REKLAMA

Nieżychowo doczeka się kanalizacji sanitarnej

18:04, 11.08.2017 | msz
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiejsza sesja Rady Gminy Białośliwie została zwołana na wniosek wójta Krzysztofa Rutkowskiego. Jej powodem było udzielenie gminie pomocy finansowej na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Nieżychowie.

3 mln 53 tys. zł - o zaciągnięcie w tej wysokości długoterminowej pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zwrócił się do radnych wójt Krzysztof Rutkowski. Dzięki niej gmina będzie mogła przystąpić do realizacji dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przykanalikami, przepompowniami ścieków z przyłączami wody i energetycznymi w miejscowości Nieżychowo" (inwestycja obejmie także Nieżychówko).

- Wszystko jest przekalkulowane i policzone. Obecnie zadłużenie gminy wynosi ok. 18 procent. Po to dwa lata zaciskaliśmy pasa, aby teraz móc sobie na taką pożyczkę pozwolić - argumentował wójt Krzysztof Rutkowski. - Nieżychowo to druga po Białośliwiu miejscowość pod względem liczby mieszkańców. Dzięki tej inwestycji będziemy mieli skanalizowaną całą gminę, za wyjątkiem Tomaszewa i Pobórki Małej, których objęcie centralną kanalizacją nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

W tym roku pożyczka wyniesie 171 tys. zł, co razem z 49 tys. zł z budżetu gminy ma wystarczyć na budowę rurociągu tłocznego na odcinku Otylin-Jańczyn. Cała kwota będzie spłacana do 2027 roku.

- Dlaczego dziewięć lat, a nie na przykład piętnaście? Bo możemy bez obaw spłacić pożyczkę w takim terminie. Ponadto jest ona umarzalna w wysokości do 15 procent, a w pewnych okolicznościach nawet do 20 procent, ale w tym drugim przypadku to już sprawa mocno uznaniowa - wyjaśniał wójt Rutkowski.

W sesji uczestniczyło dwunastu radnych (zabrakło Rafała Rysia, Adama Piosika i Przemysława Olszewskiego). Za zaciągnięciem pożyczki opowiedziało się dziewięcioro, trzech (Waldemar Heimann, Mirosław Burzyński i Jacek Matlak) było tej decyzji przeciwnych.

- Dziękuję wójtowi i radzie za zrozumienie i rozsądek. Wreszcie, po tylu latach, przystąpimy do inwestycji, na którą mieszkańcy tak długo czekali - mówiła radna Krystyna Brągiel, mieszkanka Nieżychowa. -Zdaję sobie sprawę że taka decyzja części radnych się nie podoba, bo inwestycja w kanalizację to miliony złotych. Ale nie da rady zjeść bułkę i mieć bułkę, czasem trzeba się poświęcić. Są momenty, w których od trudnej decyzji nie ma ucieczki i to był właśnie taki moment. Nieżychowo to od lat jedno szambo, gdzie większość ścieków wędruje do jeziora albo do Noteci. A przecież ta miejscowość także leży w gminie Białośliwie i poprawa warunków życia również tam się należy.

- Dla wielu z nas na pewno była to trudna decyzja - przyznał przewodniczący rady Krzysztof Sonnenberg. - Odpowiadamy za nią przed społeczeństwem, tym bardziej, że ta pożyczka może zaważyć na skali ewentualnych inwestycji w przyszłości. Ale uważam, że była to decyzja słuszna i w pełni ją popieram. Życzę panu wójtowi, żeby ta inwestycja została zrealizowana na wysokim poziomie, profesjonalnie i bez błędów, które nasi następcy mogliby nam wytknąć.

Więcej o gminie Białośliwie już niebawem w nowym numerze naszego miesięcznika.

(msz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

dotacja unijnadotacja unijna

16 2

Czy wy jesteście normalni? 10:24, 15.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kwiatek Kwiatek

23 2

robić kanalizacje za 100% własnego kosztu i to z kredytu ,marząc ze ktoś za kilkanaście lat nam umorzy 15 % zadłużając budżet do granic , nie mając wizji pozyskania dofinansowania z zewnątrz to taczka i wyjazd na śmietnik historii dla każdego kto był za 17:50, 15.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

M.M.

22 2

perfidia polega na tym ze Rutkowski nigdy więcej wójtem nie będzie a swojemu następcy na lata zamyka możliwość ubiegania się o fundusze zewnętrzne i większe inwestycje 18:52, 15.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

normalnie normalnynormalnie normalny

16 0

Ludzie - czy ja śnię? Kredyt zamiast dotacji unijnej to ponad milion straty. Czy wójtowi, przewodniczącemu i innym radnym rozum odjęło? Toż to istne szleństwo! 10:56, 16.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kwiat inteligencji bkwiat inteligencji b

12 0

Przecie one nie wiedzo co glosujo!!!!!!!! 11:24, 16.08.2017


IQIQ

8 1

Proponuję przeprowadzić test na inteligencję dla tych co to wymyślili i dla tych co to przegłosowali. Ciekawe jaki byłby wynik? 08:55, 17.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

buhahabuhaha

10 1

a jak nazwać tych trzech, którzy specjalnie nie przyszli na sesję? Tchórze? Asekuranci? 09:00, 17.08.2017


obiektywnyobiektywny

6 0

To była najważniejsza sesja w tej kadencji - przez najbliższe kilkanaście lat decyzje które zapadły będą odbijać się czkawką - a radni albo nieobecni lub obecni nieprzytomni. Zgroza, 10:10, 17.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2017