Zamknij

Wolsztyn ponownie światową stolicą parowozów

14:39, 25.04.2017 Anna Parzyńska-Paschke
Skomentuj

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Wojciech Jankowiak - wicemarszałek województwa wielkopolskiego i Andrzej Jabłoński - dyrektor Parowozowni Wolsztyn zaprezentowali informacje dotyczące XXIV Parady Parowozów i towarzyszących jej imprez, które w dniach 28-30 kwietnia odbędą się w Wolsztynie. Zapowiedziany został również powrót parowozów w regularnym ruchu pasażerskim.

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak podkreślił, że tegoroczna parada pierwszy raz jest organizowana samodzielnie przez powołaną do życia w zeszłym roku instytucję kultury Parowozownia Wolsztyn. Podmioty zaangażowane w jej utworzenie - Województwo Wielkopolskie, Powiat Wolsztyński, Miasto Wolsztyn oraz PKP Cargo - wspierają finansowo organizację wydarzenia, które odbędzie się w najbliższy weekend. Samorząd województwa wielkopolskiego przekaże na ten cel 200 tys. zł.

- Parowozownia jest i żyje! Nasze starania o to, by funkcjonowała mają swój szczęśliwy finał. Potwierdziliśmy to, co wcześniej obiecywaliśmy, że nie dopuścimy do tego, by unikalne miejsce przestało funkcjonować - powiedział wicemarszałek Jankowiak.

- Głównym puntem programu będzie sobotnia Parada Parowozów, która rozpocznie się o 13.30 z udziałem 10 parowozów z Polski, Czech i Niemiec - poinformował dyrektor Jabłoński. - Wśród nich znajdzie się najszybszy tego rodzaju pojazd eksploatowany obecnie na świecie. Bogaty program imprezy wypełnią także m.in. widowisko „Światło, Para i Dźwięk”, zwiedzanie parowozowni oraz zawody maszynistów.

Podczas dzisiejszego spotkania prasowego wicemarszałek Wojciech Jankowiak ogłosił, że od 15 maja na wielkopolskie tory powrócą pociągi pasażerskie prowadzone trakcją parową. W taki sposób będzie można podróżować z Wolsztyna w kierunku Poznania i Leszna.

Przypomnijmy, że funkcjonująca w Wolsztynie parowozownia jest ostatnim czynnym tego typu miejscem na świecie, które nieprzerwanie obsługuje przewozy pasażerskie trakcją parową. Parowozownia dysponuje między innymi parowozem Pm36-2 z 1937 roku, zwanym „Piękną Heleną" oraz pierwszym polskim parowozem osobowym Ok22-31 z roku 1929. Zgromadzono tam 30 parowozów oraz 19 historycznych wagonów, a także inne szynowe pojazdy takie jak dźwig warsztatowy czy pług odśnieżny, datowany na 1883 rok. Całość kolekcji stanowi przykład unikatowego dziedzictwa z zakresu historii techniki, stanowiącej atrakcję dla zwiedzających w różnym wieku i dysponujących różnymi kompetencjami kulturowymi.

Tegoroczne święto miłośników pociągów z duszą to także dwa jubileusze - mija 110 lat od utworzenia parowozowni w Wolsztynie, a pozostający w jej zbiorach unikalny parowóz Ok1-359 liczy już 100 lat.

Dodajmy, że powołaniu instytucji kultury w Wolsztynie przyświecały dbałość o dziedzictwo narodowe i kulturowe, popularyzowanie wiedzy o historii regionu, poszerzanie świadomości społeczno-kulturowej, zachowanie oraz podtrzymanie miejscowych tradycji parowozowych.

(Anna Parzyńska-Paschke)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%