Zamknij

Tak dla rewitalizacji w gminie Wysoka

17:21, 14.07.2017 UMiG Wysoka
Skomentuj

Radni Wysokiej zatwierdzili Program Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Wysoka na lata 2016-2020. Uchwałę w sprawie programu podjęto wczoraj na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta i Gminy.

Program Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Wysoka na lata 2016-2020 został opracowany w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym oraz zgodnie z „Wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020” Ministerstwa Rozwoju. Dokument ma charakter wieloletniego planu inwestycyjnego, który obejmuje działania w sferze społecznej, ekonomicznej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej oraz technicznej. Jest niezbędnym dokumentem, umożliwiającym ubieganie się o przyznanie środków pomocowych z budżetu Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 właśnie na działania rewitalizacyjne. Otwiera drogę do finansowania inwestycji obejmujących między innymi rewitalizację przestrzeni publicznych, budynków publicznych i mieszkalnych a także działań społecznych na rzecz mieszkańców.

Obszar rewitalizacji w gminie Wysoka podzielony został na dwa podobszary. Pierwszy z nich znajduje się na terenie miasta Wysoka i obejmuje ulice: Lubińskiego, Plac Powstańców Wielkopolskich, Plac Studzienny, Plac Wolności, Pocztowa, św. Walentego. Obszar rewitalizacji na obszarze wiejskim został ograniczony do dwóch sołectw - Czajcze i Jeziorki Kosztowskie. Wybór ww. sołectw do obszaru rewitalizacja wynika przede wszystkim z potencjału sołectw oraz położenia w bezpośrednim sąsiedztwie z podobszarem zlokalizowanym na terenie miasta Wysoka. Działania rewitalizacyjne są bowiem skuteczniejsze, jeżeli prowadzi się je na ograniczonym terytorium. Pozwala to na koncentrację działań i środków, co przynosi lepsze efekty.

Kluczowe problemy zdiagnozowane na obszarze rewitalizacji m.in. na podstawie analizy wskaźnikowej oraz wyników przeprowadzonych badań wśród mieszkańców to: występowanie problemów społecznych, w tym ubóstwa, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, alkoholizmu, bezrobocia, niskiego poziomu zaufania w społeczeństwie oraz niskiego poziomu uczestnictwa mieszkańców w życiu społecznym i kulturalnym, niewystarczający poziom edukacji, zły stan infrastruktur w tym dróg i chodników, budynków użyteczności publicznej, niewystarczający poziom dostosowania przestrzeni publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych, , słaba estetyka i zagospodarowanie przestrzeni (zieleń, mała architektura, ławki) oraz słaba dostępność i niska jakość usług służby zdrowia

Program poprzez realizację zapisanych w nim zdań ma przeciwdziałać wykluczeniu i marginalizacji wyznaczonych obszarów oraz wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców. W sumie w programie znalazły się 24 przedsięwzięcia, które będę mogły być realizowane z udziałem funduszy unijnych, m.in. „Modernizacja centrum miasta w Wysokiej”, „Modernizacja terenu targowiska miejskiego (…)”, „Modernizacja przestrzeni po byłej kolejce wąskotorowej w Wysokiej (…)”, „Modernizacja budynku po byłej Szkole Podstawowej wraz ze  świetlicą wiejską w Jeziorkach Kosztowskich”, „Dni Wysokiej - z tradycją w nowoczesność”, „Centrum usług społecznych w gminie Wysoka”.

Aby móc ubiegać się o fundusze unijne  na zadania zapisane w Programie Rewitalizacji, przyjęty przez radnych dokument musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu i trafić na wykaz programów rewitalizacji województwa wielkopolskiego.

Podkreślić należy, że Program Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Wysoka został opracowany w oparciu o projekt realizowany przez Miasto i Gminę Wysoka w ramach Programu Pomoc Techniczna, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności i Budżetu Państwa.

(UMiG Wysoka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%