Zamknij
REKLAMA

Ponad pół tysiąca nowych studentów PWSZ w Pile

10:39, 11.10.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj
fot. Robert Judycki

W nowym roku akademickim studia w PWSZ w Pile rozpoczęło ponad 560 studentów pierwszego roku.

- Jestem przekonany, że wiążąc się z naszą uczelnią dokonaliście właściwego wyboru. Chcielibyśmy, by studia pod kierunkiem profesjonalnej kadry akademickiej były dla was intelektualnym wyzwaniem i przygodą - tak rektor PWSZ prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski powitał studentów na uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018. - Za nami 17. rok funkcjonowania uczelni, pierwszy nabór, w roku 2000, rozpoczynaliśmy na pięciu specjalnościach. Obecnie jesteśmy jedną z większych PWSZ w kraju.

Rektor mówił także m.in. o pierwszych, jednolitych 5-letnich studiach magisterskich w Pile na kierunku fizjoterapia; o wielkim sukcesie studiów dualnych prowadzonych we współpracy z ponad 30. firmami z regionu; o europejskiej mobilności studentów i pracowników w ramach programu wymiany międzynarodowej Erasmus+; o przekształceniach bazy dydaktycznej uczelni na przestrzeni 17 lat, gdzie na adaptację i rozbudowę wydano ponad 47 milionów zł; o projektach dla studentów oraz o ich sukcesach także na arenach międzynarodowych.

Inauguracja to nie tylko moment immatrykulacji nowych studentów, ale również wyróżnienie najlepszych obecnych studentów uczelni. W roku 2017, z inicjatywy rektora, senatu uczelni, ustanowiono Tytuł Honorowy i medal LEGATUS ALMAE MATRIS. Jest on przyznawany osobom, organizacjom, instytucjom szczególnie zasłużonym w propagowaniu dobrego imienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile.

Jako pierwszą, tytułem i medalem LEGATUS ALMAE MATRIS - Ambasadora Uczelni - Senat PWSZ w Pile uhonorował Paulę Kułagę - absolwentkę kierunku ekonomia, od tego roku również studentkę studiów drugiego stopnia na kierunku praca socjalna w pilskiej PWSZ, która jest wybitną zawodniczką judo, odnoszącą najwyższe sukcesy sportowe w kraju i poza granicami Polski.

Podczas inauguracji wręczone zostały również stypendia od firm współpracujących z uczelnią. W roku 2010 firma Philips Lighting Poland ustanowiła stypendium DIAMENT dla najzdolniejszych, najbardziej kreatywnych i aktywnych studentów PWSZ w Pile. W tym roku zdobyła go Anna Płocińska - studentka studiów drugiego stopnia na kierunku praca socjalna. Nagrody laureatce oraz wyróżnionym studentom wręczył Rifki Al Amin - dyrektor zarządzający Philips Lighting Poland.

W roku 2017 po raz trzeci przyznane zostało Stypendium SPORTOWE, ufundowane przez firmę Grapil. W tym roku stypendium zdobyło dwoje studentów kierunku fizjoterapia: Katarzyna Wiszniewska (III rok) i Tomasz Drzewiecki (II rok). Oboje to utytułowani zawodnicy judo. Stypendium wręczyła właścicielka Grapilu Grażyna Sobieraj.

Uroczysta inauguracja zakończyła się wykładem na temat chorób cywilizacyjnych i wyzwań dla współczesnej medycyny, który wygłosiła prof. dr hab. n. med. Ewa Żekanowska oraz koncertem utytułowanego Chóru Akademickiego PWSZ w Pile pod batutą maestro Karola Urbanka.

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego wspólnie z władzami uczelni świętowali m.in. rektorzy i prorektorzy uczelni akademickich (PWSZ w Lesznie, w Koninie, Wałczu, UAM w Poznaniu, UTP w Bydgoszczy); europarlamentarzyści i parlamentarzyści (Andrzej Grzyb, Mieczysław Augustyn, Krzysztof Paszyk, Grzegorz Piechowiak, Błażej Parda), przedstawiciel MNiSW (Piotr Ziółkowski - szef Gabinetu Politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), władze miasta i powiatów współpracujących z PWSZ w Pile (Piotr Głowski, Eligiusz Komarowski, Tadeusz Teterus, Julian Hermaszczuk) oraz przedstawiciele środowiska biznesu, prowadzącego studia dualne z uczelnią.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018