Zamknij
REKLAMA

14 tysięcy dłużników w powiecie pilskim

19:06, 26.04.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

W powiecie pilskim mieszka ponad 14 tysięcy zadłużonych osób. Rekordzista ma do spłacenia 1,4 mln zł.

W tym miesiącu mija rok, odkąd Grupa KRUK uruchomiła swój oddział operacyjny w Pile. Od momentu rozpoczęcia działalności zatrudnienie w pilskim oddziale wzrosło z 80 do 114 stanowisk. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Grupa KRUK wspólnie z miejskimi instytucjami zorganizowała akcje z zakresu edukacji finansowej dla pilan. 16 maja firma zorganizuje bezpłatny dzień porad dla mieszkańców Piły.

Strategiczną częścią działań Grupy KRUK w Pile jest zaangażowanie społeczne w obszarze edukacji finansowej. W ubiegłym roku w pilskim MOPS firma zorganizowała warsztaty „Mały krok, wielka szansa”, na których eksperci dzielili się z mieszkańcami praktyczną wiedzą nt. wyjścia z zadłużenia i właściwego zarządzania domowym budżetem.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Edukacji Finansowej Grupa KRUK zainaugurowała także cykl zajęć dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie z zakresu edukacji finansowej. Wszystko to w ramach projektu „Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym”.  

- Cieszymy się z obecności Grupy KRUK w Pile. Jej zaangażowanie w sprawy miasta i jego mieszkańców, m.in. poprzez organizację wystawy w Urzędzie Miasta czy szkoleń z zakresu edukacji finansowej dla dorosłych Pilan i młodzieży, to dowód na to, że Piła stanowi ważny punkt na mapie Polski dla Grupy KRUK. Życzymy pracownikom i Zarządowi Grupy KRUK dalszego rozwoju działalności, zarówno w ujęciu lokalnym, jak i międzynarodowym, który z pewnością będzie też korzystny dla naszego regionu - mówi Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.

Od roku Grupa KRUK na bieżąco monitoruje zachowania finansowe pilskich konsumentów. Jak wynika z najnowszych danych, całkowite zadłużenie mieszkańców powiatu pilskiego na koniec I kwartału 2017 roku wyniosło 85,7 mln zł. Stanowi ono 3,43% zadłużenia w całym województwie wielkopolskim i 0,34% zadłużenia w całej Polsce. W porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku suma zadłużenia w powiecie pilskim wzrosła o 23% (wówczas wynosiła 69,6 mln zł).

Obecnie w powiecie pilskim mieszka ponad 14,6 tys. zadłużonych osób. To niemal o 5 tys. więcej niż na koniec I kwartału w 2016 r. (wzrost o 48%). W tej grupie 39% (5.774 osób) stanowią kobiety, a 61% mężczyźni (8.853 osób). Rok temu statystyki te były niższe, bo w raporcie Grupy KRUK w tym regionie było 4.083 kobiet i 5579 mężczyzn zmagających się z zadłużeniem. Zdecydowana większość osób posiadająca przeterminowane należności jest zameldowana w miastach (11.081 osób). Z kolei 3.548 osób to mieszkańcy wsi. W 2016 r. w całym powiecie pilskim 7.404 zadłużone osoby pochodziły z miast, a 2.259 ze wsi.

- Pomimo niższej średniej wysokości zadłużenia, jakie przypadało na jednego mieszkańca powiatu pilskiego w 2016 roku, liczba osób zmagających się z zadłużeniem w tym regionie wzrosła. Optymistyczny jest jednak fakt, że mieszkańcy zaczynają zadłużać się na mniejsze kwoty. Zatem są one możliwe do spłaty przy wprowadzeniu dyscypliny w zakresie planowania swojego domowego budżetu. Jak pokazały nasze analizy, bardziej rozważne w tym zakresie są Panie. Świadczy o tym fakt, że 39% z nich posiada przeterminowane należności - mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Średnie zadłużenie w powiecie pilskim na koniec I kwartału br., przypadające na jednego mieszkańca, wyniosło 5.413 zł i było o 1.365 zł, niższe niż w 2016 roku. Rekordzista ma do spłacenia aż 1,4 mln zł! Z kolei średnia suma zadłużenia przypadająca na jedną firmę z tego regionu wyniosła 15.057 zł (o 3 285 zł niższa niż na koniec I kwartału 2016 r.). Najbardziej zadłużona firma ma z kolei do zapłaty ponad 808 tys. zł.

Już 16 maja w pilskim MOPS przy ul. Bohaterów Stalingradu 23, w godzinach od 9:00 do 15:00 eksperci Grupy KRUK poprowadzą bezpłatne konsultacje dla mieszkańców Piły, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z problemem zadłużenia. Pilanie będą mogli również sprawdzić, czy jakiekolwiek informacje na temat zadłużenia lub rzetelnego opłacania rachunków, faktur, rat kredytu czy pożyczki znajdują się w bazie danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.

Dzięki temu będą mieli aktualne dane o swojej kondycji finansowej i dowiedzą się, jak można budować swoją pozytywną historię płatniczą oraz jakie z niej wynikają korzyści. Poza tym pilanie będą mogli również sprawdzić wiarygodność płatniczą wybranej firmy w ERIF BIG, z którą planują w najbliższym czasie współpracować. To może pomóc im uchronić się przed podpisaniem umowy z niewypłacalnym przedsiębiorstwem, np. biurem podróży, firmą remontową itp.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018