Zamknij
REKLAMA

Roboty w świecie inżynierów

07:00, 25.08.2018 | artykuł promocyjny
REKLAMA
Skomentuj

Nowoczesne technologie wspierają dziś większość procesów - nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także w życiu każdego z nas. Nie potrafimy już sobie wyobrazić funkcjonowania bez automatyzacji działań, a aplikacje informatyczne stają się nieodłącznym elementem naszych codziennych czynności. Warto więc rozpocząć przygodę z nimi i nauczyć się współtworzyć nowe rozwiązania technologiczne.

Wiedzą o tym przyszli inżynierowie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Robot, który w najbliższym czasie zostanie zakupiony dla kierunku elektrotechnika (specjalność: systemy automatyki i elektroniki) oraz mechanika i budowa maszyn (specjalność: inżynieria produkcji), jest tego znakomitym przykładem. Studenci zyskają sprzęt o wartości ponad 50 tys. zł.

Dzięki temu, że Instytut Politechniczny będzie dysponował tym nowoczesnym sprzętem, studenci będą mogli szybciej zdobyć praktyczne umiejętności programowania urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwach, w których np. realizują studia dualne.

- W najbliższym czasie chcielibyśmy rozszerzyć możliwości laboratorium o specjalistyczne stanowisko do sterowania układami napędowymi z wykorzystaniem sterowników PLC, które służą m.in. do kontroli procesów produkcyjnych w przemyśle. Chcemy zakupić także stanowisko dydaktyczne do kontroli nadzorczej oraz gromadzenia danych - podkreśla mgr inż. Paweł Szubert.

Te profesjonalne rozwiązania znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach. Używa się ich m.in. do zarządzania: ekologicznymi elektrowniami, zakładami gospodarki wodnej, systemami informacji pasażerskiej w pojazdach komunikacji, budynkami użyteczności publicznej, a także liniami produkcyjnymi w przemyśle.

Studenci Instytutu Politechnicznego już dziś poznają możliwości praktyczne z wykorzystaniem mikrokontrolerów.

- Chcemy zakupić zestawy układów do wykonywania wszelkiego rodzaju pomiarów, przetwarzania sygnałów elektrycznych i nieelektrycznych oraz transmisji danych, które pozwolą studentom wykonywać bardziej praktyczne projekty z wykorzystaniem wspomnianych mikroprocesorów - dodaje Paweł Szubert. - Już teraz studenci w ramach projektów czy prac dyplomowych budują m.in. stacje pogodowe, roboty mobilne, a nowe układy, pozwolą nam na jeszcze lepsze wykorzystanie technologii w życiu codziennym np. poprzez tworzenie aplikacji wykorzystywanych w tzw. inteligentnych domach.

(artykuł promocyjny)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone