Zamknij
REKLAMA

Rada Gminy Białośliwie wciąż bez przewodniczącego

09:03, 29.03.2018 | msz
REKLAMA
Skomentuj

Wybór nowego przewodniczącego Rady Gminy Białośliwie był najbardziej oczekiwanym punktem wczorajszym sesji.

Od ostatniego posiedzenia, na którym odczytano rezygnację Krzysztofa Sonneberga z pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Gminy Białośliwie, minęły prawie dwa miesiące. Teraz najważniejsze miejsce w radzie miało zostać obsadzone. Tak się jednak nie stało, gdyż najpierw w ławach radnych zapadła cisza, a potem - trochę na zasadzie "łapanki" - zgłoszono dwie kandydatury: Ryszarda Wolnego (obecnego wiceprzewodniczącego rady) oraz Rafała Rysia, którzy jednak na kandydowanie nie wyrazili zgody. Póki co białośliwską radą nadal więc kierować będzie jej wiceszef.

Nieudany wybór przewodniczącego rady miał miejsce w piątej godzinie obrad. Sesja jednak rozpoczęła się od miłego akcentu, czyli podziękowania laureatom nagród starosty pilskiego oraz konkursu Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionu, do którego wójt Krzysztof Rutkowski wytypował białośliwską spółkę Meda Veneer. Podziękowań doczekał się także były przewodniczący rady.

Temperatura dyskusji wyraźnie podniosła się przy zmianach w tegorocznym budżecie. Kwestia przeznaczenia dodatkowych środków na przebudowę ulicy Kościelnej w Białośliwiu (odcinka tzw. glinicy) oraz drogi gminnej w Pobórce Wielkiej wywołała inne tematy, w większości omawiane już na forum komisji. Radny Przemysław Olszewski złożył wniosek o wpisanie 5300 złotych na zakup umundurowania galowego dla OSP Białośliwie. Wójt Krzysztof Rutkowski przypomniał, że w ubiegłorocznym budżecie jednostka nie wykorzystała 8 tysięcy złotych, w tym zaś zapisane ma na ten cel prawie 10 tysięcy złotych.

- Nie jest jednak jasna sytuacja prawna, czy możemy te środki przeznaczyć na zakup mundurów galowych. Jeżeli uzyskam pozytywną opinię RIO, takiego zakupu niezwłocznie dokonamy - tłumaczył wójt.

- Ale ja o to pytałem ponad półtora miesiąca temu. To do dzisiaj nie można było tego ustalić? - ripostował radny Olszewski.

W kontekście planowanych inwestycji drogowych w Pobórce Wielkiej i na ulicy Kościelnej, Przemysław Olszewski odniósł się do rozeznania cenowego, o którym wspomniał wójt Rutkowski.

- Jakie to rozeznanie, skoro oferty złożone w przetargach są zawsze o wiele wyższe od środków zaplanowanych w budżecie? Tu nie trzeba być matematykiem ani filozofem, by wyliczyć, że w przypadku glinicy wychodzi 330 złotych za metr kwadratowy. Gdzie pan znalazł taką cenę? Przecież nikt z nas tutaj siedzących nie budowałby u siebie drogi za takie pieniądze! Mówi pan, że rozeznajecie ceny. Skoro są tacy wspaniali wykonawcy, to dlaczego nie składają ofert? Zapytałem jednego z nich, odpowiedział mi wprost: jelenia szukacie za takie pieniądze?

- Rozeznanie cenowe polega na zasięgnięciu informacji, ile co mogłoby kosztować. Jeżeli pan uważa, że robię coś nie tak, proszę zawiadomić prokuraturę - odpowiedział wójt Krzysztof Rutkowski i podał kilka dokładnych wyliczeń. - Czy to jeszcze jest za mało sprecyzowane? Skoro są lepsi, wybory na jesieni… - dodał.

- Każdy co chwilę z czymś wyskoczy, czego nie ma w budżecie. No i robią się niesnaski. A powinniśmy określić priorytety i jeszcze raz priorytety. Niestety, to nam się w tej radzie nie udało. Nawet gdybyśmy gadali do rana, to i tak byśmy się nie dogadali - skomentowała długą dyskusję radna Krystyna Brągiel.

Podczas sesji poruszono też kilka innych spraw.

- Do dziś nie wiadomo, czy mieszkaniec ulicy Kościuszki miał prawo zasypać strumień i uniemożliwić ludziom mieszkającym na końcu tej ulicy dostęp do parku? Oni w ten sposób zostali odcięci od najkrótszej drogi do szkoły i kościoła. Teraz muszą iść dwa razy dwa razy dalej - mówił radny Rafał Ryś.

Radni pytali też o niedawną wizytę w Białośliwiu bp. Jana Tyrawy, ordynariusza diecezji bydgoskiej.

- Było spotkanie władz samorządowym z biskupem. Tylko że radni o tym spotkaniu… nie wiedzieli.

- Listę przyniósł ks. dziekan. Mogę powiedzieć tylko tyle, że cieszę się, że się na niej znalazłem - odparł wójt Rutkowski.

Na sesji głos zabrali również mieszkańcy Nieżychówka oraz z domostw w sąsiedztwie drogi Nieżychowo - Dębówko Nowe.

- Od trzech miesięcy nie dojeżdża po nasze dzieci autobus szkolny, bo droga jest nieprzejezdna. Proszę, aby budowę tej drogi wreszcie dokończyć - zaapelował Piotr Bureta.

- Nie mamy dojścia do drogi krajowej nr 10. Woda opadła, ale koleiny zostały. Wstajemy o drugiej trzydzieści, aby dojść do przystanku. Jak dojechać z dziećmi do lekarza? - pytały mieszkanki Nieżychówka.

Gościem na sesji był Grzegorz Supron, dyrektor Biura Lokalnej Grupy Działania "Krajna nad Notecią", który przedstawił realizację strategii LGD.

- Mam świetne informacje dla mieszkańców gminy Białośliwie. Beneficjenci z waszej gminy otrzymali ponad 890 tysięcy złotych, co stanowi 21% procent wybranych środków.

Trzy dotacje związane były z założeniem działalności gospodarczej, dwie z rozwojem istniejących już firm.

Najbliższy nabór, zaplanowany na maj, dotyczyć będzie inwestycji w dziedzictwo lokalne. Na szeroko rozumianą ochronę zabytków LGD rozdysponuje 590 tysięcy złotych.

(msz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (49)

Mieszkaniec BiałosliMieszkaniec Białosli

45 10

Tak Panie Wójcie wybory na jesień niech Pan już zacznie sie pakować. Bo mieszkańcy Gminy Białośliwie nie mogą się doczekać kiedy skończy sie Pana kadencja. 09:34, 29.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IiiiIiii

39 8

Heh odpowiedz wojta bezcenna chyba wie ze to jego koniec na jesien, tej rady tez jakis dramat maja komisje za ktore biora kase i nie moga sie dogadac i na sesji to samo, jak nie moga sie dogadac to rozwiazac w piz.... a pozniej klubik sie cieszy wazne ze kasa jest, tylko pozazdroscic tych radnych od kosciola do gory, przyjmuje ze wojt tez pochodzi z tej czesci. 10:06, 29.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jasnejasne

32 34

skoro mają klubik, to znaczy, że potrafią się dogadać. Problemem jest Wszystkowiedzący Lepiej, który do dziś nie pojął struktur i funkcji w samorządzie. Wracaj do swojego sklepiku i rządź w pojedynkę. 10:38, 29.03.2018


m-cm-c

43 6

4 lata w duupie! 10:51, 29.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AsAs

22 1

Nie dla wszystkich ktos sie dorobil 11:05, 29.03.2018


IiiiIiii

45 7

Slyszac co opowiada jeden z klubiku to tak dobrze sie nie dogaduja, za jego czasow sklep byl bo byl, odzyl jak cala gmina tam kupuje, i co klubik myslacych inaczej zrobil?? Przeciez chodzi dobro gminy. 10:57, 29.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lililili

21 6

urzędem rządzi wójt a sklepik jakby nie jego - więc wszystko ok - konfliktu nie ma. Honorowo byłoby nie dźgać ludzi po oczach - no ale to trudne słowo HONOR. 11:19, 29.03.2018


Jupi JupiJupi Jupi

12 2

Mam pytanko czy były przewodniczący rady był na sesji czy dał nogę? Bo na zdjeciach nie widać. 12:33, 29.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

..

5 3

był 13:02, 29.03.2018


KrzysztofKrzysztof

2 16

to te panienki chyba idą na przystanek do Grabówna pieszo skoro im to tyle czasu zajmuje. Alternatywna droga jest przez Nieżychowo, rowerkiem szybciej i dla zdrowia lepiej jak sadełko spadnie po zimie. 14:24, 29.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

radnyradny

1 5

Z czystej ciekawości przejechałem się wczoraj od strony dziesiątki do Nieżychowa droga jest przejezdna fakt, od drogi krajowej trochę zniszczona, ale do Nieżychowa już ok. W szoku jestem, nie wiem co te kobiety robią skoro taki odcinek drogi do przystanku zajmuje im 3 godziny na autobus, chyba się kulają. Mieszkańcy twierdzą że nikt im nie kazał pod lasem się budować jak źle sprzedać kurniki i pod polam do Piły polbruczki asfalt i latarnie.. A nie raz do roku na zebrania i do wójta i po chamsku donosić na okolicznych rolników z nazwiska, i nasyłać policję na dzieci bo skuterkami pod oknami przejadą. 10:02, 02.04.2018


jojojojo

45 3

jak gonzo od mapetów taki mondry to czemu nie chciał byc przewodniczacym. cyk mu jaja schlastał? 14:39, 29.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

remizaremiza

51 27

Panie Olszewski, taki jesteś wybitny fachowiec (strażak) a nie wierz czy gmina może zakupić galowe mundury? Trzeba było poczytać ze zrozumieniem tu i ówdzie. Czy to taki problem? Swoją drogą to za co ta nienawiść do swojego rodzimego szwagra? 14:54, 29.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PosełPoseł

17 15

A ty nie "wierz" jak używać poprawnie języka polskiego... Wstyd 19:54, 29.03.2018


ONON

12 2

Cytat:
Art. 32. 1. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, ponoszą podmioty tworzące te jednostki.
2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1. (w art. 35 ust. 1 jest mowa o bezpłatnych szkoleniach zapewnianych przez PSP)
3. Gmina ma również obowiązek:
1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej,
3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28 ust. 6.
3a. Gmina może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej.
4. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do ochotniczej straży pożarnej funkcjonującej w budynku, obiekcie lub na terenie niebędącym własnością, nieużytkowanym bądź niezarządzanym przez gminę.
Jest wykładnia prawna . Nie dotyczy to ubrania bojowego (CUS, typy tzw Nomex) 14:04, 02.04.2018


sąsiadsąsiad

26 13

Panie Adamie z głównego, troszkę kultury, jeżeli już Pan dłubie w nosie to niech pan swoje gile wytrze w spodnie pod stołem a nie jak w tym przypadku fotograf pana przyłapał na wycieraniu w prawą dłoń. Niestety jak widać tacy radni jaki ich iloraz inteligencji i kultury osobistej 20:08, 29.03.2018

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

aaaaaaaa

19 12

Nie twój nos, nie twoje gile, nie twoja kopara i nie twoje spodnie. Więc w czym problem? 20:52, 29.03.2018


kmicickmicic

6 1

kończ wpaść wstydu oszczędź. 10:18, 30.03.2018


EricEric

9 6

Gdzie tu dłubanie w nosie widzisz? A może każdy mierzy swoją miarką? 11:27, 30.03.2018


Szalony MaxSzalony Max

6 2

Jednym wszystko kojarzy się z seksem, a drugim z dłubaniem w nosie. Ja tam wolę seks. 20:11, 01.04.2018


OpaOpa

11 3

Jednego nie rozumiem, jak ktoś jest gdzieś ochotnikiem to powinien sam sie ubierać, lepiej te kase przeznaczyć na doinwestowanie zaprzyjaznionej firmy budowlanej i kupic jej sprzęt do łatania dziur na drogach. Na 100% żadnej dziury by nie bylo w całej gminie a asfalt by byl na każdej drodze ladny i prosty za tanie pieniądze na poczatku ale że później wyjdzie więcej to kogo to interesuje. Żarty sobie rabią z ludzi oby ludzie zrobili sobie żarty z nich na wyborach. 18:30, 30.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Drwal.Drwal.

22 0

Szanowna rado /przez małe r/ wykonawcy może i by sie znaleźli,ale ciagle gadanie głupot,czepianie sie bzdetów to tylko u was w Bialosliwiu uczcie sie od sąsiadów /czytaj radnych/szacunku do innych osób. 19:12, 30.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DragonDragon

19 4

To bardzo przykre. Ale nie ma co się dziwić,ja jeszcze nie słyszałem ani nie czytałem, wypowiedzi planu lub czynu dobrego dla dobra mieszkańców jakiego kolwiek radnego.Tylko co dalej może kabaret . Ucho prezesa.Nie do szkoły podstawowej trzeba się cofnąć!!! Nauczyć się odrobinę prawa administracji a potem się pchać na krzesła i wiedzieć co ja tu robię.o tyle ????wesolego jajka.bo jajca mamy z radą 19:32, 30.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AaaAaa

12 3

Krzysiu daj na luz... 22:19, 30.03.2018


jackjack

7 3

Fakt! Nasz wójt dopiero pod koniec kadencji zaczął się dokształcać.Ale czy to coś da? 08:58, 31.03.2018


hehehehehehe

16 4

wójt zatem wozi kaczki, jak to mawiał o studiujących zaocznie? 09:15, 31.03.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KaczkaKaczka

8 1

Czasami to nawet łabędzia trzeba zawieźć ;) 13:53, 31.03.2018


NN

4 0

Natalka???? 16:20, 02.04.2018


niestetyniestety

6 2

Tego człowieka po prostu intelektualnie to wszystko przerasta 12:59, 04.04.2018


ZuzaZuza

5 16

Nie ważne jakie wójt ma wykształcenie,ważne aby dobrze rządził całą gminą. 09:46, 31.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

11 3

To prawda nie ważne jakie Wójt ma wykształcenie ważne żeby dobrze zarzadzał Gminą ale niestety obecny Wójt nie posiada takich umiejętności. Natomiast posiada inne umiejętności a mianowicie ma umiejętności skłucania ludzi: sołtysów, radnych, a także mieszkańcow. Po za tym brak umiejętności wspołpracy. Wójt powinien dążyć do zgody i współpracy no ale niestety obecnemu Wojtowi tego brak. 16:45, 01.04.2018


JaJa

15 1

Łubudubu łubudubu niech żyje nam prezes Cogito klubu, niech żyje nam. To pisałem ja. 09:58, 31.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LidekLidek

20 4

Moze ksiadz ma dosyc tej rady i ich nie zaprosil, jeszcze by opili spotkanie w koncu nie raz tak konczyli. 16:57, 31.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

onon

18 2

Cytat:
Art. 32. 1. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, ponoszą podmioty tworzące te jednostki.
2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1. (w art. 35 ust. 1 jest mowa o bezpłatnych szkoleniach zapewnianych przez PSP)
3. Gmina ma również obowiązek:
1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej,
3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28 ust. 6.
3a. Gmina może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej.
4. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do ochotniczej straży pożarnej funkcjonującej w budynku, obiekcie lub na terenie niebędącym własnością, nieużytkowanym bądź niezarządzanym przez gminę.
Jest wykładnia prawna . Nie dotyczy ubrania bojowego ( CUS i tzw Nomex) 14:09, 02.04.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

onoono

4 10

no i panie Olszewski w necie można znaleść jak się chce a nie awanturować się przez 2 miesiące. Znaleść to jedno a przeczytać ze zrozumieniem to już inna sprawa. 17:15, 02.04.2018


weź słownikweź słownik

6 1

Do "ono": Kolejny nick ale te same błędy ortograficzne 09:25, 03.04.2018


kurkur

3 0

Mundury bojowe,a nie galowe powinna zapewnić gmina. 00:49, 04.04.2018


Czarna Czarna

13 1

Osp..... Panowie ochotnicy którzy nie są nam w ogóle potrzebni bo po co .... Bo po co ??? Jak nam się dom zapali lub jakakolwiek część Naszej posesji to sami zagasimy jak nam ktos z rodziny zostanie zakleszczony w aucie po wypadku drogowym , niech nie przyjeżdżają po co go ratowac . Po co nam Nam osp no po co ??? 17:08, 03.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IoiIoi

7 1

A kto pisze ze straz jest nie potrzebna??? Tylko trzeba miec kogos z głową na karku i nie wykorzystaną kasę wydać na koniec roku a nie po piewszym kwartale szukac na mundury 08:02, 04.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcawyborca

31 7

Franek wróć! 16:46, 05.04.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hahahahahaha

27 5

Krzychu to za Frankiem nawet skoroszytu by nie mógł nosić (bo by zgubił) 16:52, 05.04.2018


REKLAMA

Franek Franek

12 5

Wrócę z klubem Kogito na sztandarach nareszcie będzie normalnie! 23:36, 05.04.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TaktykTaktyk

12 5

Zasada nr 1 - jak nie możesz kogoś pokonać, to się do niego przyłącz! No ale to potrafią czynić tylko mądrzy ludzie. 07:33, 06.04.2018


batonbaton

7 2

Rysiek przestań gwiazdorzyć - zjedź snikersa. 10:00, 11.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rolnikrolnik

19 7

Białośliwie potrzebuje gospodarza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Franek wróć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 14:56, 11.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wtajemniczonywtajemniczony

4 9

Wszyscy myślą że walka rozstrzygnie się w pierwszej turze między Franko-Rysiem a Krzysiem. A ja znam wariata, który chce wystartować dla kilkunastu głosów poparcia, by móc decydować o drugiej turze. 15:56, 11.04.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abcaabca

15 0

wariat to dobre określenie, uchyl rąbka tajemnicy 17:11, 11.04.2018


disneydisney

12 0

a pisałem 3 lata temu jak szukali zastępcy wójta, żeby wziąść Bachę...w sklepie sobie radził!!! 15:36, 12.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BiałośliwianinBiałośliwianin

2 8

Pani A.W-G czas podjąć decyzję o ratowaniu naszej gminy - tylko Pani jest w stanie podjąć trud odbudowy zaufania dla naszej dalszej tożsamości. Nie jest tą osobą były wójt i starosta. który się nie sprawdził jak starosta - to jest wyzwanie dla Pani. Będę za pani kandydaturą. 22:24, 14.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone