Zamknij

Sztuka oświetlenia ogrodowego

00:00, 09.01.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Dobieranie oświetlenia do ogrodu może wydawać się zajęciem banalnym - ale tylko temu, kto ani razu nie trafił na dzieło mistrza tej sztuki. Dobrze zaprojektowana iluminacja wiele może zdziałać – uwypukli najciekawsze elementy ogrodu i nada mu po zapadnięciu zmroku zupełnie nowy wymiar. Kształtowanie oświetlenia to umiejętność, która wymaga przede wszystkim bogatej wyobraźni. Wystarczy jednak poznać kilka podstawowych zasad i trików, by móc postawiać w tej sztuce pierwsze kroki. 

Światło ciepłe i zimne

Barwa światła to jedno z najważniejszych narzędzi projektanta. Wyobraźmy sobie to samo pomieszczenie oświetlone na dwa różne sposoby – najpierw tradycyjną żarówką, potem świetlówką. Nie trzeba być specjalistą, by dostrzec, jak bardzo zmienia się przy tym sposób jego odbioru. Światło świetlówki to światło chłodne, które każdej rzeczy dodaje niebieskawego kolorytu. Nasz organizm reaguje na nie skupieniem i mobilizacją. Z kolei światło żarówki – czyli światło o barwie ciepłej – zwykle uspokaja nas i pomaga się wyciszyć, a oświetlanym przedmiotom dodaje życia i zmiękcza ich kontury.  

O ile tradycyjne żarówki i świetlówki tylko w bardzo niewielkim stopniu mogą się między sobą różnić barwą, diody LED potrafią świecić zarówno zimnym, jak i ciepłym światłem – w zależności od decyzji producenta. O tym, czy światło ledowej lampy czy żarówki będzie ciepłe czy zimne, dowiemy się z podanej na opakowaniu informacji o jego temperaturze barwowej, mierzonej w kelvinach (K). Choć kłóci się to z naszą intuicją, jako ciepłe odbieramy takie światło, którego temperatura barwowa jest niska: temperatura 1900 K odpowiada światłu świecy, 3200 K - światłu żarowemu, a 4000 K to światło białe. Wyższe temperatury barwowe ma światło, które odbieramy jako zimne, choć w naturze odpowiada im błękit czystego nieba czy światło błyskawicy.

Jak zatem posługiwać się barwami światła? Niektórzy projektanci radzą, by na początek, dla pewności, trzymać się raczej barw ciepłych, które pomogą nam stworzyć przyjazną, domową przestrzeń. Sami jednak chętnie sięgają również po światło chłodne, które przypomina poświatę księżyca - zwłaszcza tam, gdzie źródło światła umieszczone jest wysoko i nie patrzy się na nie bezpośrednio.

Oświetlenie i jego "piętra"

Przeglądając ofertę specjalistycznych sklepów z oświetleniem ogrodowym (na przykład tu: sklep.kaja.com.pl/lampy-ogrodowe-c-57_60.html), zauważymy, że oferowane w nich lampy łączą się w rodziny o zróżnicowanej wysokości: jedne sięgać nam będą do łydki, inne mają źródło światła na wysokości metra, inne wreszcie znajdą się wysoko nad głową. Każda z tych grup służy do oświetlenia innych pięter roślinności. Jeśli mamy w swoim ogrodzie rośliny o ciekawym pokroju czy pięknych liściach, warto będzie ustawić w ich sąsiedztwie lampę o takiej wysokości, by rzucała na nie światło nieco z góry. W ten sposób będziemy mogli nacieszyć się ich widokiem również i po zmierzchu! Wysokie latarnie przydadzą się z pewnością do oświetlenia drzew lub zakątku z ławeczką. Niektórzy projektanci radzą, by nie bać się oświetlania drzew od dołu – takie podświetlenie doda im tajemniczości i pięknie podkreśli ich pokrój. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%