.

- Ubiegłoroczne wyniki udowodniły, że świetne pomysły ekologiczne mogą powstać zarówno w wielkich miastach jak i niewielkich wioskach. Nasz program ma za zadanie zmobilizować, zachęcić i dać Państwu środki na realizację projektów służących ochronie środowiska. Gorąco zapraszam do zgłaszania się do II edycji Programu Grantowego Eneris - zachęca Dariusz Mikołajczyk, prezes zarządu Altvater Piła, spółki będącej fundatorem grantu dla Piły.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%