Zamknij

Gmina Piła chce przejąć lotnisko

10:48, 12.01.2017 UM Piła
Skomentuj

W związku z ogłoszeniem 15 grudnia 2016 roku rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wykazu lotnisk albo lądowisk wojskowych lub ich części niewykorzystanych przez jednostki organizacyjne podległe MON lub przez niego nadzorowane, prezydent Piotr Głowski zwrócił się o przekazanie na rzecz Gminy Piła nieruchomości gruntowych położonych w Pile na terenie dawnego lotniska.

Wystąpienie o przekazanie zawiera dwa możliwe warianty.

Pierwszy jest ograniczony, tzn. obejmuje część tzw. lotniskową i obszar około 247 ha. Taki wniosek, powstały w uzgodnieniu z Aeroklubem Ziemi Pilskiej, jest uzasadniony optymalizacją wykorzystania terenu na potrzeby utworzenia lotniska cywilnego wraz z umożliwieniem sprzedaży pozostałych terenów przez Skarb Państwa w celu ich aktywizacji gospodarczej.

Drugi wariant przejęcia, w wypadku gdyby strona rządowa uznała że powyższy wniosek w ograniczonym zakresie nie będzie zasługiwał na uwzględnienie, zawiera gotowość przejęcia wszystkich terenów dawnego lotniska wojskowego w Pile o całkowitej powierzchni ok. 294 ha.

Działania Gminy Piła mają na celu zachowanie aktualnej funkcji terenu, a docelowo utworzenie lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, przy współpracy z Aeroklubem Ziemi Pilskiej.

Podczas konferencji prasowej prezes Aeroklubu Ziemi Pilskiej Piotr Kucharski opowiedział o aktualnej sytuacji pilskiego lądowiska. Status „lądowiska” wprowadza pewne ograniczenia w jego funkcjonowaniu jeżeli chodzi o przyjmowanie większych statków powietrznych.

- Wspólnie z Gminą Piła chcemy doprowadzić do stworzenia lotniska o ograniczonej certyfikacji - powiedział prezes Aeroklubu podkreślając, że fakt ten zmieni zdolność funkcjonowania lotniska. Spowoduje bowiem, że znacznie większa ilość statków powietrznych będzie mogła przylatywać do Piły.

Wyjaśnijmy, że nie chodzi tutaj i nigdy nie chodziło o samoloty rejsowe czy duże samoloty ładunkowe, tylko o lotnictwo tzw. general aviation, czyli turystyczne oraz biznesowe. W roku 2016 Aeroklub Ziemi Pilskiej zarejestrował 5000 operacji lotniczych i liczba ta, porównując ją do lat poprzednich, systematycznie wzrasta.

Przypomnijmy, iż dwa lata temu Powiat Pilski zrzekł się terenów lotniska na rzecz Skarbu Państwa.

(UM Piła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

lotniklotnik

5 6

Dajta spokój z tym lotniskiem , to utopia, jeden poseł już chciał latać do Poznania na mecze śmieszne to jest, lepiej ludziom miejsca pracy budujcie bo od lat nic się nie zmienia a Piła stała się miastem emerytów i rencistów młodzi pouciekali się za granicę albo do większych miast , Piła niczym nie przyciąga młodych a szkoda 11:30, 12.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

flyfly

5 2

a Adam nawet do Egiptu, buhahahaha! 11:59, 12.01.2017


reo

xyzxyz

6 4

przejąć, podzielić na działki i sprzedać z zyskiem - tak to się skonczy 12:08, 12.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pozdrawiampozdrawiam

2 0

jest jeszcze rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony 23:13, 12.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%