Zamknij
REKLAMA

Jak rozruszać leniwą Noteć?

09:33, 26.09.2017 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Radna powiatowa Agnieszka Mrotek była inicjatorką spotkania w sprawie podtopień łąk i pól przez rzekę Noteć.

Na spotkaniu zorganizowanym w sąsiedztwie mostu na Noteci na drodze nr 190 zjawiło się liczne grono rolników gospodarujących po obu stronach rzeki, z gmin Wyrzysk, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Kaczory, Wysoka oraz Szamocin, Margonin i Chodzież. Przybyli także szefowie samorządów: starosta chodzieski Julian Hermaszczuk i burmistrz Szamocina Eugeniusz Kucner oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk.

- Nie przypadkiem spotykamy się przy moście na trasie Białośliwie-Szamocin, gdyż właśnie tutaj przebiega granica między powiatami pilskim i chodzieskim. Podtopienia przez Noteć to nasz wspólny problem - podkreśliła Agnieszka Mrotek.

- To nie jest marginalny problem, gdyż dotyczy prawie 70 tysięcy hektarów użytków rolnych oraz setek, a nawet tysięcy gospodarstw rolnych. Nie ma roku, żeby ten problem się nie pojawił. Niestety, decydenci - i to od wielu lat - traktują go jako mało istotny. Jestem załamany tą ignorancją i spychaniem tematu na samorządy i spółki wodne - mówił Krzysztof Paszyk. - Realizowany w latach 70. program "Noteć" został na pewnym etapie przerwany. Tymczasem odcinek tzw. Noteci leniwej wymaga pilnego dofinansowania przez rząd i dalekosiężnych działań. Kilka tygodni temu powstało duże państwowe gospodarstwo "Wody Polskie". Tam przeniesiono wszystkie kompetencje, a w ślad za tym pieniądze. To dobry moment, aby sprawę Noteci właśnie tam przedstawić.

- Pamiętam z lat 60., że po zimie Noteć wylewała, ale z końcem kwietnia wracała do koryta. Rzeką płynęły barki, bo to odcinek międzynarodowej drogi wodnej E70, od Antwerpii, przez Berlin do Kłajpedy - przypomniał starosta Hermaszczuk.

- Kiedyś to zielsko ruszały barki, ale ruchu towarowego od dawna już nie ma, a czyszczenia rzeki brakuje. Na dodatek problem nasilił się podczas tegorocznego bardzo mokrego lata - dodał burmistrz Eugeniusz Kucner.

Uczestnicy spotkania wypracowali postulaty, które zostaną przekazane wszystkim pilskim parlamentarzystom. Chodzi w nich m.in. o uznanie nadnoteckich łąk jako obszaru dotkniętego klęską, utworzenie komisji do szacowania strat, dopłatę w wysokości 2000 złotych do hektara zalanych użytków zielonych oraz pół uprawnych, umorzenie podatków, wypłatę w pierwszej kolejności dopłat za 2017 rok, dopłaty dla rolników którzy nie skosili łąk z uwagi na podtopienia, uruchomienie nieoprocentowanych kredytów, obniżenie poziomu wody na jazie Nowe, kompleksowe rozwiązanie problemu bobrów, których żeremie wpływają na zalewanie łąk oraz udrożnienie "noteckiego" odcinka drogi wodnej E70.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

wuwuwuwu

3 0

no i dobrze 10:12, 26.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ktosktos

19 0

Czy wojt gminy Białosliwie ten problem ma gdzies , bo jakos tam go nie widac , ani zastepcy, ani Przewodniczacego rady ani zadnedo z bezradnych uuuu czy wlasnie pokazali gdzie maja rolnictwo?? To dziwne zjawisko sluchajac przemowy na dozynkach powiatowych , a PSL jak zwykle obiecanki cacanki nierealne postulaty a rolnikowi nadzieja ..... 10:38, 26.09.2017

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

;);)

12 0

Nasz wójt nic nie wiedział, bo był na kontroli w GOKu 10:58, 26.09.2017


RadnyRadny

5 0

Przepraszam Radny Paweł Kozak był na spotkaniu i wspiera rolników bo sam nim jest. 10:59, 26.09.2017


JaJa

2 4

Spokojnie nie bujcie sie pomogla sadownikom to i rolnkom pomoze chociaz ktos walczy o nas 19:08, 26.09.2017


stachustachu

13 13

Czas na dobrą zmianę w Białośliwiu, czas na PiS! 20:27, 26.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

witcherwitcher

3 3

załadować barkę pustymi kontenerami i pływać,jak to zrobili PiSowskie,,marynarze" słodkich,wódek :)) 18:44, 28.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ktosktos

6 0

Wójt nic nie wiedział no szok!!! Kontrola w GOK hmmm czego bo chyba nie finansów, no chyba ze dobierał kolor płytek w remontowanych pomieszczeniach i debata się przeciągnęła w czasie. Rozumiem ze zastępca wójta również był na kontroli w gok? Jakoś nie widać by zastępca był aktywny , a radny który tam był raczej nie wychylał sie za rolników lecz za siebie bo sam jest rolnikiem , głosu tez nie zabrał bo jak zawsze małomówny , ale co tam za chwile wybory więc uaktywnia się wszyscy a i lista zasług będzie dość długa , mam nadzieje że po kolejnych wyborach kilku zniknie z rady bezradnych , a następni jak wystawią wójta w wyborach to nie po to by go gnębić a wspierać , ale co zrobić gdy chce się wybić a IQ nie do końca dorównuje wymaganiom i chęcią 16:47, 29.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018