Zamknij

- Kto nie idzie do przodu, ten się cofa - powiedział He

08:30, 25.09.2016 fp
Skomentuj

Wczoraj Polskie Zakłady Zbożowe w Wałczu, wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Farmutil, oficjalnie oddały do użytku Wytwórnia Pasz w Pile. Inwestycja kosztowała 118 milionów złotych.

- Jeszcze dwa lata temu były nieużytki, a dziś stoi zakład imponujący nie tylko swoją wielkością, ale przede wszystkim nowoczesnością i innowacyjnością. Jest to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, jeden z nielicznych takich na świecie. Składa się z dwóch linii produkcyjnych pasz dla drobiu i trzody o łącznej wydajności 60 ton na godzinę, linii produkcji premiksów i koncentratów o wydajności 5 ton na godzinę, hali ekstruzji, wyposażonej w trzy linie o wydajności 6 ton każda, wraz z bazą magazynową o pojemności 100 tys. ton oraz budynkiem administracyjno-socjalnym. Można więc śmiało powiedzieć, że są to trzy zakłady w jednym - mówił w swoim wystąpieniu Henryk Stokłosa, właściciel Grupy Kapitałowej Farmutil.

W Wytwórni Pasz zainstalowano urządzenia i zastosowano technologie do tej pory w naszym kraju nieznane. Na szczególną uwagę zasługuje technologia ekstruzji. Jest to proces mający na celu istotną poprawę jakości oraz bezpieczeństwa zdrowotnego otrzymywanych produktów paszowych. Wysoka temperatura oraz ciśnienie, jakim poddawany jest surowiec w procesie ekstruzji, powoduje jego sterylizację, w trakcie której niszczone są wszelkie bakterie, grzyby, pleśnie, wirusy oraz zarodniki. Dzięki temu otrzymany materiał paszowy jest czysty biologicznie, co znacznie wydłuża jego termin przydatności do spożywania. Polskie Zakłady Zbożowe wdrożyły tę technologię jako pierwsza firma w Polsce.

- Inwestycja została zrealizowana szybko i sprawnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów budowlanych oraz w pełnym poszanowaniu zasad ochrony środowiska naturalnego – podkreślił Henryk Stokłosa. - Było to możliwe dzięki dobremu zarządzaniu, zgodnej i konstruktywnej współpracy z wykonawcami, ale również dzięki życzliwości miejscowych władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego oraz instytucji im podległych. Pracę znalazło tu blisko 150 osób. Obiekt wybudowano kosztem 118 milionów złotych i jestem przekonany, że są to dobrze wydane pieniądze. Bo kto nie inwestuje, ten się nie rozwija. Kto nie wprowadza innowacji, ten wypada z rynku. Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

Senator wspomniał też o innych inwestycjach należących do niego spółek: uruchomionym w powiecie wałecki  zakładem Investa-Chem, produkującym środki czyszczące i dezynfekcyjne, rozbudowie zakład produkcji karmy dla psów i kotów „Dolina Noteci” w Polanowie koło Wyrzyska i powstałej w Śmiłowie spółka "Sady Doliny Noteci", zajmująca się ekologiczną produkcją owoców przy zastosowaniu nowatorskich metod.

- Ostatnio zainteresowałem się również pszczelarstwem. Mam nadzieję, że i w tej dziedzinie uda mi się odnieść sukces i zaszczepić na polski grunt nieznane dotąd u nas rozwiązania. Jak więc Państwo widzicie, choć wkroczyłem w wiek emerytalny, nie brakuje mi nowych pomysłów, które staram się jak najszybciej wcielać w życie. Udaje mi się to dzięki całemu sztabowi współpracowników. Tych młodych, dynamicznych i pełnych entuzjazmu oraz tych starszych doświadczonych i obeznanych z polskimi realiami gospodarczymi. Korzystam z profesjonalizmu jednych i drugich. Dziś jednym i drugim serdecznie chciałbym podziękować.

- Kończąc swoje wystąpienie chciałbym skierować kilka słów pod adresem Prezydenta Miasta Piły pana Piotra Głowskiego, który jest niewątpliwie współautorem sukcesu tej inwestycji. Pamiętam ten dzień sprzed dwóch lat, kiedy spotkaliśmy się, by omówić jej usytuowanie w Pile. Z takim zaangażowaniem, otwartością i życzliwością urzędnika samorządowego nigdy dotąd się nie spotkałem. Przez cały czas budowy pan prezydent i jego współpracownicy robili wszystko, aby nam pomagać - dodał Henryk Stokłosa.

Wytwórnia Pasz została wybudowana na terenie Pilskiej Podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Wawelskiej w Pile. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. Planowana roczna produkcja wynosi około 320 tys. ton pasz, 26 tys. ton premiksów oraz 30 tys. ton zbóż ekstrudowanych. Polskie Zakłady Zbożowe posiadają własny tabór 30 samochodów ciężarowych, które pozwalają na efektywny przywóz surowców do produkcji oraz wywóz wyrobów gotowych. Wybudowano także nowoczesną myjnię samochodów ciężarowych, wewnątrzzakładową samoobsługową stację paliw oraz własny warsztat samochodowy do bieżącej obsługi pojazdów oraz do przeprowadzenia ewentualnych napraw.

- Kolega z Piły zapytał mnie niedawno: „Kiedy ruszacie?”. Odpowiedziałem, że pracujemy już od 1 lipca. Zdziwił się: „Niemożliwe! Nie czuć was, nie słychać, tylko widać”. To efekt zastosowania w tym zakładzie najnowocześniejszych technologii – podkreślił prezes zarządu PZZ Wałcz Marian Płóciennik.

Przy okazji otwarcia zakładu, PZZ Wałcz zostały odznaczone brązową odznaką „Zasłużony dla Pożarnictwa”, a Henryka Stokłosę uhonorowano odznaką „Semper Vigilant” (Wiecznie czuwający).

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

rentierrentier

10 7

za 5 lat grupa kapitałowa Henryka Stokłosy będzie istotnym stymulatorem rozwoju gospodarczego Piły i okolic. 23:32, 25.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

pilanin345pilanin345

10 7

Pile potrzeba jeszcze kilku takich Stokłosów. 09:25, 26.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

buhahahabuhahaha

10 5

A Pietrek strzelił focha i nie przyszedł 10:59, 26.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

11 8

Stokłosa zainwestował w Pile a na otwarciu nie ma prezydenta Piły? To brak zwykłej kindersztuby. Głosowałam na pana Głowskiego ale to zachowanie to jakaś dziecinada.
Jak tak pan będziesz traktował inwestorów to nie masz pan szans w następnych wyborach.
Gdzie Wy się uczycie polityki na tajnych kompletach w Moskwie? 11:25, 26.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wóz DrzymałyWóz Drzymały

10 9

Głowski może na przykład przesłać przez umyślnego list gratulacyjny z wyrazami nadziei, że smród nie zatruje ponownie życia mieszkańców szczególnie ulicy Wawelskiej. Już niektórzy z Wawelskiej profilaktycznie zmienili miejsce pobytu.
Uczestnictwo prezydenta miasta jest niekonieczne i nawet niewskazane zważywszy, że Stokłosa jest obecnie w fazie procesu karnego w sądzie okręgowym w Poznaniu. 11:52, 26.09.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SąsiadSąsiad

0 0

E tam już po procesie. 22:31, 26.09.2016


mów mi Rycerzmów mi Rycerz

7 7

Przetwórnia działa już od lipca i ani smrodu ani jakiegos hałasu nie czuć i nic nie słychać, więc twoje obawy "wóz drzymały" są zbyteczne. Prezydent Głowski zachowuje się jak dziecko w piaskownicy, które nijak nie potrafi się zachować w tak ważnym dla istnienia miasta momencie, dodałbym historycznym momencie. Mimo braku obecności PG a tym samym poszanowania dla wielu zgromadzonych tego dnia osób a w szczególności dla właściciela przetwórni, sam Senator Stokłosa zachował styl i szyk do końca, wspominając nawet w pozytywnych słowach współpracę z w/w "gospodarzem" miasta. Dziś co raz bardziej wielu z nas przekonuje się, że prezydent Piły Piotr Głowski nie radzi sobie na tym jakże zaszczytnym stanowisku i nie buduje dobrych relacji z tak prężnie działającym, przedsiębiorcą, największym pracodawcą oraz najbogatszym mieszkańcem naszego regionu, przez co działa na niekorzyść nas mieszkańców Piły. Lokalizacji na budowę tego zakładu było kilka... zgodnie z przdstawionym planem ekspansji Holdingu będą budowane kolejne nowoczesne zakłady, ale czy tutaj w Pile...? 14:47, 26.09.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pilanin1234Pilanin1234

0 0

Przeceniasz obecność PG. To czy się pojawiłby się nie wpłynęłoby na to czy coś więcej powstanie w Pile czy też nie. O tym decydują zupełnie inne kwestie i zysk lub strata, logistyka, zasoby okolicy, etc. 19:29, 26.09.2016


Pilanin1234Pilanin1234

6 5

Kim są te dwa typki na prawo (nasze prawo) od Dudzińskiej. Wyglądają jakby znalazły się tam przez przypadek, a jedyna ich zaleta to roczny pobyt w SPA. 19:31, 26.09.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pilanian1234Pilanian1234

0 0

Och już trzy minusy, ale odpowiedzi brak. Liczę jeden minus jeden pan, drugi minus drugi pan, a trzeci minus pierwszy pan wszedł i oddał głos z innego komupera. 16:13, 27.09.2016


lewa laskalewa laska

5 0

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa albo robi skok w bok. 09:30, 27.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wielki WózWielki Wóz

6 0

Jedni muszą się szwendać za najbogatszym, chętnie na kolanach niżej klamki, inni chętnie idą prosto swoją drogą, niekoniecznie tam, gdzie akurat posuwa były senator (uwaga, funkcje pisze się małą literą). Ktoś zakuty w zbroję ma prawo bić pokłony Panu Senatoru z przeszłością. 16:28, 28.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

5 2

z tych blisko 150 osób to ile jest z Piły? 07:14, 30.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%