Zamknij
REKLAMA

Zamiast portfela karta płatnicza lub smartfon

15:46, 18.05.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Chcąc zapłacić za rejestrację pojazdu czy wydane dokumenty w urzędach, nie musimy już zabierać ze sobą gotówki. Wystarczy, że będziemy posiadać kartę płatniczą bądź smartfon z dostępem do Internetu.

Ta bezgotówkowa rewolucja to efekt uruchomienia na początku kwietnia tego roku przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Na terenie województwa wielkopolskiego do Programu przystąpiło już 27 urzędów. Warto sprawdzić czy interesująca nas placówka jest wśród nich.

Projekt zakłada bezpłatne wyposażenie urzędów wszystkich szczebli (wojewódzkich, marszałkowskich, gmin, starostw) w zależności od wybranego rozwiązania - w terminale POS, czyli terminale płatnicze, jakie są nam znane choćby ze sklepów, oraz w usługę WebPOS Paybynet, która jest rodzajem terminala wirtualnego, umożliwiającego wykonywanie płatności za pomocą smartfonu, w oparciu o mobilne aplikacje bankowe. Oznacza to, że urzędy nie płacą za instalację i używanie terminali POS i usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą także klienci.

- KIR konsekwentnie realizuje strategię cyfrowego przyspieszenia, angażując się w projekty sektorowe na rzecz podnoszenia poziomu digitalizacji usług publicznych. Naszym zadaniem jest wspieranie działań umożliwiających popularyzację obrotu bezgotówkowego i elektronicznych procesów we wszystkich możliwych obszarach gospodarki - mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR.

Płatność kartą w terminalu płatniczym POS to nie jedyna opcja, z której możemy skorzystać w ramach Programu. Miłośnicy nowych technologii mogą także wybrać możliwość zapłacenia w urzędzie smartfonem, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku obsługującej płatności BLIK lub aplikacji PeoPay. Jak to zrobić? W przypadku terminala płatniczego POS i kodów BLIK, wystarczy zalogować się do bankowości mobilnej i podać urzędnikowi kod BLIK, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku. Korzystając z WebPOS Paybynet mamy możliwość użycia: kodu BLIK z aplikacji mobilnej Banku PKO BP lub aplikacji PeoPay Banku Pekao S.A., gdzie procedura działa bardzo podobnie, z tym że zamiast kodu BLIK podajemy swój numer telefonu. W obydwu przypadkach na smartfonie pojawi się prośba o zatwierdzenie płatności, którą urzędnik wprowadzi do systemu. W celu zakończenia transakcji należy ją zaakceptować na własnym smartfonie. Wykonując płatność za pośrednictwem WebPOS Paybynet nie musimy udawać się do kasy - dokonamy jej przy stanowisku obsługi klienta.

Program służący upowszechnianiu płatności bezgotówkowych jest wdrażany na szeroką skalę od początku kwietnia br., ale już teraz wiadomo, że Polacy będą z niego chętnie korzystać. Z przeprowadzonego wcześniej pilotażu, w którym uczestniczyło 130 urzędów z całego kraju wynika, że taka forma regulowania zobowiązań cieszy się wśród konsumentów znacznym powodzeniem.

- W okresie od sierpnia ubiegłego roku do końca marca tego roku za pośrednictwem dostarczonych terminali klienci urzędów dokonali ponad 48 tys. płatności na kwotę przeszło 7,1 mln zł - mówi Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Poziom zainteresowania udziałem w Programie systematycznie rośnie. Codziennie kolejne urzędy zgłaszają chęć uczestnictwa. Z terenu województwa wielkopolskiego do Programu przystąpiło dotychczas 27 urzędów.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018