Zamknij
REKLAMA

Po odznakę śladami Powstańców Wielkopolskich

08:40, 16.05.2018 | Jan Balcerzak, PTTK Piła
REKLAMA
Skomentuj

Trwa rok obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pilskie PTTK wraz z TPPW proponuje chętnym zdobywanie Odznaki Krajoznawczo-Turystycznej "Szlakami Powstania Wielkopolskiego", ustanowionej w 2003 roku przez Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu.

Parafrazując jedną z radiowych reklam można powiedzieć, że „jest co najmniej milion powodów...”, by ją zdobywać. A najważniejszym jest przypadająca w tym roku 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako Wielkopolanie mamy szczególną powinność w pielęgnowaniu pamięci o tym zrywie zbrojnym, jedynym w naszej polskiej historii zakończonym zwycięstwem.

Z własnego doświadczenia wiem, że czasem stajemy przed pytaniem - gdzie by tu pojechać, co by zobaczyć, co odwiedzić? Tych kilka zdań, które znajdą Państwo poniżej może być podpowiedzią.

Regulamin Odznaki Krajoznawczo-Turystycznej "Szlakami Powstania Wielkopolskiego" zakłada, że by ją otrzymać należy odwiedzić od 10 do 90 miejsc i obiektów związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Sposób dotarcia do tych miejsc jest indywidualną sprawą każdego turysty - można to uczynić pieszo, rowerem, samochodem, samemu, w grupie, wycieczką autokarową.

Oddział Pilski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Henryka Kamińskiego  wraz z Kołem nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Pile postanowił pomóc turystom w zdobywaniu Odznaki. Przygotowaliśmy dla chętnych „Kroniki wycieczek”, w których będzie można dokumentować odwiedzenie miejsc wymaganych przez regulamin odznaki, bądź to podczas indywidualnych wyjazdów, bądź uczestnicząc w zorganizowanych imprezach. Przygotowane „Kroniki wycieczek” można wziąć z Oddziału PTTK w Pile (ul. Śródmiejska 12/1, wejście od Ossolińskich).

Najbliższe imprezy rowerowe, podczas których odwiedzimy miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim, odbędą się 26 maja i 2 czerwca - zapraszam do wzięcia udziału. W pierwszym terminie - w sobotę 26 maja - wystartujemy o godzinie 10.00 z placu Zwycięstwa i ruszymy do Ługów Ujskich, Ujścia, Mirosławia Ujskiego, Nowej Wsi Ujskiej, Byszek, Dziembowa, by przez leśnictwo Kalina wrócić do Piły.

Oczywiście po drodze zobaczymy miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim i obejrzymy okolicznościową wystawę w galerii w starym kościele w Ujściu.

2 czerwca - również z placu Zwycięstwa, również o godzinie 10.00 - pojedziemy z kolei do Glesna, na obchody 600-lecia wsi, której mieszkańcy brali udział w działaniach Powstania Wielkopolskiego.

Dla tych, którzy preferują piesze wypady, przygotowane będą spacery po Pile z przewodnikiem, oczywiście szlakiem powstańczych śladów w naszym mieście - termin spacerów jest w trakcie ustalania i niedługo będą one ogłoszone.


Oprócz Odznaki Krajoznawczo-Turystycznej "Szlakami Powstania Wielkopolskiego", Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK w Poznaniu w 2014 roku ustanowiła Odznakę „100-lecia Powstania Wielkopolskiego”. Regulaminy obu odznak można bez problemów znaleźć w internecie, a ich zdobywanie zaplanować indywidualnie podczas wyjazdów rowerowych, wycieczek pieszych czy dalszych wypadów samochodowych. Będzie to z pewnością wspaniała lekcja historii - zachęcam do wzięcia w niej udziału!

(Jan Balcerzak, PTTK Piła)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone