Zamknij

Jak chronić trzodę chlewną przed ASF?

10:49, 14.05.2018 fp
Skomentuj

Zarząd Powiatu Pilskiego zorganizował spotkanie dla producentów trzody chlewnej na temat zabezpieczenia gospodarstw rolnych na wypadek wystąpienia wirusa ASF. Zachęcamy rolników do zapoznania się z zasadami postępowania, szczegółowe informacje na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pile. 

Choć na naszym terenie nie stwierdzono jeszcze przypadków wystąpienia groźnego dla trzody chlewnej śmiertelnego wirusa ASF, to ruszyła szeroka kampania informacyjna dla rolników, jak powinni zabezpieczyć swoje gospodarstwa pomór świń. W Starostwie Powiatowym w Pile odbyło się na ten temat spotkanie, w którym uczestniczyli producenci trzody chlewnej z powiatu pilskiego. Problem wirusa ASF nakreślił Stefan Piechocki, wicestarosta, szczegółowe informacje przedstawił natomiast Robert Gotowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile.

- W celu ochrony stada przed afrykańskim pomorem świń konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, czyli przestrzeganie rygorystycznych zasad ochrony stad świń. Problemem jednak jest dotarcie do producentów trzody chlewnej z tymi informacjami oraz  braki kadrowe w służbach weterynaryjnych -  mówi Jan Pikulik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Pile, a jednocześnie radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, który niedawno przyjął apel w tej sprawie do Ministra Rolnictwa.

Podobne stanowisko zajął Związek Powiatów Polskich. Służby weterynaryjne odpowiedzialne są zarówno za nadzór, jak i współpracę z rolnikami w przeciwdziałaniu wirusowi ASF, dlatego zdaniem samorządowców ich doposażenie jest niezbędne.

Podstawowe zasady, jak zabezpieczyć trzodę chlewną przed wirusem ASF:

- nie kupuj świń niewiadomego pochodzenia

- zabezpiecz świnie przed kontaktem z dzikami

- nie karm trzody chlewnej odpadkami kuchennymi

- zabezpieczaj paszę przed dostępem zwierząt wolnożyjących (w tym przed gryzoniami, myszy, szczury)

- wyłóż maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym  przed wjazdem i wyjazdem z gospodarstwa, a także przed wejściem do pomieszczeń, w których trzymane są świnie

- nie pozwól, by na teren gospodarstwa wchodziły osoby postronne

- zakładaj oddzielny strój i pozostawiaj go w chlewni

- pamiętaj o utrzymaniu czystości i dezynfekcji

- obserwuj stan zdrowia świń

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%