Zamknij

"Siewca" dla najlepszych rolników z Wielkopolski

12:05, 20.03.2017 Szymon Wdowczyk, UMWW
Skomentuj fot. UMWW fot. UMWW

W minioną niedzielę w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników XVI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016.

Głównym celem konkursu jest promocja wielkopolskiego rolnictwa oraz prezentacja najlepszych rolników. Kapituła konkursowa co roku wyróżnia rolników prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologie, odznaczających się dobrą i sprawną organizacją oraz racjonalnym wyposażeniem gospodarstw, a także tych, którzy odnoszą wysokie efekty ekonomiczne, a zarazem troszczą się o środowisko naturalne.

W tym roku kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wytypowała 20 najlepszych rolników jako nominowanych w konkursie, spośród których wyłoniono 10 laureatów, którzy otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2016, statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.

W finałowej dziesiątce znalazło się dwóch laureatów z regionu pilskiego. Andrzej Wiśniewski prowadzi wraz z żoną Małgorzatą gospodarstwo sadownicze o powierzchni 28 ha w miejscowości Goraj w gminie Lubasz. W strukturze upraw 16 hektarów zajmuje borówka amerykańska, 1 hektar czereśnia, reszta to zboża i 2 hektary łąk. Borówka amerykańska daje plon 10 ton z hektara, a czereśnia 5 ton. W technologii produkcji zastosowano zamknięty obieg wody oraz połączenie nawożenia z nawadnianiem.

Kamila Lisińska z mężem Zbigniewem wspólnie prowadzą specjalistyczne gospodarstwo pszczelarskie w Biezdrowie w gminie Wronki. Gospodarstwo „Noteckie Miody” posiada 300 rodzin pszczelich rozmieszczanych w różnych miejscach Puszczy Noteckiej oraz w pobliżu upraw miododajnych. Budynek pasieczny wyposażony jest w dozowniki, odstojniki, stoły do odsklepiania, sita, topiarki do wosku i inne urządzenia pszczelarskie. Roczna produkcja to ok. 15 ton różnych miodów.

W nominowanej dwudziestce znalazły się jeszcze cztery gospodarstwa z naszego regionu: Piotr Krauze z Nieżychowa w gminie Białośliwie, Maria i Jacek Bieluszko z Lipki, Jan Matuszyk ze wsi Prochy w gminie Zakrzewo oraz Marek Odor z Toniszewa w gminie Wągrowiec.

Więcej o konkursie w nowym numerze Faktów Pilskich - od  przyszłego czwartku w sprzedaży.

(Szymon Wdowczyk, UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%