REKLAMA

Czy Pile grozi zapaść? Jest odpowiedź

20:08, 11.08.2017 | UM Piła
REKLAMA
Skomentuj
fot. własność Miasto Piła

W związku z opublikowanym przez PAP artykułem o grożącej 122 miastom w Polsce zapaści społeczno-gospodarczej, przedstawiamy stanowisko Prezydenta Miasta Piły odnoszące się do jego treści oraz komentarz Zastępcy Prezydenta Beaty Dudzińskiej do sprawy.
 
Stanowisko Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego:
- Ocena historyczna Piły zaprezentowana przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN stoi w sprzeczności z oceną bieżącą i projekcją przyszłości. A do takich ocen wydawanych na podstawie obserwacji zmian należą nagrody otrzymane przez miasto w ostatnich latach. Szczególnie cenne są dwie z nich: nagroda TERAZ POLSKA przyznawana nam przez ostatnie kilka lat z rzędu oraz odebrana w tym roku w Cannes, przyznana przez wydawnictwo Financial Times, nagroda MIASTO PRZYSZŁOŚCI, której nazwa sama mówi za siebie, a znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce miast Polski.

Ryzyko marginalizacji w przypadku miast tracących status miasta wojewódzkiego było i jest zjawiskiem naturalnym. Przyczyną jest m.in. likwidacja jednostek i urzędów. Od początku swojej prezydentury przeciwstawiam się tym problemom. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie roli administracyjnej - zyskanie statusu miasta na prawach powiatu. Cały czas czynimy starania, aby zrealizować ten cel.

Ciągły popyt na mieszkania pomimo boomu budowlanego, wyjątkowo niskie bezrobocie, nowe inwestycje w Strefach Przemysłowych, których uruchomienie spowoduje zwiększenie oferty interesujących miejsc pracy (nie tylko w skali Piły ale również całego regionu), ocena naszego miasta (realizowana przez największe światowe pracownie) wykonywana na zlecenie firm inwestujących w Pile -  zaprzeczają takim opracowaniem jak to PAN (dotyczy ono bowiem głównie  zjawisk demograficznych). Zmiana wskaźników demograficznych  to zadanie na całe lata i stąd nasza stała determinacja by ten stan zmieniać. Obecność na tej liście (na jednym z ostatnich miejsc) zamierzam wykorzystać jako szansę. Będziemy mogli pozyskać dodatkowe fundusze rządowe i unijne - w tym celu m.in. powstała ta lista. Jednego czego się realnie obawiam to coraz bardziej możliwe  wyprowadzenie Polski z UE przez obecny rząd. To dzięki wolnemu rynkowi i pieniądzom z UE tak szybko się zmieniamy. Brexit pokazał jak szybko można przeprowadzić takie postępowanie. W naszym przypadku - jak szybko zniweczyć pracę i marzenia kilku pokoleń, a Polskę wykluczyć z rodziny państw UE. To jedyne prawdziwie wykluczenie, które nam grozi.

Komentarz Zastępcy Prezydenta Piły Beaty Dudzińskiej:
- Jest to scenariusz, który Pile groził i który mógł się sprawdzić. Jednakże będąc świadomym ogólnego trendu wyludniania się miast średniej wielkości oraz problemów demograficznych w naszym kraju 7 lat temu podjęliśmy działania które ziszczeniu się tego czarnego scenariusza miały przeciwdziałać. Efekty tej strategii w postaci realizowanych projektów będziemy obserwować w ciągu nadchodzących lat.. Z chęcią wrócę w niedalekiej przyszłości do raportu przygotowanego przez PAN i porównam  prognozy w nim zawarte z rzeczywistością, nad którą pracujemy.

(UM Piła)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

witcherwitcher

8 6

dajcie miasto PiSdusiom,a pójdziemy z torbami natychmiast ! 10:36, 12.08.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jerzyleonardjerzyleonard

5 3

Twoje wypociny pozbawione są jakiegokolwiek sensu, moim zdaniem zostałeś zmanipulowany pozbawiony logicznego myślenia. Nie jestem za PIS ale za zmianami, które idą w pozytywnym kierunku, powinieneś oglądać wiadomości w TVN oraz TVP info i wnioski sam sobie wyciągnąć mozliwe, że umysł Twój zacznie poprawniej funkcjonować. 11:35, 12.08.2017


witcherwitcher

2 4

akurat taka du..a wołowa jak ty,będzie mi mówić co powinienem ! 15:15, 12.08.2017


KniejowkaKniejowka

2 6

Sezon polowania na łosie. Trza podlizać się prezydentu. Takie mamy pilskie fakty. 18:02, 12.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2017