Zamknij
REKLAMA

Festiwal z wodą w roli głównej

11:59, 12.04.2018 | NI UAM
REKLAMA
Skomentuj

24 kwietnia odbędzie się pierwsza edycja festiwalu "WodoWskazy 2018 - Eksploracje Strefy Polarnej", za pośrednictwem którego Nadnotecki Instytut UAM w Pile będzie popularyzował naukę, sztukę i podróże.

Tego wyjątkowego dnia przeniesiemy się do krainy lodu i śniegu, gdzie zanurkujemy w ekstremalnych warunkach w pogoni za waleniami, staniemy oko w oko z niedźwiedziem polarnym, zbadamy zdrowie lodowców, dowiemy się jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe na Ziemi i podążymy śladami pierwszych zdobywców obu biegunów.

Nazwa festiwalu "WodoWskazy" nie jest przypadkowa. Goście uczelni - naukowcy, artyści i podróżnicy - poprzez swoje pasje, nierzadko związane z wodą (w różnym stanie skupienia) i to co w niej żyje, wskazują prosty kierunek - woda! Bo woda to życie! Nie tylko to biologiczne. Celem festiwalu jest popularyzacja nauk przyrodniczych, przede wszystkim z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

Poprzez organizację festiwalu "WodoWskazy" pragniemy również uświadamiać studentom i uczniom, jaką siłą sprawczą w życiu jest pasja, jej ciągły rozwój i stawianie sobie trudnych wyzwań. Rejs po bezkresnych morzach, wyprawa na biegun czy nurkowanie w arktycznej głębi stanowią nie tylko źródło ekstremalnych przeżyć i nowych odkryć dla nauki, ale pozwalają zmierzyć się z własnymi słabościami i mogą być momentem przełomowym w życiu.

Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem "Eksploracje Strefy Polarnej" - uwagę poświęcimy więc badaniom naukowym i szeroko pojętej eksploracji na dwóch kołach podbiegunowych, oraz w polskich ekstremalnych warunkach, w skutych lodem tatrzańskich stawach. Nie zabraknie również przeżyć estetycznych i fascynujących opowieści z podróży.

Gośćmi specjalnymi tegorocznych "WodoWskazów" będą: Bartosz Stróżyński - fotograf podwodny, operator filmowy i pomysłodawca artystycznego przedsięwzięcia "Trzy Sztuki w Antarktyce" oraz  Jasiek Mela - najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów w ciągu jednego roku. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą reprezentować dr Jakub Małecki (geolog), dr Krzysztof Zawierucha (zoolog) oraz dr Paweł M. Owsianny (hydrobiolog-biogeograf).

Wszyscy goście "WodoWskazów" swoim życiem pokazują, że warto podejmować wyzwania i zmierzyć się z własnymi słabościami. Co więcej, są gotowi by zmotywować innych do działania!

"WodoWskazy 2018" są częścią |Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki", organizowanego we stolicy Wielkopolski w dniach 22-26 kwietnia.

Festiwal adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół średnich z pasjami przyrodniczymi w zakresie geografii, biologii, czy chemii, członków szkolnych kół przyrodniczych i wszystkich zainteresowanych naukami o Ziemi, turystyką i ekstremalnymi przeżyciami.

Program Festiwalu (godziny mogą ulec zmianie):

9:00-9:30 dr Jakub Małecki (Zakład Badań Kriosfery, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM) - "Lodowe badania na Stacji Polarnej UAM"

9:30-10:00 dr Krzysztof Zawierucha (Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt, Wydział Biologii UAM) - "Mikroskopijne niedźwiedzie w tundrze i na lodowcach. Różnorodność i rola niesporczaków oraz innych bezkręgowców w Arktyce"

10:00-10:30 dr Paweł M. Owsianny (zastępca dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile) – "Tatrzańskie stawy „pełne” bioróżnorodności: w poszukiwaniu starych i nowych gatunków pod lodem i pod wodą"

10:30-11:30 Bartosz Stróżyński (fotograf podwodny i operator filmowy, kompozytor, pomysłodawca i producent przedsięwzięcia "Trzy Sztuki w Antarktyce - "Dalej i zimniej już się nie da", czyli o fotografowaniu w ekstremalnych warunkach

11:30-12:00 wernisaż wystawy fotograficznej Bartosza Stróżyńskiego "Trzy Sztuki w Antarktyce" - galeria w holu NI UAM w Pile

12:00-13:30 spotkanie motywacyjne z Jaśkiem Melą, prezesem Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów w ciągu jednego roku.

18:00 - spotkanie otwarte z Jaśkiem Melą w dużej auli.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

(NI UAM)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018