Zamknij
REKLAMA

UAM Piła Nord Expedition - Spitsbergen 2018

22:12, 10.07.2018 | IN UAM
REKLAMA
Skomentuj

Nadnotecki Instytut UAM w Pile organizuje pierwszą pilską wyprawę naukowo-badawczą na Spitsbergen (Svalbard, Arktyka). Rozpoczynająca się ekspedycja wynika ze specjalizacji pilskiego Instytutu w prowadzeniu studiów i badań z zakresu gospodarki wodnej  i ochrony środowiska.

Rejs badawczy polskim jachtem S/Y Hi Ocean One odbędzie się w dniach od 11 do 21 lipca przy wsparciu Fundacji Nord, miasta Piła oraz stowarzyszenia nurków niepełnosprawnych Krok po Kroku HSA w Pile. 7-osobowy zespół będzie prowadził badania wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitsbergenu w celu poznania różnorodności bruzdnic (Dinophyceae, Dinoflagellata), jednej z grup glonów.

W skład wyprawy wchodzą dr Paweł M. Owsianny - kierownik wyprawy (zastępca dyrektora NI UAM w Pile, KpK HSA), Mateusz Gutowski (pracownik UAM), Grzegorz Marciniak (student UAM), nurkowie Grzegorz Marciniak (Nord, KpK HSA) i Krzysztof Trawiński (KpK HSA), a także Iwona Leśniewska (lekarz, fotograf) i Michał Kępiński (dokumentalista, TV Asta). Planowane jest poznanie różnorodności gatunkowej bruzdnic występujących w toni wodnej (plankton słonowodny), bytujących na dnie (w tym formy przetrwalnikowe), na granicy woda-ląd, jak i w słodkowodnych siedliskach lądowych Spitsbergenu. Zespół posiada doświadczenie badawcze w ekstremalnych warunkach zimnowodnych w Tatrach, nurkując od 2013 roku w wysokogórskich jeziorach.

Wyprawy pilskiego Instytutu UAM w Tatry pozwoliły odkryć nowe dla nauki gatunki i odmiany bruzdnic. Badacze mają nadzieję, że także podczas wyprawy na Spitsbergen dopisze im naukowe szczęście i osiągną podobne efekty. W czasie wyprawy wizytować będą również Stację Polarną "Petuniabukta" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - najbardziej wysuniętą na północ stację badawczą archipelagu Svalbard, położoną w północnej części rozległego Billefjordu. Pierwsze obserwacje pobranego materiału badawczego zostaną przeprowadzone pod mikroskopami w czasie rejsu, a całościowe analizy zostaną wykonane w pilskich laboratoriach UAM. Obecnie na Spitsbergenie panuje dzień polarny, więc naukowcy w trakcie rejsu mogą liczyć na spotkanie sztandarowych zwierząt Arktyki, m.in. niedźwiedzi polarnych, morsów, czy wielorybów.

Bieżącą lokalizację oraz postępy ekspedycji można śledzić w serwisie i aplikacji www.marinetraffic.com, wpisując w wyszukiwarce Hi Ocean One oraz na facebooku Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

(IN UAM)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

hehehehe

4 1

widzę, że w tej Pile nieźle się bawią :) uniwerek, który już nie jest ZOD UM w Poznaniu, chwyta się rękami i nogami by tylko nie zamykać się, studentów co raz mniej, kierunki słabe, zresztą wszystko połączone z koniecznością wyjazdów co jakiś czas do Poznania, ale twardo walczą by tylko nie stać się klapą :) teraz wpadli na pomysł by jechać glony badać, no i ta wykwintna obsada badawcza! o ile jeszcze sam Pan Owsianny, to oczywiście raczej zrozumiała postać na tej wyprawie, to Pan z Asty i Pan Marciniak, to chyba tam znaleźli się z jakichś połączeń znanych szerzej w Pile... czemu studenci nie jadą na taką wyprawę, tylko biznesmen, prezes IZBY GOSPODARCZEJ PÓŁNOCNEJ WIELKOPOLSKI jako "nurek" i student UAM, a także reporter lokalnej telewizji? to trochę zakrawa o śmieszność, ale cóż... tylko w Pile takie rzeczy, może prawdziwych studentów brak na taką wyprawę? 22:38, 10.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hipotetyczna;)sytuacHipotetyczna;)sytuac

2 1

Robi to się tak; ekipę zbiera niepełnosprawnychna wyjazd - koszt2 tysie. Rachunek z biura podrozy za 3 tysie do rozliczenia. Albo Np 70 tysia na czarter stateczku który kosztuje 5 tysia. Pani doktor gdzie Pani się pcha?? 23:27, 10.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone