Zamknij

Malarstwo i rysunek w książce Elżbiety Wasyłyk

08:34, 14.03.2018 fp
Skomentuj

Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprasza na promocję książki Elżbiety Wasyłyk "Struktura obrazu. Malarstwo i rysunek".

Elżbieta Wasyłyk to malarka, teoretyk sztuki, poetka, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. Autorka kilku rozległych cykli malarskich, m. in. "Paschy" prezentowanej w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie w 2001 roku, "Kształtu obecności" stanowiącego jej pracę doktorską na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu, "ReKreacja, misterium osoby", będącego dziełem habilitacyjnym na ASP w Krakowie, trzech polichromii - m. in. w kaplicy kościoła pw. Bożego Ciała w Szczecinie oraz wielu projektów witraży, np. w nawie kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Laureatka kilku nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa i poezji m.in. Nagrody ZPAP 23. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, wyróżnienia w XI Międzynarodowym Konkursie Poetyckim "Sen o Karpatach" 2014, nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrody Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej w 2017 roku.

- Metoda strukturalna przedstawiona w skrypcie dla studentów pt. "Struktura obrazu. Malarstwo i rysunek" związana jest z widzeniem przestrzennym - wyjaśnia Elżbieta Wasyłyk. - Zastosowana w trakcie studium wprowadza myślenie dynamiką kształtu, zasadniczymi kierunkami sił i punktami ich zbiegu (krzyżowania się). Tego typu myślenie wizualne wzmacnia rozumienie całości obserwowanego kształtu i ułatwia panowanie nie tylko nad najtrudniejszym, tj. wizerunkiem ludzkiego ciała, ale również nad całością wizualnej wypowiedzi w ekranie obrazu. Metoda strukturalna połączona w pierwszej fazie studium ze swobodną konstrukcją szkieletową wyznaczoną zasadniczymi kierunkami sił, umożliwia szybkie poprawki. Taka możliwość w trakcie studium związana jest z zastosowaniem wizualnego instrumentu, który można nazwać sposobem porównawczo-geometrycznym. Polega on na uchwyceniu zewnętrznych, dynamicznych punktów obserwowanego kształtu, połączenia ich (w wyobraźni) w prostą figurę geometryczną i porównanie jej wizualnego charakteru wartości: długości boków, wielkości kątów i ogólnej ekspresji, do analogicznych wartości w realizowanej formie.

Otwarcie wystawy nastąpi 15 marca o godzinie 18.00 w Galerii BWAiUP w Pile.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%