Zamknij
REKLAMA

Borsig zawiózł miłośników wąskotorówek do Wysokiej

10:27, 13.10.2017 | f.
REKLAMA
Skomentuj
fot. Radosław Olejniczak

W dniach 12-15 października w Żninie odbył się 27. Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych. Prologiem do zlotu były trzy dodatkowe imprezy, w tym jedna w Białośliwiu.

Wcześniej kilkadziesiąt osób uczestniczyło w wycieczkach zorganizowanych w ramach zlotu. 9 października pasjonaci wąskotorówek mieli okazję odwiedzić kolej wojskową na Helu, nazajutrz działającą w Karkulicach koło Łeby kolejkę torfową, natomiast 11 października zawitali do Białośliwia. Pociąg specjalny, ciągnięty przez parowóz Borsig z Kolejki Parkowej Maltanka w Poznaniu, pojechał w trasę do Wysokiej i z powrotem.

XXVII Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych w Żninie oficjalnie otworzyła wystawa Leszka Musiała, na którą złożyła się kolekcja zbieranych od wielu lat pamiątek kolejowych. Niektóre z nich zostały zaprezentowane po raz pierwszy. Warto tu dodać, że Leszek Musiał jest stałym uczestnikiem zlotów miłośników kolejek wąskotorowych w Białośliwiu, prowadząc parowóz Px-38, czyli popularnego "Leona".

W programie imprezy - oprócz przejazdów wąskotorówką - znalazły się m.in. festyn kolejowy w Wenecji, Wenecka Noc z Parowozami, Kolejowy Oktoberfest w Gąsawie, gdzie można było dojechać autobusem Jelcz 043, potocznie nazywanym "ogórkiem". Była także wystawa ruchomych makiet kolejowych, prezentująca składy polskich przewoźników, w szczególności PKP Intercity z różnych okresów działalności spółki, ale także składy niemieckie, francuskie,  szwajcarskie i rosyjskie. Składy (towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne) poruszały się po szlaku kolejowym na określonych odcinkach, stosując się do zasad ruchu obowiązujących na prawdziwej kolei.

(f.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone