Zamknij
REKLAMA

W pilski szpitalu powstanie nowa pracownia

07:52, 13.09.2017 | Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA
Skomentuj

Wkrótce w Szpitalu Specjalistycznym w Pile będą wykonywane zabiegi ablacji, pozwalające na leczenie niektórych zaburzeń rytmu serca opornych na leczenie zachowawcze, np. migotanie przedsionków.

Do tej pory na takie zabiegi pacjenci kierowani byli do Bydgoszczy i Poznania. Teraz będą mogli poddać się nim w pilskim szpitalu, gdzie zostanie utworzona Pracownia Elektrofizjologii, która funkcjonować będzie w ramach Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki. Sfinansowana ona będzie z dotacji celowej z budżetu państwa oraz środków własnych Powiatu Pilskiego i szpitala.

Jest to jedno z wielu działań obecnych władz Powiatu i dyrekcji szpitala, mających na celu zniwelowanie wieloletnich zaniedbań sprzętowych i inwestycyjnych w tej placówce. Tylko od 2015 roku Powiat przekazał na rzecz szpitala w Pile niebagatelną kwotę ok. 3,5 mln zł. W ubiegłym roku utworzono tu nowoczesny Punkt Przyjęć Planowych, a niedawno udało się pozyskać kolejne 3 mln zł na cyfryzację systemu dokumentacji medycznej. Oprócz Pracowni Elektrofizjologii, której koszt wyniesie 2 mln 300 tys. zł, planuje się także długo oczekiwaną przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (szacunkowa wartość zadania to ok. 7 mln zł), a w trakcie przygotowania jest wniosek na termomodernizację obiektu o wartości ponad 10 mln zł.

Utworzenie Pracowni Elektrofizjologii w ramach funkcjonującego Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki pozwoli na połączenie metod leczenia zachowawczego z interwencyjnym (zabiegowym) i stworzy możliwość kompleksowego leczenia pacjenta w jednym miejscu.

- Mówimy o prawie dwóch milionach złotych, które posłużą na utworzenie pracowni, jakiej w Pile jeszcze nie było i dzięki której pacjenci nie będą musieli wyjeżdżać na zabiegi do innych dużych ośrodków. Jak dobrze wiemy, Szpital Specjalistyczny w Pile pełni funkcję regionalną, rocznie leczą się tutaj setki tysięcy pacjentów, w tym również z zawałami. Potrzeba uruchomienia tak nowoczesnej pracowni jest zatem ze wszech miar uzasadniona. Bardzo serdecznie dziękuję panu posłowi Grzegorzowi Piechowiakowi za wskazanie drogi, która pomogła w uzyskaniu dotacji. To była bardzo wymierna pomoc - podkreślił podczas konferencji prasowej starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Najważniejszy element, czyli dofinansowanie, już mamy. Pozostałe koszty są znacznie niższe i z pewnością uda nam się je ponieść. Możemy być o to spokojni - dodaje starosta.

- Podstawą jest poczucie bezpieczeństwa, a to nowa Pracownia Elektrofizjologii z pewnością wzmocni. Wniosek o dotację został bardzo dobrze napisany, odpowiednio uzasadniony, zaangażowało się w akcję wiele medycznych autorytetów i dzięki temu dziś możemy cieszyć się z takiego rozwiązania. Jestem pewien, że zakupiony sprzęt będzie bardzo przydatny pilskiemu szpitalowi - powiedział Grzegorz Piechowiak, poseł na Sejm RP.

- Na sporządzenie wniosku poświęciliśmy dużo pracy. Jak widać, opłaciło się. Teraz będzie można w naszych progach domknąć cały cykl leczenia kardiologii. Projekt jest dopięty, można więc powiedzieć, że przystępujemy do jego realizacji - poinformował dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile Rafał Szuca.

O medycznych zaletach nowej pracowni przekonywał obecnych dr Krzysztof Karpiński, ordynator Oddziału Kardiologicznego: - Leczenie hemodynamiczne prowadzimy od 15 lat, teraz zajmiemy się czymś zupełnie nowym. Mówiąc w skrócie, chodzi o nowoczesne leczenie zaburzeń rytmu serca. Z satysfakcją stwierdzam, że będzie to technologia godna XXI wieku. Dzięki niej nawet w 70-80 % przypadków będzie można raz na zawsze usunąć zaburzenia rytmu serca i to zupełnie nieinwazyjnie. Uruchomienie pracowni powinno nam zająć około dwa miesiące.

- Zdaję sobie sprawę, jakie oczekiwania mają pacjenci Oddziału Kardiologicznego, ponieważ też zdarzało mi się z niego korzystać. Jestem pewien, że Pracownia Elektrofizjologii doskonale zda swój egzamin. Dodatkowo pośrednio wsparty zostanie Oddział Neurologii, bo będzie można uniknąć wielu udarów. W pilski Szpital Specjalistyczny trzeba inwestować i my chcemy to robić dalej. Z pewnością na tym nie poprzestaniemy - zadeklarował wicestarosta pilski Stefan Piechocki.

Całkowity koszt zadania wyniesie 2.316.300 zł: wkład własny Powiatu Pilskiego to 463.260 zł, a dofinansowanie 1.853.040 zł.

W ramach całej kwoty zakupiony zostanie kardioangiograf (za około 1,4 mln. Zł) oraz wyposażenie dodatkowe: monitory, stół, system monitorowania funkcji życiowych. Część środków (15 tys. zł) zostanie przeznaczona na montaż urządzenia i uruchomienie oraz na jego odbiór sanitarny, techniczny i radiacyjny. Konieczne będzie również przeszkolenie pracowników. Znaczną kwotę pochłonie przystosowanie pomieszczeń (246 tys. zł), wykonanie osłon (120 tys. zł), jak również adaptacja części instalacyjnej (418,2 tys. zł). Dodatkowo na prace budowlane przeznaczy się ponad 700 tys. zł, a na sporządzenie dokumentacji kolejne 50 tys. zł.

(Starostwo Powiatowe w Pile)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

barnababarnaba

14 2

Wszyscy chcą się ogrzać w ciepełku i pokazać, jak przysłużył się szpitalowi (czyt: pacjentom) w pozyskaniu środków finansowych. A prawda jest taka, że kasę pozyskał szpital, a buli i spółka robią sobie fotki. 08:14, 13.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HahahHahah

0 6

Platformiany dyrektor może tyle co gejsza w klasztorze. 21:45, 13.09.2017


LOLLOL

3 8

DLACZEGO TAK ŚMIERDZI NA HOLU GŁÓWNYM ...KUCHNIA CHYBA Z PODROBÓW Z PROSEKTORIUM.. 10:28, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

catcat

11 1

Przecież nawet kasy na załatanie dziur w budynku starostwa Buli nie potrafi załatwić 16:41, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PacjentkaPacjentka

2 7

W koncu ktoś zaczął działać brawo starosta brawo poseł. 21:45, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pielęgniarka pielęgniarka

6 1

brawo poseł, brawo dyrektor, brawo ordynator, a starosta? jak zwykle wyłapał okazję do fotek 00:08, 14.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

1 1

A starosta twój szef 15:02, 14.09.2017


BolekBolek

1 2

Cyt.: "W pilski szpitalu powstanie nowa pracowania"

Czy ktoś to czyta przed publikacją? 14:00, 14.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018