Zamknij

Dzień patrona w Szkole Podstawowej w Wyrzysku

13:30, 14.12.2017 Ewelina Popielarz-Zajdel
Skomentuj

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku obchodzono Dzień Patrona.

Tego dnia stanięto na baczność, uderzono w bębny, zabrzmiała muzyka, oddano hołd, pokazano gotowość do miłości Ojczyzny. Ciało przeszedł dreszcz, a w oku pojawiła się łza... Wszystkim zebranym towarzyszyły takie niemal odczucia, jak 99 lat temu na tej Wielkopolskiej Ziemi. Wówczas strach, dziś radość i szacunek. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj, wydarzenia te podszyte są nadzieją, która ociepla nasze serca i pozwala z dumą spoglądać na kolejne dni, które są przed nami.

Słowami wiersza Eugeniusza Wachowiaka "Przesłanie dla wnuka" uczniowie powitali wszystkich zgromadzonych  na niezwykle doniosłej uroczystości, jaką był Dzień Patrona Szkoły, który w tym roku odbywał się niemal w przeddzień setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w bardzo uroczysty sposób uczczono Dzień Patrona Szkoły i 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w wyrzyskim kościele pw. Św. Marcina Biskupa, w której brała udział niemal cała społeczność szkolna, rodzice i zaproszeni goście. Ksiądz wikariusz Waldemar Indycki nie tylko modlił się za Powstańców walczących w obronie Ojczyzny, ale również za nauczycieli, uczniów i rodziców.

Po mszy św. wszyscy udali się pod obelisk znajdujący się przy szkole podstawowej, który poświęcony jest Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Wyrzyskiej i Krajny, gdzie w geście hołdu i szacunku złożono kwiaty.

Po tym doniosłym, pełnym zadumy wydarzeniu zebrani przeszli na salę widowiskową, gdzie powitała ich dyrektor szkoły Danuta Buryta-Arndt słowami, iż "rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia, kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi". Podkreśliła, że obecny Dzień Patrona Szkoły odbywa się w przeddzień setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaznaczyła także, że to święto wpisało się już na stałe w tradycję szkoły i lokalnego środowiska. Podziękowała Patronom za to, że poświęcili dla nas swój największy skarb - życie.

- Spotykamy się, by uczcić 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako społeczność szkolna pozostajemy dumni, że jesteśmy spadkobiercami idei, wartości, jakie przyświecały inicjatorom owego wspaniałego czynu. Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły wspominamy bohaterską postawę z lat 1918/1919, tych, którzy odwagą, patriotyzmem wyznaczyli nam wzniosły cel naszych działań. Powstańcy wielkopolscy najczęściej byli zwykłymi ludźmi, którzy słysząc, że rodzi się Polska, rzucali swe dotychczasowe zajęcia, by wziąć udział w walce o to, co tak bardzo ważne, tak bardzo wytęsknione, a tak niedawno jeszcze, niemal nieosiągalne - o bycie Wielkopolanami w Polsce - powiedziała pani dyrektor.

W tej doniosłej chwili byli razem wszyscy, którzy wspierają działania szkoły i pomagają w pracy dydaktyczno-wychowawczej wyrzyskiej placówki. Był to wielki zaszczyt, iż tak wielu znamienitych gości przybyło na tę uroczystość, by pokazać, że są im bliskie działania, które szkoła podejmuje na rzecz krzewienia wiedzy o Patronie - Powstańcach Wielkopolskich.

Wśród gości, którzy zaszczycili wszystkich swoją obecnością byli: burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wiesław Radwański, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Wasiak, radna Rady Powiatu Iwona Schulz, radni Rady Miejskiej Wyrzyska Roman Łuka, Józef Jasik, Katarzyna Kowalska, Teresa Pinkowska, Stefan Tomasz Wełniak, historyk i regionalista, członek Koła nr 9 TPPW Wojciech Kicman, historyk, konserwator zabytków, członek TPPW Roman Chwaliszewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska Barbara Piorunowska, prezes TPW Piotr Holc, przedstawiciele Koła PiS Iwona Perlińska, Henryk Codro, Józef Kołos, prezes Klubu Łobzonka Edmund Pijanowski, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek w Wyrzysku Magdalena Strzałkowska, były dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyrzysku Henryk Plica, dyrektor Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią Jacek Wiśniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Falmierowie Agnieszka Katarzyna Krzycka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kosztowie Marlena Januszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gleśnie Ewa Dmochewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie Maria Nowak, dyrektor Przedszkola w Wyrzysku Iwona Pacała, dyrektor Przedszkola w Osieku nad Notecią Alicja Badura, dyrektor Domu Kultury w Wyrzysku Magdalena Smełsz, kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wyrzysku Beata Borowczak, przewodnicząca Rady Rodziców Edyta Lipkowska, zastępca Komendanta Hufca im. Stanisława Staszica w Pile Bożena Wojciechowska, harcmistrz Hufca im. Stanisława Staszica w Pile Ewa Pawlikowska-Zuba, wnuk Powstańca Jana Orlińskiego - Hubert Orliński, przyjaciele szkoły, rodzice, Rada Pedagogiczna i uczniowie.

