Lekkoatleci Gwdy Piła podsumowali sezon 2017

21:01, 23.12.2017 Zbigniew Łapacz

Lekkoatleci pilskiej Gwdy podsumowali kolejny, już 24. sezon w historii istnienia klubu.

Sezon ten, podobnie jak zdecydowana większość poprzednich, wypadł zarówno pod względem sportowym, jak również organizacyjnym bardzo dobrze. W minionym sezonie zawodnicy Gwdy zdobyli łącznie 139 punktów do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieży, o 23 więcej, niż w ubiegłym roku. Z tym dorobkiem zajęli drugie miejsce wśród klubów regionu pilskiego w odniesieniu do wszystkich dyscyplin sportu.

Indywidualnie lekkoatleci Gwdy wywalczyli 4 medale w Mistrzostwach Polski w kategorii młodzieżowej, juniora i juniora młodszego, w tym 3 złote. Zdobyli też 14 medali w Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS. Medale zdobywali też we wszystkich imprezach mistrzowskich szczebla wojewódzkiego i międzywojewódzkiego. Łącznie lekkoatleci Gwdy w sezonie 2017 wywalczyli 94 medale.

Kilkoro zawodników awansowało do ścisłej czołówki krajowej w swoich kategoriach wiekowych z realnymi szansami do reprezentacji Polski na ważne europejskie i światowe imprezy w roku 2018. Dotyczy to zwłaszcza Sandry Szpott, która w bardzo mocno obsadzonych Mistrzostwach Polski wywalczyła w biegu na 10000 m brązowy medal, uzyskując przy tym znakomity wynik 36:13,28, który awansuje ją do czołówki krajowej w kategorii seniora. Duże możliwości potwierdziła też swoją wszechstronnością, uzyskując dobre wyniki również na dystansach średnich.

Znakomicie rozwija się talent 16-letniego Dawida Borowika, który w pierwszym roku juniora mł. wywalczył złoty medal w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Mł. na dystansie 300 m. Latem potwierdził swoje duże możliwości bardzo dobrym wynikiem na 400m - 49,27 sek., przegrywając minimalnie o kilka setnych sekundy miejsce na podium podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Aktualnie Dawid jest brany pod uwagę w przygotowaniach Polskiego Związku Lekkiej Atletyki do Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych.

Zgodnie z oczekiwaniami, w tym sezonie 2 złote medale w Mistrzostwach Polski Juniorów i Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w chodzie sportowym wywalczył Arkadiusz Drozdowicz, aktualny członek kadry narodowej. Bliscy wywalczenia medali byli Miłosz Szmyt i Radosław Sójka w chodzie sportowym oraz Krystian Wojciechowski w biegu na 400 m ppł podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Warszawie oraz Agata Trzaskalska w biegu na 100 m ppł podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu.

Duży talent w chodzie sportowym objawił 15-letni Piotr Konek, który w Mistrzostwach Polski Młodzików zajął 4 miejsce, minimalnie przegrywając medal. Najlepszy lekkoatleta Gwdy, Adrian Wyrzykiewicz, pokazał, że wciąż aspiruje do medali Mistrzostw Polski seniorów na średnich dystansach. Szkoda, że w tym sezonie temu utalentowanemu biegaczowi na drodze do medali w Mistrzostwach Polski stanęła długa wiosenna kontuzja śródstopia. Mimo kontuzji Adrian wywalczył komplet, czyli 4 złote medale w Mistrzostwach Polski LZS, co jest oczywiście dużym osiągnięciem. Stało się to na dystansach 800 m, 1500 m, 4x400 m i przełajach.

Swoje aspiracje do medali w Mistrzostwach Polski zgłasza Justyna Świerczyńska, która po ukończeniu ostatniego kierunku swoich studiów tj. Wojskowej Akademii Technicznej postanowiła ostro przygotować się do Halowych Mistrzostw Polski seniorów w chodzie sportowym na 5000 m. W klubie jest kilkunastoosobowa grupa bardzo utalentowanych młodzików i dzieci, którzy już wywalczyli kilka medali w imprezach ogólnopolskich, organizowanych w ramach programu „Lekkoatletyka dla Każdego” Dotyczy to zwłaszcza Hanny Krajewskiej, Zuzanny Doroby, Antoniny Kopka, Natalii Szarejko i Weronika Nadskakuły oraz Bartosza Czyża w biegach średnich oraz Pauliny Ciesielskiej, Alicji Tadych, Pawła Konka, Mikołaja Kaźmierskiego, Mikołaja Szarejko i Wiktorii Rydellek w sprincie i płotkach oraz Marcina Króla i Katarzyny Madej w skoku wzwyż. Pewną pozycję w czołówce krajowej mają skoczek w dal Jakub Lewandowski, biegacze na długich dystansach Michalina Makowiecka, Mieszko Tobera, Mateusz Fąs i Jan Poczewski. Uzasadnione aspiracje do wysokiego miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów mają biegacze w sztafecie 4x400 m.

W 2017 roku PLKS Gwda może mówić o bardzo dużym sukcesie organizacyjnym, podjął się bowiem organizacji Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS. Przy współpracy z MOSiR-em i poparciem władz samorządowych Piły i powiatu pilskiego wywiązał się z tego zadania wzorowo. Zarówno pod względem organizacyjnym jak również sportowym. Wszyscy uczestnicy bardzo chwalili gościnność i organizację. Sportowo też lekkoatleci Gwdy spisali się znakomicie, wywalczając aż 11 medali w bardzo silnej stawce startujących reprezentantów wszystkich województw. Impreza miała też charakter eliminacyjny do Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Lekkoatleci Gwdy mają przyznaną też stałą organizację Mistrzostw Wielkopolski LZS, które corocznie odbywają się wczesną wiosną oraz Mitingu Ogólnopolskiego Gwdy w Pile. Ta dobra opinia o pilskich organizatorach skutkuje tym, że trenerzy Gwdy są corocznie głównymi organizatorami Międzynarodowych Zawodów w Chodzie Sportowym organizowanych w Zaniemyślu.

Przed klubem i jego zawodnikami kolejny, mamy nadzieje nie gorszy, jubileuszowy sezon związany z 25-leciem istnienia klubu, którego w swej przeszłości zawodnicy zdobyli ponad 150 medali w Mistrzostwach Polski i kilkanaście medali w Mistrzostwach Europy i Świata. Klub też w swojej 24-letniej historii znajduje się na pierwszym miejscu wśród klubów regionu pilskiego pod względem zdobytych punktów w ogólnopolskim współzawodnictwie sportu młodzieżowego.

Od początku istnienia klubu nieprzerwanie funkcję prezesa pełni Czesław Pachowicz. Kadrę szkoleniową tworzą: Ignacy Krzewiński, Zbigniew Łapacz, przy współpracy Przemysława Sobkowskiego, Andrzeja Wawruszaka i Andrzeja Szymańskiego.

Podczas uroczystości była okazja do złożenia podziękowania za otrzymane wsparcie finansowe na całoroczną działalność klubu dla Prezydenta Miasta Piły, Starosty Pilskiego i prezesa „Gwda” spółka z o.o. Podziękowano również dyrektorowi MOSiR-u za zabezpieczenie dobrych warunków treningowych oraz efektywną pomoc przy organizacji imprez lekkoatletycznych.