Zamknij

Wakacje polsko-niemieckie na campingu

08:01, 20.08.2017 Gabriela Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia
Skomentuj

W 2014 roku w powiecie pilskim oraz partnerskim powiecie Schwalm-Eder w Hesji (Niemcy) powołane zostało Polsko-Niemieckie i Niemiecko-Polskie Stowarzyszenie Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego.

Jednym z zadań statutowych Stowarzyszenia jest podejmowanie działań mających na celu wspieranie kontaktów między mieszkańcami obu powiatów. Dwustronne spotkania młodzieży mają dla naszych organizacji charakter priorytetowy. W terminie od 27 lipca do 8 sierpnia 2017 trzynastoosobowa grupa młodzieży z gimnazjów w Łobżenicy, Osieku nad Notecią i Wysokiej wzięła udział w obozie młodzieżowym zorganizowanym w należącej do powiatu Schwalm-Eder placówce w miejscowości uzdrowiskowej Dahme  w kraju związkowym Schleswig-Holstein w powiecie Ostholstein.

Na campingu stało 25 wielkich dziesięcioosobowych, białych namiotów. Na naszym turnusie przebywało około 160 osób w wieku od 11 do 15 lat pod opieką 30 wychowawców, kierownictwo, personel kuchenny i służby sanitarne. Ośrodek był oddalony od morza około 150 m. Mimo faktu, iż byliśmy świadomi tego, że czekają nas dwa tygodnie zakwaterowania w namiocie, zderzenie z rzeczywistością było nieco bolesne. Na pewno nie był to standard hotelu pięciogwiazdkowego...

Dziewczęta zamieszkały razem, dwójka chłopców przydzielona została do namiotu z "obsadą" niemiecką. Każdy namiot miał swojego opiekuna. Moim "domem" stała się przyczepa campingowa, która już dawno osiągnęła pełnoletność.

Nasz pobyt na obozie młodzieżowym w Dahme nie miał charakteru stricte turystycznego. Młodzież mogła korzystać z szerokiej palety zajęć sportowych - gry w tenisa stołowego, siatkówki na plaży, piłki nożnej czy tańczyć zumbę.  Większość oferowanych zajęć polegała na "majsterkowaniu", wykonywaniu prac plastycznych, malowaniu, klejeniu i tworzeniu. Każdy mógł pokazać swoje talenty, wykazać się inwencją twórczą, kreatywnością oraz umiejętnościami pracy w grupie. Młodzież spędziła również jeden dzień w Hansa-Parku w Sierksdorf oraz zwiedziła ZOO w Grömitz.

Z wytycznych Polsko-Niemieckiej-Współpracy Młodzieży wynika wspieranie  integracji młodzieży podczas realizacji projektów. Wspólne spędzanie czasu, praca w zespołach polsko-niemieckich zbliża i prowadzi do nawiązywania przyjaźni. Myślę, że tegoroczne spotkanie młodzieży na zawsze pozostanie w pamięci uczestników.

(Gabriela Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%