Udane występy lekkoatletów Gwardii w Toruniu

20:11, 10.07.2017 Jerzy Żyliński

Na stadionie im. Grzegorz Duneckiego w Toruniu rozegrano. 71 Mistrzostwa Polski Juniorów. Bardzo dobry występ zanotowali lekkoatleci pilskiej Gwardii.

W Toruniu wszyscy zawodnicy Gwardii poprawili swoje rekordy życiowe lub najlepsze wyniki w sezonie. Co prawda Klaudia Adamek nie poprawiła swojego najlepszego wyniku, ale zdobyła swój kolejny złoty medal w biegu na 100 m z wynikiem 11,77 sek., lepszym od minimum na MEJ. W niedzielę Klaudia zdobyła srebrny medal w biegu na 200 m z najlepszym w tym sezonie wynikiem 24,09 sek. przegrywając ze srebrną medalistką 100 m Martyną Kotwiłą z Radomia.

Bardzo dobrze po kłopotach z kontuzją kolana spisał się Jakub Klęsk, który w skoku w dal z wynikiem 705 cm zajął piąte miejsce. Natomiast w trójskoku zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu, również z najlepszym w tym sezonie wynikiem 13,84 m.

Bardzo dobrze w eliminacjach rzutu oszczepem zaprezentowała się Angelika Gronowska, awansując do finału z najlepszym w tym sezonie wynikiem 40,66 m; w finale poprawiła jeszcze ten rezultat na 41,53 m, zajmując szóste miejsce.

Bardzo dobrze w biegu eliminacyjnym na 400 m ppł spisała się Patrycja Adamek z kolejnym rekordem życiowym 63,02 sek., awansując do finału A, w którym w trudnych, deszczowych warunkach potknęła się na śliskiej bieżni i nie kończąc biegu została sklasyfikowana na ósmym miejscu.

Miłą niespodziankę sprawił Jakub Centka , który w biegu na 400 m ustanowił rekord życiowy 49,92 sek., awansując do finału B, w którym zajął trzecie miejsce z wynikiem 50,02 sek. i został sklasyfikowany na jedenastym miejscu.

Dużo emocji dostarczyły biegi sztafetowe 4 x 100 m, w których gwardzistki w składzie: Anna Meszyńska, Agnieszka Chwałek, Patrycja Adamek i Klaudia Adamek z wynikiem 49,79 sek. zajęły szóste miejsce.

Natomiast chłopcy w składzie: Emil Domański, Jakub Centka, Bartek Michałowski i Jakub Klęsk z wynikiem 43,74 sek. zajęli siódmą lokatę. Należy tu podkreślić bardzo dobre biegi na ostatnich zmianach Klaudii Adamek i Jakuba Klęska, którzy przyprowadzili nasze sztafety na pierwszych miejscach w swoich seriach.

Był to najlepszy w historii start lekkoatletów Gwardii w Mistrzostwach Polski Juniorów.  Z dorobkiem 75 pkt. w klasyfikacji klubowej Gwardia Piła zajmuje 6 miejsce w Polsce na sklasyfikowane 175 klubów, a startowali zawodnicy ze 194 klubów. W klasyfikacji wojewódzkiej zwyciężyła Wielkopolska z dorobkiem 565,5 pkt. przed Mazowszem. Po tych zawodach dwie zawodniczki Klaudia Adamek i Susana Lachele zostały powołane do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów, które w dniach 20-23 lipca odbędą się w Gosseto. Obecnie zawodniczki przebywają w Spale na zgrupowaniu kadry PZLA.

Występy w Toruniu to sukces zawodników, a także ich trenerów: Romana Marciniaka, Piotra Chrząszcza, Jarosława Chwałka i Czesława Rajewicza.

Po zawodach w Toruniu Gwardia Piła ma już w tym roku zdobytych 120 pkt. w ogólnopolskim systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Przed gwardzistami jeszcze starty w dwóch imprezach mistrzowskich - Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Warszawie i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Szczecinie.