Zamknij

"Halka" śpiewa sto lat! Zaczęła w 1917 roku

14:00, 07.11.2017 Starostwo Powiatowe w Pile
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Pile fot. Starostwo Powiatowe w Pile

Starosta pilski Eligiusz Komarowski uhonorował Chór Mieszany "Halka" nagrodą za całokształt działalności w dziedzinie ochrony i upowszechniania dóbr kultury. Chór działa w Pile od 100 lat.

- Ta nagroda jest docenieniem dokonań Chóru "Halka" dla polskiej kultury w Pile i całym powiecie pilskim. Jego obecni członkowie są spadkobiercami pięknej, patriotycznej spuścizny swoich poprzedników. Godnie reprezentują też nasze miasto i powiat na zewnątrz, angażując się w wiele przedsięwzięć kulturalnych i charytatywnych. To chór ze wspaniałą historią i wierzę, że także ze wspaniałą przyszłością, gdyż skupia ludzi kochających nie tylko śpiew, ale również swoją Ojczyznę - powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Chór po raz pierwszy zaistniał 3 sierpnia 1917 roku jako Towarzystwo Śpiewu "Halka" na fali rosnącej wśród polskich pilan nadziei na powrót miasta w granice mającej odrodzić się Polski. Pierwszym dyrygentem został Stefan Jasielski z Chodzieży, a pierwszym prezesem Aleksander Banach. Początkowo skupiał 46 chórzystów - robotników, rzemieślników, kupców i urzędników. Od początku, oprócz śpiewania, w "Halce" uczono się poprawnej polszczyzny, podstaw tańca ludowego, organizowano także odczyty i spotkania z działaczami społecznymi i kulturalnymi.  Chórzyści, mimo niezadowolenia niemieckich władz miasta, śpiewali po polsku, koncertując w kościele pod wezwaniem Świętych Janów. Wraz z rozpoczęciem drugiej wojny światowej ujęto i wywieziono do obozu koncentracyjnego, a następnie zamordowano, kilku członków i dyrygenta chóru.

Po wojnie, w 1946 roku, na podbudowie Towarzystwa Śpiewu Świętej Cecylii, które działało w kościele p.w. Świętej Rodziny w Pile, nastąpiła reaktywacja "Halki", a ówczesny dyrygent Kazimierz Czerwiński przywrócił przedwojenną nazwę.

Od połowy lat 50. chór działał pod skrzydłami pilskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. W 1960 roku odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku kamienicy na ulicy 14 Lutego, upamiętniającą historię pilskiej „Halki”. W 1967 roku, w uznaniu zasług chóru na przestrzeni półwiecza istnienia, "Halka" otrzymała sztandar, który udekorowany został Złotym Krzyżem "Za zasługi w obronie słowa i pieśni polskiej w okupowanej przez Niemców Pile". Po likwidacji ZNTK, od 1997 roku mecenat nad "Halką" roztoczył Pilski Dom Kultury, obecne Regionalne Centrum Kultury - Fabryka Emocji.

Do tej pory przez chór przewinęły się setki śpiewaków, 14 prezesów i 23 dyrygentów, zawarto też wiele "śpiewających" małżeństw. Obecnie w chórze występuje ponad 30 osób, czasami towarzyszą im również dodatkowi śpiewacy oraz goście. Chór chętnie przyjmie jednak w swoje szeregi nowych członków, także osoby młode, które kochają śpiewać.

Obecnie prezesem "Halki" jest Józef Kaniecki, a dyrygentem Przemysław Wojnarowski. W repertuarze zespołu znajdują się utwory o różnym charakterze: kościelne, patriotyczne, kolędowe, biesiadne, rozrywkowe. Chór należy do Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile.

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%