Duchowo łączyli się z nami także: prezes Zarządu TPPW Stefan Barłóg, który przesłał wyrazy uznania dla działań szkoły na rzecz przybliżania tradycji i wartości związanych z Patronami oraz życzenia dalszych sukcesów dydaktyczno-wychowawczych w pracy wychowawczej popularyzującej dzieje i znaczenie Powstania Wielopolskiego; wnuk powstańca Jana Strosina Adam Ćwikliński na ręce pani Dyrektor przekazał pozdrowienia pełne życzliwości, życząc sukcesów w krzewieniu patriotycznych postaw uczącej się młodzieży.

Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska w swoim przemówieniu mówiła o tym, iż to ludzie, którzy poświęcili życie za naszą Ojczyznę, powinni być przykładem dla nas. Podkreśliła, że należy być dumnym, że szkoła w małym miasteczku, jakim jest Wyrzysk, może nosić imię tak zasłużonych osób i że wśród nas żyją ich potomkowie. Powiedziała także, że jest pewna, iż nasza gmina będzie nie tylko taką, która będzie niosła informacje o swoich przodkach w świat, ale także taką, o której na świecie będzie się mówiło, iż pielęgnuje pamięć o przodkach.

W imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego głos zabrała radna Rady Powiatu Iwona Schulz, odczytując list skierowany do dyrektor Danuty Buryty-Arndt. Starosta podkreślił w nim, że dzisiejsze wydarzenie stanowi okazję do przywołania wspomnień oraz tworzenia ambitnych planów na przyszłość. Życzył, aby wzorami podejmowanymi przez placówkę byli bohaterowie Powstania Wielkopolskiego - zwycięskiego zrywu niepodległościowego sprzed niemal stu lat.

Głos zabrał także przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Wasiak, który podkreślił, iż przemijający czas nie jest usprawiedliwieniem do zapomnienia i niezwykle cieszy się, że Szkoła Podstawowa w Wyrzysku nie tylko pamięta o Powstańcach Wielkopolskich, ale przede wszystkim tę pamięć pielęgnuje.

Członek TPPW, historyk i konserwator zabytków Roman Chwaliszewski w swoim przemówieniu przyznał, że z wielkim sentymentem wraca w mury placówki, której jest absolwentem. Dodał, że ziemia wyrzyska jest naznaczona krwią Powstańców poległych w walce, ale dziś widzi, że ta ziemia jest niezwykle żyzna. Wyraził także nadzieję, że szkoła nosząca tak dumne imię nigdy nie zapomni, jakie wartości są w życiu najważniejsze.

Przez kilka godzin Szkoła Podstawowa w Wyrzysku była do cna kolebką polskości, w której najważniejszym elementem było podkreślenie, iż nasi patroni to postaci niezwykłe. Swoją wielkość i sławę nie zawdzięczają blaskom fleszy, ale codziennemu trudowi i spełnieniu obowiązku względem tego, co w życiu każdego człowieka winno być najważniejsze - Ojczyzny. Trzeba nam więc pomyśleć, czy coś z dążeń tamtego pokolenia ma dla nas, czyli współcześnie, wartość przydatną; czy jest tylko pielęgnowaną kartą kultury... Czasem podkreślając jedne sprawy, zapominamy o drugich. Czasem historia cierpi na zanik pamięci, kalendarze uczynnie rozwiewają kartki, fakt po fakcie...

To słowno-muzyczno-taneczne przedstawienie przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej: Małgorzata Jakóbek, Edyta Kałużna, Ewelina Popielarz-Zajdel, Wojciech Sobiech.

Ten dzień pozostanie w pamięci gości, dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów jako ten, w którym doświadczyliśmy wielkiej lekcji patriotyzmu i historii. Aby odpowiednio zakończyć owe doniosłe chwile posłużę się słowami wiersza, które zawsze powinny rozbrzmiewać w naszych sercach i umysłach:

Ojczyzna - zwykłe słowo,
A tyle znaczy,
Ojczyzna - piękne słowo,
Jak je tłumaczyć?

Ojczyzna to my sami
To serca nasze własne
To nasza historia krwią pisana,
I to mieszkanie liche, ale własne

(Ewelina Popielarz-Zajdel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%