Zamknij

Bohater lokalny - projekt pilskich gimnazjalistek

09:12, 10.04.2017 Wiktoria Hołowacz, Izabela Jucha
Skomentuj

Jaka jest dzisiejsza młodzież? Otwarta na różne pomysły, które nie tylko poszerzą ich wiedzę, ale również spowodują, że inni zainteresują się kimś, kto zasłużył się pilskiej, a właściwie polskiej społeczności. Pierwszoklasistki z Gimnazjum nr 4 w Pile pokazują, że mają energię na twórcze działanie.

Bierzemy udział w XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Tytuł tegorocznej sesji to „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie na przestrzeni publicznej.” Naszym zadaniem jest rozpowszechnienie wiedzy o postaci, którą wybrałyśmy, dokonanie różnych czynności z tym związanych, udokumentowanie ich i wyciągnięcie wniosków. Do tej pory przeprowadziłyśmy sondy, apele, quizy oraz inne działania mające na celu przybliżenie ludziom działalności Stanisława Staszica, który jest obiektem naszego programu. Przypominamy najważniejsze informacje o tym człowieku, bo wiele osób posiada znikomą wiedzę na jego temat.

Co warto wiedzieć? Chyba najważniejsze jest to, że Stanisław Staszic urodził się w listopadzie 1775 roku w Pile w szanowanej rodzinie, która jeszcze przed jego narodzinami zapisała się w historii Piły dzięki Andrzejowi Staszicowi, który był dziadem Stanisława i sprawował najwyższe rządy w Pile. Jego tradycję kontynuował syn - Wawrzyniec Staszic, który przez 10 lat był burmistrzem Piły. To im Staszic zawdzięczał umiłowanie do ojczyzny, szacunek do pracy i nauki oraz chęć pomocy społeczności. Wszędzie głęboko podkreślał zasługi swojej rodziny. Dzięki niemu Piła stała się ważniejszym miastem, niż była dotychczas.

Wraz z końcem XVIII wieku Staszicowie opuścili Piłę. Matka Staszica już od dziecka chciała, aby ten został wychowany na służbę Bogu. Ojciec jego uległ, lecz kierował się wychowaniem i starał zachęcać do nauki. Radził, żeby po skończeniu edukacji w kraju, Stanisław wyjechał za granicę. Staszic uwielbiał polskie góry, badał je, przez co znał ich każdą tajemnicę, z tego powstało dzieło „O ziemiorództwie Karpat i innych gór i równin Polski”. Wątpliwości nie podlega to, że Staszic był jednym z najwybitniejszych i najbardziej utalentowanych Polaków. Swoimi utworami wspierał Polaków w trudnych okresach. Do dziś jest szanowany i uwielbiany przez młodą jak i starszą publiczność.

Myślimy, że warto wrócić do starszych czasów i sięgnąć pamięcią po tamtejszych artystów, ponieważ oni powinni nawet teraz być dla nas autorytetem poprzez swoje działania. Należy także czasami odwiedzać miejsca związane z wybitnymi postaciami, których w Pile nie brakuje. Jednym z nich jest Muzeum Stanisława Staszica. Tam pogłębimy swoją wiedzę, dowiemy się naprawdę wielu ciekawych informacji i przeżyjemy niezwykłą przygodę.

(Wiktoria Hołowacz, Izabela Jucha)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%