REKLAMA

Gmina Piła chce przejąć lotnisko

10:48, 12.01.2017 | UM Piła
REKLAMA

W związku z ogłoszeniem 15 grudnia 2016 roku rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wykazu lotnisk albo lądowisk wojskowych lub ich części niewykorzystanych przez jednostki organizacyjne podległe MON lub przez niego nadzorowane, prezydent Piotr Głowski zwrócił się o przekazanie na rzecz Gminy Piła nieruchomości gruntowych położonych w Pile na terenie dawnego lotniska.

Wystąpienie o przekazanie zawiera dwa możliwe warianty.

Pierwszy jest ograniczony, tzn. obejmuje część tzw. lotniskową i obszar około 247 ha. Taki wniosek, powstały w uzgodnieniu z Aeroklubem Ziemi Pilskiej, jest uzasadniony optymalizacją wykorzystania terenu na potrzeby utworzenia lotniska cywilnego wraz z umożliwieniem sprzedaży pozostałych terenów przez Skarb Państwa w celu ich aktywizacji gospodarczej.

Drugi wariant przejęcia, w wypadku gdyby strona rządowa uznała że powyższy wniosek w ograniczonym zakresie nie będzie zasługiwał na uwzględnienie, zawiera gotowość przejęcia wszystkich terenów dawnego lotniska wojskowego w Pile o całkowitej powierzchni ok. 294 ha.

Działania Gminy Piła mają na celu zachowanie aktualnej funkcji terenu, a docelowo utworzenie lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, przy współpracy z Aeroklubem Ziemi Pilskiej.

Podczas konferencji prasowej prezes Aeroklubu Ziemi Pilskiej Piotr Kucharski opowiedział o aktualnej sytuacji pilskiego lądowiska. Status „lądowiska” wprowadza pewne ograniczenia w jego funkcjonowaniu jeżeli chodzi o przyjmowanie większych statków powietrznych.

- Wspólnie z Gminą Piła chcemy doprowadzić do stworzenia lotniska o ograniczonej certyfikacji - powiedział prezes Aeroklubu podkreślając, że fakt ten zmieni zdolność funkcjonowania lotniska. Spowoduje bowiem, że znacznie większa ilość statków powietrznych będzie mogła przylatywać do Piły.

Wyjaśnijmy, że nie chodzi tutaj i nigdy nie chodziło o samoloty rejsowe czy duże samoloty ładunkowe, tylko o lotnictwo tzw. general aviation, czyli turystyczne oraz biznesowe. W roku 2016 Aeroklub Ziemi Pilskiej zarejestrował 5000 operacji lotniczych i liczba ta, porównując ją do lat poprzednich, systematycznie wzrasta.

Przypomnijmy, iż dwa lata temu Powiat Pilski zrzekł się terenów lotniska na rzecz Skarbu Państwa.

(UM Piła)
REKLAMA

Komentarze (4)

lotniklotnik

5 6

Dajta spokój z tym lotniskiem , to utopia, jeden poseł już chciał latać do Poznania na mecze śmieszne to jest, lepiej ludziom miejsca pracy budujcie bo od lat nic się nie zmienia a Piła stała się miastem emerytów i rencistów młodzi pouciekali się za granicę albo do większych miast , Piła niczym nie przyciąga młodych a szkoda 11:30, 12.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

flyfly

5 2

a Adam nawet do Egiptu, buhahahaha! 11:59, 12.01.2017


xyzxyz

6 4

przejąć, podzielić na działki i sprzedać z zyskiem - tak to się skonczy 12:08, 12.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pozdrawiampozdrawiam

2 0

jest jeszcze rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony 23:13, 12.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2017