Zamknij

Na Festiwalu Nauki posmakują życia i sukcesu

07:56, 16.04.2018 fp Aktualizacja: 08:00, 16.04.2018
Skomentuj

"Smak życia" - pod tym hasłem będzie przebiegała tegoroczna edycja XII Festiwalu Nauki w Pile. Rusza dzisiaj.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St. Staszica w Pile już po raz dwunasty organizuje Festiwal Nauki w Pile. Od 2007 roku ich celem jest prezentowanie osiągnięć naukowych i promocja interesujących zagadnień społeczno-kulturalnych, a także spotkań z autorytetami świata nauki i kultury (prof. Jan Miodek, Bogusław Wołoszański, Michał Ogórek, Leszek Mazan, Mariusz Szczygieł) oraz z przedstawicielami wielkich podróżników polskich (kapitan Krzysztof Baranowski). Dotychczas pilska uczelnia miała również okazję współpracować z Centrum Nauki "Kopernik" (2015) i Radą Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk (2017)

W tym roku wydarzenia festiwalowe trwać będą od 16 do 20 kwietnia i podporządkowane zostaną hasłu "Smak życia". Specjalnym gościem festiwalu będzie znany dziennikarz kulinarny, podróżnik, autor książek i cenionych programów telewizyjnych  Robert Makłowicz, który poprowadzi spotkanie 19 kwietnia o godz. 18.00 w Auditorium Maximum pilskiej PWSZ przy ul. Podchorążych 10.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek 16 kwietnia od panelu SMAKI ŻYCIA, w którym o dobrych nawykach żywieniowych, jako drodze do zdrowego życia opowie Dorota Łapa (dietetyk tradycyjnej medycyny chińskiej, założycielka Centrum Zdrowego Odżywiania Orkiszowe Pola). Wykład ten uzupełnią atrakcyjnymi prezentacjami i warsztatami kulinarnymi panie Karolina Chęś i Justyna Jasoń-Pawłowska.

Wśród przedsięwzięć zaplanowanych kolejnego dnia, we wtorek 17 kwietnia, w godz. 10.00-12.00 znajdą się spotkania "Smaki sukcesu", przygotowane przez Stowarzyszenie Absolwentów PWSZ, na którego zaproszenie przybędzie trener biznesu Sebastian Kociński oraz wokalista rockowy, publicysta, artysta rozrywkowy i autor happeningów Krzysztof Skiba.

Środa (18 kwietnia) poświęcona będzie licznym spotkaniom językowym, wśród których znajdą się wykłady, zajęcia warsztatowe oraz Filmowy Konkurs Anglojęzyczny. Urozmaiceniem tego dnia mają być Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi, którym patronować będą rektor PWSZ (konkurencje studentów) i starosta pilski (mistrzostwa uczniów szkół średnich).

Tradycyjnie nie zabraknie również różnorodnych "smaków nauki": pokazów z zakresu nauk medycznych, humanistycznych i ścisłych, wykładów otwartych, warsztatów oraz licznych konkursów - słowem czwartkowej "Nauki z przymrużeniem oka".

W odmienny sposób smakuje życie widziane oczami Stowarzyszeniem Przedmoście (Pilskie Muzeum Wojskowe), które w tym roku przypomina o 100-letniej tradycji sekcji automobilowej w Pile. Z tej okazji przygotowało wyjątkową wystawę oraz wyeksponuje zabytkowe pojazdy wojskowe.

W związku z tym, że w tym roku obchodzimy 50. rocznicę Wydarzeń Marcowych, jeden z dni festiwalu będzie miał nadany podtytuł "Gorycz życia". Na tę część zaproszony został prof. Paweł Śpiewak, z którym będziemy mogli wspólnie zastanowić się "czego powinien nauczyć nas marzec 1968 roku?".

Wstęp na wszystkie przedsięwzięcia jest wolny.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Pamięć Pamięć

4 1

,,autorytet Bogusław Wołoszański'' - hm , dla mnie nigdy już takim nie będzie - za bogata historia życia 20:06, 11.04.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ww

0 1

zdeklarowny,,moher"i kołtun,wc kałboy,Cejrowski,to odpowiedni to autorytet jak na twe upodobania 11:43, 15.04.2018


reo
0%