REKLAMA

Absolutorium dla Zarządu Powiatu w Pile

10:56, 29.05.2017 | Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA
Skomentuj

Na ubiegłotygodniowej sesji Rady Powiatu w Pile radni udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu za 2016 rok.

Sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok zostało pozytywnie zostało zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz Komisję Rewizyjną Rady Powiatu. Radni przyjęli je zdecydowaną większością głosów (16 za, 4 przeciw) i udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu w Pile.

- Pracujemy z zaangażowaniem i oddaniem. Staramy się, aby nasze działania były pragmatyczne i roztropne, a inwestycje które wykonujemy - optymalne. Nie jest to łatwe, bo środki są oczywiście ograniczone, a wielkość naszego budżetu stanowi ok. 40 procent budżetu największej gminy powiatu pilskiego - Piły. Większość środków to są pieniądze znaczone. Ważne jest jednak to, że umiejętnie sięgamy po środki zewnętrzne. W ciągu 2,5 roku udało nam się pozyskać 26,8 miliona złotych - to są pieniądze, które znajdują się już na koncie naszego powiatu. Jest to o milion złotych więcej, niż pozyskali nasi poprzednicy w latach 2010-2014. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, a im mam więcej trudności, tym jest to dla mnie bardziej mobilizujące. Dziękuję radnym, dziękuję też politykom opozycji, bo oni również swoimi działaniami motywowali mnie do pracy - mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Decyzja Rady o udzieleniu absolutorium i przyjęciu sprawozdań z wykonania budżetu za ubiegły rok jest niezwykle ważna, bo daje nam możliwość działania na przyszłość. 2016 rok był rokiem wielu inwestycji, w tym drogowych, z których największą była przebudowa drogi na Płotki. Poza tym udało nam się znacząco zmniejszyć zadłużenie Powiatu, co ma niebagatelne znaczenie dla naszego budżetu - powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Dochody budżetu powiatu zostały zrealizowane w 2016 roku w wysokości blisko 137,7 mln złotych, natomiast wydatki ukształtowały się na poziomie 139,3 mln złotych.

 

- Realizacja łącznej wielkości planowanych dochodów i wydatków spowodowała powstanie deficytu w wysokości 1,6 mln złotych, i jest on niższy od planowanego o ponad 3 miliony złotych. Ta informacja z pewnością jest warta uwagi i świadczy o dobrym zarządzaniu finansami przez Powiat - mówił w imieniu radnych Porozumienia Samorządowego i Polskiego Stronnictwa Ludowego Henryk Stokłosa, przewodniczący Klubu Radnych PS.

W minionym roku na inwestycje drogowe Powiat Pilski przeznaczył blisko 5 milionów złotych. Do najważniejszych należy zaliczyć przebudowę drogi Stara Łubianka - Tarnowo (wspólnie z gminą Szydłowo) oraz modernizację drogi na Płotki (wspólnie z gminą Piła). Wykonano ponadto 14,5 km nakładek bitumicznych, 14 nowych chodników i wiele innych drobniejszych prac remontowo-inwestycyjnych.

Ubiegły rok był też wyjątkowy pod względem środków jakie samorząd powiatowy przeznaczył w ostatnich latach na Szpital Specjalistyczny w Pile. Były to 2 miliony złotych, które zostały przeznaczone w głównej mierze na modernizację pomieszczeń szpitalnych oraz zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury. Utworzono też nowy, przestronny i wygodny punkt przyjęć planowych pacjentów oraz przeprowadzono modernizację pomieszczeń chłodni wraz z komorami.

Rok 2016 był także rokiem doposażania i wymiany wyposażenia w Domach Pomocy Społecznej oraz prac remontowych w placówkach oświatowych. Powiat Piski inwestował też w bezpieczeństwo publiczne dofinansowując zakupy nowych samochodów na potrzeby straży pożarnej i policji, a także odpowiedniego sprzętu dla ratowników. Zmienił się również sam urząd - przebudowane zostało wejście główne i wyremontowano parking przed budynkiem gdzie pojawiły się już nowe nasadzenia.

- Są to osiągnięcia godne uwagi, które jednoznacznie świadczą o tym, że za nami rok wykorzystanych szans. Zarząd Powiatu realizował przyjęty przez Radę Powiatu budżet wraz z wprowadzanymi zmianami w sposób kompetentny, dążąc do osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Znając możliwości finansowe Powiatu Pilskiego należy w sposób jednoznacznie pozytywny ocenić zrealizowany budżet zarówno pod kątem zrealizowanych zadań, jak też osiągniętego wyniku finansowego - podkreślił przewodniczący Klubu Radnych PS Henryk Stokłosa.

(Starostwo Powiatowe w Pile)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

rolnikrolnik

11 1

jako mieszkaniec powiatu wolę jeździć drogami bez dziur, iść chodnikiem zamiast poboczem, dlatego nie cieszy mnie, że powiat aby pochwalić się mniejszym deficytem nie remontuje jak należy dróg 11:55, 29.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

radnyradny

3 2

Poczytajcie str 8 - 9 http://www.bip.powiat.pila.pl/gfx/pila/files/2014/protokoly_rp_2014/protokol_43_2014.pdf
Powiat pilski w latach 2004 -2013 pozyskał 141 mln środków zewnętrznych 13:08, 29.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pychapycha

9 0

Starosta Komarowski pozyskał 8 milionów i kilkadziesiąt zdjęć z tej okazji :) więc żadne 141 mln temu rozmachowi i dumie nie dorówna 14:09, 29.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2017