Zamknij
REKLAMA

Połykali prezerwatywy z kokainą

15:44, 15.12.2016 | kom. Agnieszka Hamelusz
REKLAMA
Skomentuj
fot. cbs.policja.pl

21 członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Jak informuje CBŚP, grupa zajmowała się multiprzestępczością, a w szczególności przemytem kokainy z Aruby, haszyszu, jak też handlem tytoniem i nielegalnymi papierosami. W akcji zatrzymań wzięło udział 300 funkcjonariuszy Policji, którzy jednocześnie weszli do 40 miejsc w czterech województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim, mazowieckim i głównie w wielkopolskim, w tym także w Pile (m.in. był na tej liście popularny dyskotekowy pub).

Funkcjonariusze poznańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu od początku tego roku rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, która trudniła się przede wszystkim przemytem kokainy z Aruby do Polski. Jak ustalili policjanci, kurierzy przemycali narkotyki w prezerwatywach metodą "na połyk".

Jednym z  namacalnych dowodów działalności prowadzonej przez tę grupę, była ekshumacja kuriera narkotykowego, zmarłego w lutym 2012 roku. W wyniku sekcji zwłok w żołądku ujawniono 4 pakiety i w jelicie grubym 8 pakietów z zawartością płynnej substancji o masie około 700 gramów. Podczas badań  fizykochemicznych stwierdzono, że było to 740 gramów czystej, płynnej kokainy. Pozwala to otrzymać około kilograma czystego narkotyku, z którego po dodaniu wypełniaczy można zrobić 7 kilogramów w obrocie detalicznym. Zyski, jakie można osiągnąć przy sprzedaży, mogłyby sięgnąć około 2 mln zł.

Policjanci CBŚP ustalili również, że grupa zajmowała się na ogromną skalę przemytem i wprowadzaniem do obrotu haszyszu, jak też handlem tytoniem oraz papierosami bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze ustalili też, że członkowie grupy podczas rozwiązywania konfliktów z innymi przestępcami posługiwali się bronią palną, w tym długą -   karabiny AK-47.

W skład grupy wchodziło również dwóch funkcjonariuszy Policji i jeden emerytowany funkcjonariusz, dlatego w realizacji uczestniczyli także policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli luksusowe samochody, ponad 117 tys. zł,  15,5 tys. euro, zegarki i złoto. Na koncie jednego z podejrzanych zabezpieczono również 100 tys. zł na poczet przyszłych kar.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu 18 wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Zatrzymanym zarzucono m.in. przemyt co najmniej 40 kilogramów kokainy o wartości czarnorynkowej 14 milionów złotych i 200 kg haszyszu.  

Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(kom. Agnieszka Hamelusz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

AchAch

4 3

Pięknie k...
Milicjanci na wczesnej emeryturze w głównej roli żal.pl.zacznijcie od siebie milicyjne przekręty! *%#)!& 08:29, 18.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone | 2018