Zamknij
REKLAMA

Czy Pile grozi marginalizacja? Według PAN - tak

12:04, 10.08.2017 | na podst. samorzad.pap.pl
REKLAMA
Skomentuj
fot. własność Miasto Piła

Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz profesorów Polskiej Akademii Nauk. Na liście 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze umieszczono także Piłę.

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe). Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta. Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w woj. opolskim, Hajnówce w woj. podlaskim i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (woj. podkarpackie) oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Piła na tej liście znalazła się na 107 miejscu.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

(na podst. samorzad.pap.pl)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

IrelandIreland

9 10

Co za brednie - mamy nowe drogi i fontanny tryskają. I korona bajorku w parku. Jest good! 13:48, 10.08.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KamilKamil

5 6

Drogi, infrastruktura, teraz zaklady pracy sie tworza... ludzie, sianie fermentu zeby siac.. 16:59, 10.08.2017


abcabc

6 5

Kamil zakłady pracy? A wejdź na stronę z ofertami widzisz jakieś propozycje poza przedstawicielem handlowym? Piła to dziura. Stokłosa wybudował zakład Prezydentowi a ten go w nagrodę lekceważy. W Pile dobra praca to fikcja 19:48, 10.08.2017


KamilKamil

4 5

Tak patrzac to na pewno, ale mowienie ze to dziura to chyba w innym miescie mieszkasz 21:35, 10.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone