Zamknij

Przyjaciele z Północnej Hesji odwiedzili Krajnę

08:40, 24.09.2018 Gabriela Kwiatkowska, Prezes Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i P Aktualizacja: 20:37, 25.09.2018
Skomentuj

W dniach od 9 do16 września w ramach działalności Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego, trzydziestoosobowa grupa mieszkańców z Północnej Hesji odwiedziła nasz region.

Cel wizyty nie był jednak stricte turystyczny - program pobytu przewidywał poznawanie ciekawych zakątków Wielkopolski oraz Pałuk, szukanie śladów historii polsko-niemieckiej, a także odwiedziny miejsc zapamiętanych z czasów dzieciństwa.

Kilka osób, które urodziły się w okolicach Wysokiej, Białośliwia oraz w Wyrzysku i Bługowie, przyjechało do swojej dawnej ojczyzny. Najstarsza, licząca 82 lata uczestniczka wycieczki, nie kryła wzruszenia, kiedy stanęła na progu swojego dawnego domu rodzinnego w Wyrzysku, gdzie w 1936 roku przyszła na świat. Odżyły wspomnienia…

Naszym życzeniem było, aby nostalgiczna podróż w przeszłość pozwoliła starszym ludziom odnaleźć znajome ścieżki i poczuć tchnienie utraconego dzieciństwa.  

10 września uczestnicy wycieczki zawitali do Łobżenicy. Goście zostali serdecznie powitani przez burmistrza Piotra Łososia oraz radnych. Krótki seans filmowy zaprezentował walory miasteczka położonego w sercu Krajny oraz przedstawił relację z tegorocznych dożynek gminnych. Podczas spotkania w sali sesyjnej, burmistrz poinformował przybyłych o swoich planach związanych z dalszym rozwojem miasta i gminy - w ramach partnerstwa gmin planowana jest m.in. realizacja wakacyjnych polsko-niemieckich projektów dla młodzieży, z zagwarantowanym wsparciem finansowym ze strony niemieckiej.  

Piękne nabrzeże Łobżonki cieszyło zarówno oczy gospodarzy, jak i gości, którzy  zachwycali się sielskim krajobrazem z łabędzią rodzinką w tle. Spacer po Łobżenicy i wspinaczka na wieżę widokową (dawną wieżę ciśnień) pozwoliła spojrzeć na miasteczko również z lotu ptaka.

Goście byli wzruszeni serdecznością gospodarzy. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w słynącym ze świetnej kuchni lokalu ”U Ewy”, gdzie pojęcie ”staropolska gościnność” nabrało realnego wymiaru.

W ramach programu nasi niemieccy przyjaciele złożyli również wizytę w gminach partnerskich: Jesberg-Wysoka oraz Kaczory-Wabern. Lokalni włodarze zaprezentowali swoje gminy; przedstawili dotychczasowe osiągnięcia oraz plany na najbliższą przyszłość. Zadeklarowali również, iż priorytetowym zadaniem jest naturalnie  kontynuowanie i rozwój współpracy z gminami partnerskimi w Niemczech.  

Partnerzy z Hesji gościli w "Walochówce", siedzibie Bractwa Kurkowego w Wysokiej. Prezes Bractwa Jan Mrotek wraz z braćmi kurkowymi zgotowali gościom głośne powitanie wystrzałem z armaty. Niektórzy mogli sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z KBKS-u. Wspaniały poczęstunek dopełnił odwiedzin w "Walochówce".

Przybliżyliśmy także uczestnikom wycieczki fragment historii Polski, pokazując im ”kolebkę państwa polskiego” i miejsca leżące na szlaku piastowskim: zrekonstruowany gród biskupiński z muzeum archeologicznym, Gniezno z jego monumentalną katedrą i Ostrów Lednicki, gdzie Mieszko I w roku 966 przyjmując chrzest stworzył podwaliny chrześcijańskiego państwa. Na tych ziemiach przed ponad tysiącem lat rozpoczęła się historia współczesnej Polski.

Hesja i Wielkopolska to land i województwo partnerskie. Dlatego też nasi niemieccy goście zwiedzili Poznań z przewodnikiem, który zapoznał ich z historią miasta i obecną rolą stolicy Wielkopolski na arenie krajowej i międzynarodowej. Oczywiście nie zabrakło aplauzu dla poznańskich koziołków z ratusza o godzinie12.00.

Przejażdżka kolejką wąskotorową to stały punkt programu wielu turystów odwiedzających powiat pilski. Również nasi goście pojechali kolejką z Białośliwia do Kocika Młyna i z powrotem. W białośliwskim spichlerzu "Wacek" przybyłych powitały miejscowe władze z wójtem gminy Białośliwie Krzysztofem Rutkowskim na czele. W zabytkowym budynku można było obejrzeć wystawę malarstwa i eksponaty muzealne z regionu nad Notecią.

Ukoronowaniem dnia był koncert chóru Magnificat w Górce Klasztornej pod batutą Ewy Dmochewicz.

W "Łososiówce" w Walentynowie czekała już smakowita kolacja. Głodnych podjęła gospodyni tego miejsca, Grażyna Łosoś, ubrana w tradycyjny strój krajeński. Grupa  niemiecka i zaproszeni goście biesiadowali do późnych godzin nocnych.

Ostatni dzień pobytu w Polsce nasi przyjaciele spędzili w Pile, odwiedzając miejscowe muzeum, Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych oraz lokalne galerie handlowe, sklepy, jak również targowisko miejskie.

Nie mogliśmy pominąć miejscowej atrakcji, jaką jest Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.  Na zaproszenie prezydenta Piły, do ratusza udała się delegacja złożona z kilkunastu zainteresowanych osób.  

Tydzień pobytu grupy niemieckiej minął niepostrzeżenie. W niedzielę 16 września pożegnaliśmy naszych gości. Rewizyta w Hesji zaplanowana została na początek maja 2019 roku.  

Projekt w ramach Stowarzyszenia został zrealizowany dzięki zaangażowaniu członków i sympatyków tej organizacji.

(Gabriela Kwiatkowska, Prezes Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

celownikcelownik

0 0

dać Niemcowi kbks ? i to dobrowolnie . Ale widać jaka partia tacy partyzanci. 16:25, 24.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%