Zamknij

Trzymał w szafce ponad 200 porcji marihuany

16:18, 08.05.2017 fp
Skomentuj

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Pile wspólnie z funkcjonariuszami z wydziału dochodzeniowo-śledczego zatrzymali 24-letniego mieszkańca Piły, który ukrywał w swoim domu ponad 200 porcji marihuany.

Pod koniec majowego weekendu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile otrzymali informację, że w budynku mieszkalnym przy ulicy Ludowej w Pile podczas wykonywania przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Pile czynności związanych z przewietrzaniem jednej z piwnic, ujawniony został nabój do karabinku AK. W związku z tym faktem funkcjonariusze postanowili podjąć dalsze działania.

Śledczy wspólnie z dzielnicowymi pojechali pod wskazany adres. Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych, jeden z domowników zaczął się bardzo nerwowo się zachowywać. Nic dziwnego, gdyż po chwili w szafce ujawniono ponad 200 porcji narkotyków zapakowanych w woreczki strunowe. Zabezpieczono również sprzęt służący do porcjowania środków odurzających.

Początkowo mężczyzna oświadczył, że nie ma wiedzy, skąd narkotyki wzięły się w jego szafce, ponieważ od lat z niej nie korzystał.

24-latkowi grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

GosciuGosciu

0 0

Artykuł 160 par 1 kk oraz artykuł 191 par 1 kk 19:32, 08.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AgamenonAgamenon

0 0

kradzione.pl
menu
Artykuły

Dowód osobisty
Prawdziwe historie
Wyłudzenia na słupa
Porady
Na co dzień
Podróże
Zobacz wszystkie

Bezpieczniej z BIK

Zastrzeganie dokumentów
Alerty BIK
Raport BIK

porady

Policjant czy przebieraniec? Jak rozpoznać policjanta
2016-02-12

Zaufanie społeczeństwa do stróżów prawa chętnie wykorzystują oszuści, podszywając się pod funkcjonariuszy Policji. W kontakcie bezpośrednim legitymują się podrobionymi dokumentami, a zdarza się, że dzwonią z rzekomą interwencją lub nakazem przelania pieniędzy na ich konto. Nie daj się oszukać. Sprawdź, jak odróżnić prawdziwego policjanta od naciągacza.
Kontakt bezpośredni

Załóżmy, że policjant zapukał do Twoich drzwi, zatrzymał Twój samochód, zagadnął Cię na ulicy. Na jakie policyjne atrybuty musisz zwrócić uwagę?


Legitymacja policyjna

Nowy wzór obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku i legitymacje są ważne do 2018 roku. Wszystkie wystawione wcześniej są nieaktualne. Na legitymacji widnieje:
- imię i nazwisko funkcjonariusza
- jego stopień
- zdjęcie
- numer legitymacji
- numer identyfikacyjny
- data ważności
Format dokumentu przypomina dowód osobisty. Oprócz tego - zdobi go godło Polski i gwiazda policyjna.

Odznaka

Ma charakterystyczny kształt gwiazdy policyjnej z numerem identyfikacyjnym w centralnej części.

Mundur

Polscy policjanci wyposażeni są w granatowe lub czarne mundury. Na ramieniu, po prawej stronie, uniformy maja naszytą plakietkę z pierwszą literą imienia i całym nazwiskiem. Jeśli funkcjonariusz jest w swetrze, koszuli, kurtce ? wszystkie powinny mieć napis ?Policja?. Zdarza się jednak, że policjant jest ubrany w strój cywilny ? w takim przypadku rozpoznasz go po legitymacji i odznace.

Możliwość weryfikacji tożsamości policjanta na komisariacie

Jeśli dalej nie masz pewności, czy osoba podająca się za funkcjonariusza nie jest oszustem, możesz zadzwonić na numer 997 lub na najbliższy komisariat, a tam podać nazwisko i numer identyfikacyjny policjanta.

Sposób postępowania

Każdy stróż prawa musi postępować według ustalonych procedur. Podchodząc do Ciebie, jest zobowiązany podać swój stopień oraz imię i nazwisko, natomiast aby przeszukać Twoje mieszkanie, musi mieć nakaz prokuratora.

Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy nie ma czasu na oczekiwanie na wydanie przez prokuratora postanowienia. Wtedy przeszukanie musi zostać przeprowadzone niezwłocznie. Zwłaszcza, gdy mogły by ulec zatarciu dowody przestępstwa.

W takiej właśnie sytuacji Policja bądź inne uprawnione organy nie potrzebują decyzji prokuratora, aby przeprowadzić przeszukanie i mogą tego dokonać na podstawie nakazu wydanego np. przez komendanta komisariatu bądź na podstawie okazanej legitymacji służbowej.

Policjant nie może zatrzymywać Twoich pieniędzy ani przedmiotów bez podania prawnego uzasadnienia. Jeśli policjant dokonuje zatrzymania rzeczy, musi sporządzić "protokół zatrzymania przedmiotów", które mogą stanowić dowód w sprawie. Jeśli policjant twierdzi, że masz po prostu oddać mu daną kwotę lub przedmiot (lub posądza Cię np. o kradzież) i nie wystawi na to żadnych dokumentów potwierdzających ich prawne zajęcie - istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest oszustem.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń wobec Twojej osoby funkcjonariusze powinni zabrać Cię na komisariat. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz do czynienia z prawdziwymi policjantami, żądaj aby sprawę wyjaśnić w komisariacie lub w komendzie Policji.
20:33, 08.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgamenonAgamenon

0 0


Policjant nie może zatrzymywać Twoich pieniędzy ani przedmiotów bez podania prawnego uzasadnienia. Jeśli policjant dokonuje zatrzymania rzeczy, musi sporządzić "protokół zatrzymania przedmiotów", które mogą stanowić dowód w sprawie. Jeśli policjant twierdzi, że masz po prostu oddać mu daną kwotę lub przedmiot (lub posądza Cię np. o kradzież) i nie wystawi na to żadnych dokumentów potwierdzających ich prawne zajęcie - istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest oszustem.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń wobec Twojej osoby funkcjonariusze powinni zabrać Cię na komisariat. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz do czynienia z prawdziwymi policjantami, żądaj aby sprawę wyjaśnić w komisariacie lub w komendzie Policji. 20:41, 08.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgamenonAgamenon

0 0

mogły by , jaki błąd:)))))))))
20:44, 08.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgamenonAgamenon

0 0



W państwie prawa każda osoba powinna być chroniona przed nieludzkim i niegodnym traktowaniem ? dotyczy to także ewentualnych jak i skazanych sprawców przestępstw. Przekroczenie uprawnień przez policjantów, w praktyce mogące przybrać szereg różnych zachowań, należy do kategorii przestępstw nadużycia funkcji. Zgodnie z treścią art. 231 Kodeksu karnego, funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo jeżeli sprawca dopuszcza się takiego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Z drugiej strony jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W praktyce przekroczenie uprawnień może polegać np. na zastosowaniu przemocy wobec osoby zatrzymywanej, czy nawet uniemożliwieniu kontaktu z adwokatem. Powinniśmy jednocześnie pamiętać, że oprócz możliwości zgłoszenia przestępstwa nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza Policji, możemy także złożyć zażalenie na przeprowadzone czynności do właściwego miejscowo prokuratora. W tym zakresie będzie nam pomocny art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.



Na zakończenie pamiętajmy, że przedawnieniu nie podlega umyślne przestępstwo: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnione przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.
20:50, 08.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%