Zamknij
REKLAMA

.Nowoczesna o tym, jak PiS "goli" Polaków

14:37, 18.06.2018 | .Nowoczesna
REKLAMA
Skomentuj

"Podatki i opłaty PiS-u" - to temat dzisiejszej konferencji zwołanej przez władze pilskiego koła .Nowoczesnej.

W konferencji uczestniczyli Iwona Kamińska-Lech - przewodnicząca, Tomasz Świstak - skarbnik, Anna Stęrzewska - sekretarz i Łukasz Paradowski - członek.

Jak PiS goli Polaków
Politycy PiS wciąż udają, że nie nakładają na Polaków nowych podatków, że pieniądze na nowe zadania czerpią walcząc z mafią vatowską, tymczasem lista podatków i opłat wprowadzonych przez obecny rząd jest już naprawdę długa. Niektóre mają na celu drenowanie portfeli najbogatszych podatników, większość obciąża nas wszystkich.

Bankowy na pierwszy ogień
Jednym z pierwszych podatków wprowadzonych przez PiS jest podatek bankowy. W roku ubiegłym dał do budżetu wpływy w wysokości 3,6 mld złotych. Kto go zapłacił nie ma złudzeń. Zyski banków w latach 2016-2017 są wyższe niż w roku 2015, bo podatek zapłacili klienci. Został on umieszczony w cenach opłat bankowych. Najwięcej wzrosły opłaty za prowadzenie konta, posiadanie karty i kredytu hipotecznego.

Handlowy nie wyszedł
Podatek handlowy miał dać do budżetu kolejne 1,6 mld złotych, ale został zablokowany przez Komisję Europejską, bo był niezgodny z prawem Unii. Sprawę ma rozstrzygnąć Trybunał Sprawiedliwości. Jeśli wejdzie w życie, trafi do naszych koszyków w postaci wyższych cen produktów spożywczych, ubrań czy butów.

To może galeryjny?
W oczekiwaniu na podatek handlowy, rząd wprowadził tzw. podatek galeryjny, czyli opłatę od wynajmowanych obiektów handlowych. Ten także został zablokowany przez KE. Tym razem jednak ministerstwo finansów nie zawiesiło nowej daniny a przekształciło ją w powszechny podatek od wynajmowanych nieruchomości komercyjnych. Teraz ma on być naliczany nie tylko od wartości obiektów handlowych ale także biurowych, magazynowych, hoteli czy mieszkań. Jeśli więc komuś wzrośnie koszt najmu pokoju hotelowego lub mieszkania może mieć pewność, że za podwyżką stoi rząd.

I za magazyny, hotele, biurowce, mieszkania…
Ten podatek obciąży też nasze zakupy. Droga jest prosta: właściciel magazynu przeniesie podatek na firmę wynajmującą jego powierzchnię a ta na przechowywane w magazynie towary. Ot na końcu łańcucha stoi jak zawsze szary Polak z coraz chudszym portfelem. Przy tej okazji z naszych portfeli ma wyparować rocznie kolejne 1,5 mld złotych. A i na tym nie koniec …

Mieszkania 2x
Wspólnie z podatkiem galeryjnym procedowane były zmiany podatku od dochodów z najmu mieszkań, wprowadzające drugi próg podatkowy. Chodziło o to by deweloperzy więcej tego podatku odprowadzili do kasy państwa, ale dobrze wiemy, że w rezultacie odprowadzą go ci, którzy mieszkania wynajmują. Kogo zatem dopadnie ta podwyższona stawka? Młode małżeństwa i uboższych Polaków, których nie stać na zakup własnego M3. Zyski państwa z tego tytułu zostały oszacowane na 50 mln zł.

Akcyza na e-papierosy i opłata recyklingowa
75 mln zł przychodów ma z kolei dać akcyza na e-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe. Gdyby pieniądze te zostały przeznaczone np. na leczenie pacjentów chorych na raka, to byłby z nich przynajmniej konkretny pożytek. Niestety wszystko jak zawsze wleciało do wspólnego worka pn. kasa państwa. Podobnie jak benefity z opłaty recyklingowej od reklamówek jednorazowych. Niby miało pójść na poprawę jakości powietrza, ale jakoś w budżecie wzrostu w tej pozycji nie widać, a to też sporo pieniędzy - 1,1 mld złotych + vat.

ZUS rośnie
Choć PiS szedł do wyborów z hasłem obniżenia kosztów pracy dla rodzimych przedsiębiorstw, ustawa o proporcjonalnym ZUS-ie przepadła z kretesem. Od wyborów parlamentarnych miesięczna składka do ZUS wzrosła w zamian o 139,88 zł. W tym roku każdy samozatrudniony i właściciel firmy zapłaci więc państwu 1.678,56 złotych więcej. Osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest w Polsce blisko 3 mln, odliczając podmioty mające zawieszoną działalność i mały ZUS można przyjąć, że podwyżka ta obejmie 2 mln osób. To 3,36 mld złotych nowych, rocznych wpływów.

