Zamknij

Warsztaty profilaktyczne na temat dopalaczy

09:46, 08.05.2018 Alicja Bień, pedagog szkolny
Skomentuj

"Nie dopalaj" - pod tym hasłem odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas VII i oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Program obejmował także szkolenie dla nauczycieli i rodziców.

Celem warsztatów było zdobycie wiedzy i umiejętności przez uczniów, pozwalających na świadome zachowanie abstynencji w wieku młodzieńczym, uświadomienie młodym ludziom jak ważne w życiu jest podejmowanie dobrych decyzji, zrozumienie mechanizmu uzależnienia (alkohol, narkotyki, dopalacze), uświadomienie, że uzależnienie to choroba, która stopniowo przejmuje władzę nad człowiekiem, zmienia jego system wartości, kształtowanie postawy asertywnej.

Zajęcia o charakterze profilaktycznym prowadził trener uzależnień od substancji psychoaktywnych Michał Podolecki z Centrum Edukacji i Kompetencji "Invesis Polska" z Krakowa. Były to: warsztaty profilaktyczne dla uczniów (14 warsztatów po 45 minut każdy), szkolenie dla Rady Pedagogicznej (60 minut), szkolenie dla rodziców (45 minut).

Uczniowie, nauczyciele i rodzice w czasie zajęć zostali zapoznani w sposób obrazowy z następującymi zagadnieniami: dopalacze jako substancje silnie uzależniające; pomoc osobie uzależnionej od dopalaczy; mechanizmy i przyczyny sięgania po dopalacze; skutki zażywania dopalaczy; sposoby reakcji na propozycję zażycia dopalaczy.

- Dopalacze uzależniają i szkodzą - to jest fakt. Głównie jednak mit dopalaczy wiąże się z marketingiem, reklamą, oprawą, jaka towarzyszy ich sprzedaży. Wystrój sklepów, panujący w nich zapach, dźwięki - to wszystko ma tworzyć klimat magii, tajemniczości, który ma przyciągać młodych ludzi - mówił Michał Podolecki.

Młodzież rozmawiała z trenerem także o narkotykach, różnicach i podobieństwach między narkotykami i dopalaczami oraz o ogromnej sile, z jaką uzależniają środki psychoaktywne.

Prowadzący zajęcia inspirował młodzież do własnych przemyśleń, weryfikowania posiadanych przekonań na temat działania alkoholu, papierosów i narkotyków oraz samodzielnego stawiania pytań: jak samemu chronić się przed uzależnieniem? Jak można pomóc osobie uzależnionej będąc kolegą czy członkiem rodziny?

(Alicja Bień, pedagog szkolny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%