Zamknij
REKLAMA

W Czajczu świętują 590-lecie miejscowości

18:46, 16.09.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiaj mieszkańcy Czajcza uroczyście obchodzą 590. rocznicę istnienia swojej miejscowości.

Obchody jubileuszu zostały zorganizowane na bazie projektu "Z historią i tradycją w nowoczesność - 590. rocznica powstania miejscowości Czajcze", na realizację którego Miasto i Gmina Wysoka pozyskało ponad 14,5 tys. złotych dotacji z Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach Programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020 - konkurs "Pięknieje wielkopolska wieś".

590. urodziny Czajcza rozpoczęła okolicznościowa msza polowa na boisku sportowym, gdzie stanęła nowa wiato-scena jako namacalny efekt realizacji projektu. Efekt najbardziej widoczny, ale nie jedyny, albowiem powstał też m.in. jubileuszowy mural, nad wykonaniem którego czuwała nauczycielka Anna Żaglewicz, zakupiono stoły i ławki biesiadne oraz ozdobne krzewy, które upiększyły teren, a w budynku na przystanku kolejki wąskotorowej otwarto wystawę fotografii na temat historii wsi.

- Najważniejsi w każdej miejscowości są ludzie. Tak się składa, że od pewnego czasu w Czajczu dużo się dzieje. To zasługa sołtysa Stanisława Mrotka, który potrafił zjednać mieszkańców i zmobilizować ich do pracy na rzecz wsi. A to z kolei wyzwoliło pozytywną konkurencję w całej gminie Wysoka - powiedział burmistrz Marek Madej.

- Gdziekolwiek jestem i gdziekolwiek mnie o to pytają, przyznaję z dumą, że pochodzę z Czajcza - podkreślił Roman Chwaliszewski, szef delegatury ochrony zabytków w Pile, który wygłosił prelekcję na temat dziejów wsi Czajcze.

Na scenie zaprezentowały się dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, a po części oficjalnej wystąpiła kapela "Kombinatorzy". Na stoiskach serwowano darmowy poczęstunek w postaci regionalnych potraw i wypieków, o przygotowanie których zadbały panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Na dzieci czekały dmuchane zamki, a na dorosłych wieczorna zabawa pod chmurką. Ekipa wąskotorowych kolejarzy z Towarzystwa Wyrzyska Kolejka Powiatowa uruchomiła przejazdy ciuchcią na trasie Czajcze - Wysoczka - Czajcze.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

RadnyRadny

0 0

Staś do polityki. kandydat na burmistrza,a potem głęboką woda i Belweder, minimum minister rolnictwa.powodzenia 14:13, 19.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018