Zamknij

Dwanaście historii z pokolenia nadziei

11:41, 20.10.2016 fp
Skomentuj

28 października ujrzy światło dzienne kolejna publikacja o pilanach. Premiera książki "Pokolenie nadziei. Pilanie rocznik 1960" odbędzie się w Auditorium Maximum PWSZ w Pile.

Pomysł, który wydawał się jednorazową przygodą literacką trwa siódmy rok. A wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy to Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile ogłosiło konkurs na opowieść o Pile. Wzięli w nim udział przede wszystkim uczniowie szkół średnich, którzy opowiadali na pytanie, co tworzy swoisty charakter miasta. Rezultatem był tom „W poszukiwaniu tożsamości kulturowej miasta”. Rok później kolejny konkurs i pozycja „Obecność i ślad, czyli rzecz o pilanach wartych spotkania”, a w 2012 - „Niezapominanie”.

Od roku 2013 do udziału w tworzeniu publikacji Stowarzyszenie imiennie zaprasza autorów. Formalnym kluczem jest data urodzenia. Tak, by kolejne tomy były generacyjną opowieścią o Pile. Był już tom autorów urodzonych pomiędzy 1930 a 1940 rokiem, był tom urodzonych pomiędzy 1950 a 1960 rokiem. Najnowszy tom stworzyło pokolenie, które przyszło na świat w latach 60. W ten sposób kontynuowana jest wielogłosowa saga o Pile, akcentująca odmienne doświadczenia biograficzne, inne horyzonty indywidualnej pamięci.

Na zaproszenie do tegorocznej publikacji odpowiedziało 12 autorów:

Jacek Buszkiewicz, rocznik 1961.Pilanin z urodzenia oraz wyboru. Znany prawnik.

Łukasz Czarny, urodzony w Pile w 1964 roku. Zwiedził kawał świata, z niejednego pieca chleb jadł i wie, że w Pile najmilej. Prawnik w Urzędzie Miasta Piły.

Ryszard Ćwirlej, urodzony w Trzciance, rocznik 1964, obecnie poznaniak. Literat, autor powieści kryminalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Piotr Głowski, urodzony w 1967 roku w Bydgoszczy, pilanin z wyboru. Dosłownie z wyboru, a nawet z wyborów. Od 2010 roku Prezydent Miasta Piły. Wcześniej, w latach 2007-2010, senator RP.

Edyta Kin, urodzona w Bydgoszczy w 1968 roku, od dwudziestu dwóch lat dziennikarka, obecnie Tygodnika Nowego. Autorka opowiadań, wierszy, bajek, legend.

Mieczysław Kozaczko, urodzony w 1960 roku w Poznaniu. W Pile ukończył szkołę podstawową i średnią. Obecnie znowu w Poznaniu. Architekt, pracownik Politechniki Poznańskiej.

Mirosław Nalepa, urodzony w 1969 roku, w Chodzieży, pilanin trochę z przymusu, ale zmian raczej nie chce. Znany animator kultury. Lider zespołów Nalepa Band oraz Slovian’sky

Tomasz Perlicjan, rocznik 1966. Penetrator Mistycznych Przestrzeni Plastycznych.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią teatralną i filmową, poeta, laureat wielu nagród.

Artur Stanilewicz, pilanin z urodzenia, rocznik 1964, nauczyciel, ale taki z charyzmą. Legenda skutecznie podtrzymywana przez kolejne roczniki absolwentów Liceum na Pola w Pile.

Mariusz Szalbierz, rocznik 1962, urodzony w Wyrzysku. Dziennikarz, publicysta muzyczny, redaktor naczelny portalu internetowego i miesięcznika FAKTYPILSKIE.PL. Autor książek: Blues w Polsce (1997), Chory na bluesa (2002).

Radek Weiss, urodzony w Pile w roku 1968, nasz człowiek w Warszawie. Do tego żeglarz. Od dziesięciu lat poza Piłą. Zawsze zadziwiony dokonującymi się w mieście zmianami.

Katarzyna Węglicka, urodzona w 1965 roku w Szczecinie. Aktorka teatralna i filmowa.
Z Piłą związana rodzinnie, a do tego przyjaźniami szkolnymi. Mieszka w Poznaniu, tęskni za Piłą.

- Pozycję „Pokolenie nadziei” można czytać od środka, od tyłu, co drugi rozdział, jak się chce. Ważne, by przeczytać całość. Wówczas okaże się, że książka jest kolażem. Sagą o mieście. Kompozycją różnych języków, odmiennych wrażliwości i doświadczeń. Historią prawdziwą, ale bliską zmitologizowaniu. Sumą pamięci autorów, w której jest miejsce na pamięć Czytelnika – zachęcają pomysłodawcy tomu.

Spotkaniu towarzyszyć będzie występ zespołu Krew.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%