Zamknij

AMO: Rozbudzanie naukowych pasji

10:49, 12.06.2017 Mariusz Szalbierz
Skomentuj fot. Sławek Nakoneczny fot. Sławek Nakoneczny

100 młodych pilan i mieszkańców regionu uczestniczyło w projekcie edukacyjnym "Akademia Młodych Odkrywców - z pasji do nauki!"

Sześć lat temu z zamiłowania do nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile zrodziła się Akademia Młodych Odkrywców. To dzięki niej od roku akademickiego 2011/2012 naukowcy z PWSZ w Pile zapraszają corocznie dzieci w wieku 6-12 lat do przygody ze studiowaniem. Minione sześć lat to 6 uroczystych inauguracji i immatrykulacji, 6 wykładów inauguracyjnych, 154 poruszone tematy, 157 wykładowców (m.in. nauczycieli akademickich, studentów, pracowników pilskich firm i instytucji, przedsiębiorców, muzyków, artystów, przyrodników, fotografików, podróżników, ratowników medycznych i wielu innych) oraz 490 studentów i tyle samo wydanych indeksów i biretów.

W zakończonym właśnie semestrze Młodzi Odkrywcy poznawali świat nauki dzięki dofinansowaniu, jakie PWSZ w Pile otrzymała w ramach konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. "Uniwersytet Młodego Odkrywcy". Z ponad 200 wniosków, które wpłynęły do ministerstwa, wybrano 65 zwycięskich projektów. Przyznany pół roku temu grant pozwolił najmłodszym studentom pilskiej uczelni uczestniczyć w 21 niezwykłych wykładach, warsztatach i pokazach, które trwały od lutego do czerwca 2017 roku.

Semestr rozpoczęła uroczysta inauguracja, podczas której studenci otrzymali indeksy oraz zestawy upominków. Przed rozpoczęciem zajęć i w trakcie przerw słychać było gwar stu dziecięcych głosów oraz radosny śmiech. Metodą "nauki przez zabawę" prowadzone były wykłady, pokazy, ćwiczenia, warsztaty, laboratoria, dyskusje… Przy każdej okazji padały dziesiątki pytań. Jak duże jest ucho igielne? Dlaczego drukarka się psuje? Jak powstała żarówka? Czym jest superhelisa i grywalizacja? Jak działa robot humanoidalny? Jakie są tajniki produkcji leków? Jak wyglądają mięśnie człowieka malowane na skórze? W jaki sposób korporacje wpływają na nasze codzienne życie? Jak odkryć tajemnice kosmosu? Dlaczego niebo jest niebieskie? Czy księżyc jest zbudowany z sera? Jak miareczkować kwasy i zasady? Skąd się biorą pieniądze? Na te i inne pytania Młodzi Odkrywcy poszukiwali przez cały semestr odpowiedzi z pomocą wykładowców.

- W projekcie wzięło udział 100 młodych mieszkańców Piły i regionu, którzy przez 8 zjazdów uczestniczyli w 21 pasjonujących spotkaniach z obszaru nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych, o sztuce, ekonomicznych, medycznych i nauk o zdrowiu. Zajęcia realizowane były w salach dydaktycznych, pracowniach i laboratoriach uczelni, a prowadzili je nauczyciele akademiccy PWSZ w Pile oraz eksperci i specjaliści spoza uczelni. Duże zróżnicowanie tematyczne oraz aktywny udział dzieci w profesjonalnie przygotowanych zajęciach dostarczyły im licznych wrażeń, przyczyniając się do rozwoju różnorodnych umiejętności i zainteresowań - mówi Emilia Lewicka-Kalka, koordynatorka Akademii Młodych Odkrywców i wraz z Klaudią Michalak współtwórczyni nagrodzonego projektu.

Oprócz szeroko rozumianej popularyzacji nauki, Akademia Młodych Odkrywców - realizując przewidziane projektem zadania na rzecz najmłodszych członków społeczności lokalnej - osiągnęła oczekiwane efekty: rozbudziła w dzieciach pasje i umożliwiła im odkrywanie własnych zainteresowań; sprzyjała integracji młodych mieszkańców Piły i regionu oraz rozwijaniu empatii, budowaniu otwartych postaw wobec innych i kształtowaniu tożsamości kulturowej studentów; uczyła wspólnotowości oraz kształtowała nawyki zbiorowego działania; uświadomiła i rozwinęła potrzebę uczenia się przez całe życie.

- Dofinansowanie działalności Akademii Młodych Odkrywców przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego niewątpliwie przyczyniło się do polepszenia jakości prowadzonych zajęć. Zwiększył się także zasięg oddziaływania uczelni jako popularyzatora nauki i kreatora nowych trendów edukacyjnych w Pile i regionie - dodaje Emilia Lewicka-Kalka.

(Mariusz Szalbierz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%