Likwidacja górnego progu ZUS
Ten pomysł rządu to przekręt roku. PiS chce finansować swoje pomysły na koszt młodych Polaków. Likwidacja górnego progu składek do ZUS ma dać 5,5 mld złotych dodatkowych wpływów rocznie, lecz w przyszłości pociągnie za sobą jeszcze wyższe obciążenia funduszu ubezpieczeń społecznych. Większa składka emerytalna to z drugiej strony zobowiązanie do wyższej emerytury - bo to jaką emeryturę pobieramy wprost zależy od ilości pieniędzy wpłaconych na indywidualne konto emerytalne. PiS dziś pieniądze skonsumuje, a ktoś kiedyś będzie się martwić.

Opłata emisyjna
W momencie gdy ceny na stacjach paliw szaleją, parlament proceduje dodatkową opłatę paliwową. Opłata emisyjna to 10 groszy więcej do każdego litra paliwa. Pokryją ją Polacy dojeżdżając do pracy, wyjeżdżając na wakacje, kupując produkty w sklepach. Wzrost cen paliwa to też wzrost kosztów dla firm transportowych, więc będą rzutować na ceny żywności, ubrań czy usług np. wywozu śmieci. Dla państwa dodatkowy 1,7 mld złotych do wydania.

Na co zostaną wydane pieniądze z nowego podatku tak naprawdę nie wiadomo! Pieniądze trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i mają zostać przeznaczone na działania antysmogowe, do których zaliczyć można w zasadzie wszystko, nawet budowę geotermii ojca Rydzyka w Toruniu.

Danina solidarnościowa
Również protest niepełnosprawnych w Sejmie rząd chce wykorzystać, by wprowadzić dodatkowy próg podatkowy. Danina solidarnościowa to bardzo niebezpieczny precedens. Co zrobi rząd gdy zaczną ponownie protestować kolejne grupy: górnicy, rolnicy lub lekarze? Wprowadzi podatek górniczy, rolniczy lub dodatkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Tak się nie da budować solidarności społecznej, ale 1,2 mld złotych na dodatkowe wydatki rząd do swojej dyspozycji będzie mieć.

Wyższe stawki VAT 23% i 8%
Wyższe składki VAT miały odejść wraz z kryzysem, kryzys zniknął, a wyższe stawki jak były tak są, dla Polaków oznaczają 1% droższe wszystkie zakupy dóbr i usług, bo ostatecznym płatnikiem vatu zawsze są obywatele.

Opłata za wodę
Do tej i tak długiej listy podatków wypada dorzucić jeszcze jedną, nową opłatę za używanie i zanieczyszczanie wody. Tę nową daninę opłacają m.in. właściciele jachtów, przeróżne grupy przedsiębiorców: producenci napojów, hodowcy ryb, producenci rolni oraz usługodawcy np. wodociągi. Opłata wliczana w cenę produkowanych przez nich towarów to niby efekt dyrektywy unijnej - z jedną uwagą: w Polsce została wprowadzona w dużo szerszym zakresie, niż zakłada to dyrektywa. Przychody z niej uzyskane to 4 mld złotych rok w rok - to również 4 mld wyciągnięte z naszej kieszeni.

Lista opłat wprowadzonych przez PiS jest już naprawdę długa, a premier Morawiecki wciąż potrafi powiedzieć, że zrealizuje wszystkie swoje obietnice nie podwyższając podatków. Podwyższając może nie, ale wprowadzając nowe - i owszem.

 

(.Nowoczesna)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

 krzych krzych

13 10

A ciemny lud pisowski mordę cieszy, że ma pińcet od kaczystów, nie mając bldego pojęcia o tym, że ci sami kaczyści wyciągają im w tym samym czasie, siedem stów z drugiej kieszeni! 15:16, 18.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ww

7 4

PiS to nie jest partia,PiS to jest stan umysłu 17:36, 18.06.2018


pilanin776pilanin776

5 7

Państwo kropka nowocześni, wysmarowaliście kolejny elaborat z cyklu "Ten ohydny PiS". Może zamiast marnować czas na płodzenie takich gniotów, łaskawie powiedzielibyście jaki jest wasz pomysł na Polskę?!
22:35, 18.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TomiTomi

2 0

Program jest i można się z nim zapoznać. Każdy wyrobi sobie zdanie na jego temat. Najważniejsze, że dla mnie, w jego większości jest realny a na pewno odpowiedzialny społecznie i duuużo bardziej sprawiedliwy niż okradający Polaków i skłócający ich ze sobą program PiS. Program .Nowoczesnej na pewno nie jest populistyczny - dlatego dla dużej ilości osób, "którym się należy za to że w ogóle są" jest mało atrakcyjny. 17:54, 20.06.2018


REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma WYDAWNICTWO FAKTYPILSKIE.PL Mariusz Szalbierz, ul. 4 Stycznia 72, 89-340 Białośliwie, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez WYDAWNICTWO FAKTYPILSKIE.PL Mariusz Szalbierz, ul. 4 Stycznia 72, 89-340 Białośliwie i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone