Zamknij

O ekologii, bezpieczeństwie i inwestycjach

10:16, 28.03.2017 msz
Skomentuj

Jaki był ubiegły rok oraz co dalej - to, najogólniej mówiąc, tematy poruszone na wczorajszym zebraniu wiejskim w Białośliwiu.

Dzielnicowy st. sierż. Tomasz Pawłowski przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa gminy. W 2016 roku policjanci z miejscowego posterunku tylko na terenie wsi Białośliwie interweniowali 155 razy.

- To bardzo dużo - podkreślił dzielnicowy.

Funkcjonariusz przypomniał o istnieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której każdy mieszkaniec może zgłosić - wraz z dokładnym wskazaniem miejsca - przypadki łamania porządku publicznego na terenie swojej miejscowości.

Dzielnicowy zapowiedział, że policjanci będą stosować represje mandatowe wobec osób spożywających alkohol. Przestrzegł też kierowców przed parkowaniem w miejscach niedozwolonych.

- Chodzi przede wszystkim o to, aby nie niszczyć zieleni. Nawet jak ktoś powie, że to nie trawnik, a klepisko, to przecież ktoś to klepisko zrobił – tłumaczył Tomasz Pawłowski.

Romuald Burczyk, edukator z ramienia Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”, poświęcił swój wykład korzyściom płynącym z prawidłowej segregacji odpadów i odzysku surowców wtórnych.

- Gmina Białośliwie pod względem ilości selektywnie zebranych odpadów komunalnych plasuje się w połowie stawki w gronie 14 gmin członkowskich PRGOK. Liderem są Kaczory z 73 kilogramami na mieszkańca, u was są to 43 kilogramy.

- Do 2030 roku Polska ma stać się krajem bezodpadowym, czyli takim, w którym odpady w całości poddawane są recyklingowi. Takim krajem jest dzisiaj Szwajcaria - mówił dalej Romuald Burczyk. - Ale aby tak się stało, musimy zdecydowanie szybciej rozwijać system segregacji odpadów. Co prawda przy wysypisku w Kłodzie działa sortownia mogąca przerobić rocznie do 70 tysięcy ton odpadów zmieszanych i segregować za nas, rzecz jednak w tym, że mechaniczna segregacja jest mniej efektywna i na dodatek bardziej kosztowna. Poza tym składowanie odpadów obłożone jest obowiązkową, wysoką opłatą marszałkowską z tytułu korzystania ze środowiska. Rachunek jest więc prosty: im mniej odpadów trafi na składowisko, tym mniejsze będą związane z tym koszty. Czyli im więcej sami wysegregujemy, tym funkcjonowanie systemu będzie tańsze.

Niewątpliwie powodem do dumy Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” może być to, że od lipca br. w całym kraju wprowadzone zostaną rozwiązania, których prekursorem jest pilski Związek. A zatem (generalizując, bo są, oczywiście, wyjątki) plastik trafia do pojemnika o kolorze żółtym, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, odpady biodegradowalne do brązowego, odpady zmieszane do czarnego.

Zdecydowanym ułatwieniem dla mieszkańców w pozbyciu się odpadów problemowych (np. meble, odpady wielkogabarytowe, odpady zielone, chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony, przeterminowane leki, gruz) będzie Punkt Selektywnej Zbiorki, gdzie będą je mogli oddać bezpłatnie. Tyle tylko, że w gminie Białośliwie radni dotąd nie wskazali lokalizacji pod taką inwestycję.

W odpowiedzi na zastrzeżenia dotyczące odbioru odpadów przez firmę Altvater, Romuald Burczyk zapowiedział, że niebawem z operatorem zostanie przeprowadzona „ostra rozmowa”.  

Wójt gminy Białośliwie Krzysztof Rutkowski przedstawił realizację ubiegłorocznego budżetu pod kątem inwestycji (w 2016 roku wydano na nie 1 mln 145 tys. zł), omówił także plan tegorocznych przedsięwzięć, który zdominują inwestycje drogowe.

Z sali padły głosy i pilną potrzebę budowy zaopatrzenia w wodę czterech domostw przy ulicy 3 Maja w Białośliwiu.

- Realia są takie, że prace nie ruszą wcześniej, niż na przełomie kwietnia i maja - poinformował wójt Rutkowski.

Sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej złożył sołtys Białośliwia Roman Rospłoch.

Mieszkaniec ulicy Kościuszki - także w imieniu sąsiadów - zwrócił uwagę na trwającą od kilku miesięcy uciążliwość związaną z funkcjonowaniem usytuowanego tam zakładu.

- Zainstalowano tam dwanaście wielkich wentylatorów. Kiedy pracują - a pracują także w nocy - cały nasz budynek wpada w wibracje. Żona z córką przeniosła się na drugą stronę domu, bo od tego monotonnego hałasu nie można wtrzymać. Panie wójcie, proszę, zróbcie coś z tym, bo tak nie da się żyć! - apelował mieszkaniec ulicy Kościuszki.  


Więcej na ten ostatni temat już niebawem.

(msz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

kmicickmicic

14 6

Krzychu kończ waść wstydu oszczędź! 15:38, 28.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Całuśny sklepikarz Całuśny sklepikarz

13 5

na utrzymanie urzędników 2.150.000 zl wydaje a na inwestycje 1.145.000 zł . No k...a za ladę tego ekonoma i niech łańcuchy sprzedaje dalej 18:42, 28.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mistrzumistrzu

10 0

Niech policjanci ruszą tyłki choćby za płot swojego posterunku i czasami zajrzą pod parasol po drugiej stronie ulicy. Bo czasami pod tym parasolem jest nawet do 10-ciu niepełnoletnich i soków to oni na pewno nie piją. 07:58, 29.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmmm

11 7

Brak słów takiego szamba nigdy nie było w tej gminie, koło szkoły trawników już od roku brakuje, pracownicy podlegli gminie jak i z samej gminy w czasie pracy po sklepach latają udając wyjazdy służbowe a włodarz to swoje biuro i ciepły kąt ma w budynku z muralem, ale za rok to my was podsumujemy i zmienimy oblicze waszej niby pracy. Znając życie to coś przed wyborami będziecie robić ale pracuje się całą kodencje. 08:30, 29.03.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ŻalŻal

10 0

Już przecież robią,wczoraj na sesji radni podnieśli opłaty za wodę i ścieki,teraz będziemy płacić jakby z kranu leciał burbon 11:22, 29.03.2017


...wianka...wianka

2 1

Przypomne, że kilka tygodni po objęciu urzędu wójt Krzysio nasłał policjantów by wlepiali mandaty za parkowanie na przeciwko szkoły. Potem się z tego wycofał obiecując, że będzie parking. Minęło 2,5 roku parkingu nie ma - a nawet zapowiedzi, że jednak ma być 12:37, 29.03.2017


śliwaśliwa

7 1

A co z funduszem sołeckim za 2016? Ponoć sołtys miał podać wójta do prokuratury. Normalnie bez jaj. 08:52, 03.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

śliwkaśliwka

4 1

wójta to wy macie, że pożal się Boże! 19:43, 03.04.2017


0%