Zamknij
REKLAMA

Mariusz Lubomski w muzealnym ogródku

11:00, 21.07.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

22 lipca o godzinie 20.00 w ogrodzie przy Muzeum S. Staszica w Pile wystąpi Mariusz Lubomski z towarzyszeniem gitarzysty Roberta Cichego.

Mariusz Lubomski to wokalista, kompozytor, producent muzyczny, malarz. Urodził się w Świeciu w roku 1962, dzieciństwo spędził w Brodnicy. W okresie licealnym wraz z rodzicami przeniósł się do Torunia, gdzie poznał prof. Stanisława Borysowskiego. Znajomość z tym artystą zaowocowała podjęciem przez Mariusza Lubomskiego studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W młodości uczęszczał również na lekcje gry na pianinie. Studia z zakresu malarstwa i wychowania plastycznego ukończył w 1990 r.

Z piosenką autorską zetknął się na studiach. W roku 1981 wraz z Rafałem Bryndalem oraz grupą muzyków poznańskich założył zespół I z Poznania i z Torunia, z którym rok później zadebiutował na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Zdobyli uznanie dzięki piosence "Impreza w Klubie Harcerza". Zespołowi udało się uzyskać najwyższe podium w pierwszej edycji krakowskiego Przeglądu Kabaretów Amatorskich PaKA w 1985. Sukces przyniósł im utwór "Indianie i kowboje". W tym czasie Lubomski występował wraz z zespołem w klubach studenckich.

Ze swoją karierą solową wystartował w 1987 roku. Otrzymał wtedy pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, wystąpił również w Kabaretonie w Opolu. Wykonywał piosenki z tekstami Rafała Bryndala oraz Sławomira Wolskiego. W następnym roku śpiewał na IX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Brał również udział w jego XVIII odsłonie z koncertem "Lubomski - Conte'm". Ma w swoim dorobku pięć płyt i kilkanaście koncertów telewizyjnych. Zapraszany do udziału w największych polskich wydarzeniach muzycznych, m.in. występował u boku Nicka Cave’a na koncercie „Nick Cave i przyjaciele” we Wrocławiu, na koncercie „Zielono Mi” w Opolu, poświęconym Agnieszce Osieckiej,  i na koncercie finałowym 23 PPA „Kombinat” - ostatnim występie zespołu Republika.

Jest współzałożycielem kultowego, nieistniejącego już Klubu Niebo w Toruniu, a także współtwórcą Instytutu B61 - alternatywnego projektu z pogranicza nauki i sztuki. Od wielu lat związany jest z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, m.in. jako członek Rady Programowej PPA. Otrzymał także Feliksa od Gazety Wyborczej w Toruniu.
 
- Twórczość Mariusza Lubomskiego jest tak specyficzna, że trudno jednoznacznie zdefiniować jego muzyczne ścieżki. Najbliżej mu do hybrydy Waits-Brecht, chociaż należałoby dołożyć szczyptę funky, bluesa i wszystkich innych po trochu. Autorski od A do Z. Bez wątpienia jest jednym z najlepszych męskich wokali na polskiej scenie, a na dodatek śpiewa zawsze dobre, ciekawe teksty i to wszystko w wyśmienitej oprawie muzycznej - mówi Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym.

W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do Sali Miejskiej Inwest-Parku.

Wstęp wolny.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018