Zamknij

Zagrają punk rocka przeciwko rasizmowi

16:58, 10.12.2017 fp
Skomentuj

16 grudnia w Klubie Muzycznym "Barka" odbędzie się druga edycja imprezy Piła Punx Mix Fest pod hasłem "Muzyka przeciwko rasizmowi". Wystąpią zespoły Włochaty, Cela nr 3 oraz Harusha, Skakanka i Szmira.

Zespół Włochaty powstał w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku w Szczecinie za sprawą dwóch kumpli z ławy szkolnej: Fagasa i Jeża. To oni zwerbowali kolegę z tej samej szkoły Billy'ego, który został perkusistą. Tak oto Włochaty Odkurzacz (pod taką nazwą zaczynali) rozpoczął swoje pierwsze próby jeszcze w 1986 w szkolnej świetlicy. Swój pierwszy koncert na dwie gitary i perkusję zagrali 1 maja 1987 w jednym ze szczecińskich klubów, zaraz po pierwszomajowym pochodzie.

Po zmianach systemowych w Polsce, nastały również zmiany w kapeli. W 1990 do zespołu dołączył Pauluss, a z nazwy wypadł "odkurzacz". W 1991 Włochaty wydał własnym sumptem swoją pierwszą kasetę zatytułowaną "For Sale" w ilości 100 sztuk. W roku 1993 zdobyli wyróżnienie i zagrali na dużej scenie na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. To był przełomowy koncert w historii zespołu. Ponownie w Jarocinie jako gość Włochaty wystąpił w 2006 roku, a w 2014 dał niezapomniany koncert w Pokojowej Wiosce Kriszny na Woodstocku. W tzw. międzyczasie zagrał wiele koncertów na różnych scenach w kraju, jak i liczne trasy zagraniczne, m.in. Francja, Anglia, Niemcy, Holandia, Czechy. Ma też na koncie wspólne występy z takimi klasykami gatunku jak: Dead Kennedys, Steve Ignorant, Conflict, UK Subs, Oi Polloi, Varukers, Chumbawamba czy Citizen Fish.

Włochaty już trzy dekady komentuje otaczającą nas rzeczywistość, czy to w sprawach politycznych czy społecznych. Ma na koncie 7 studyjnych albumów, 1 płytę live, 2 single, kilka winylowych edycji swoich krążków oraz książkę "Dopisać swój wers…" (2007). Ostatnia płyta "Wbrew wszystkiemu" ukazała się w 2010 roku.

Muzycy od zawsze są w swoim przekazie bezkompromisowi; związani są ze sceną niezależną, alternatywną oraz społecznymi ruchami wolnościowymi, ekologicznymi, praw zwierząt i antifą. Mają na koncie współpracę z takimi organizacjami, jak Amnesty International, Greenpeace, Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", Otwarte Klatki czy Fundacja "Inna Przestrzeń" na Rzecz Wolnego Tybetu.

Skład: Sylwester Biliński ‘Billy’ - perkusja, Jerzy Zajkowski ‘Jeż’ - bas, śpiew; Piotr Skotnicki ‘Skoda’ - gitara, chórki; Maciej Jarlem ‘Raga’ – śpiew; Paweł Gurbada ‘Guliwer’ - gitara.

Grupa Cela nr 3 powstała w 1985 roku w Grudziądzu z inicjatywy Mikiego (bas) i Dee Dee'iego (gitara). Wkrótce dołączył do nich Kurdupel (wokal) i Gruby (perkusja). Wpływ na ich muzykę, co było słychać od samego początku, miały kapele punk 77 (Sham 69, SLF, Buzzcocks, Clash), a nade wszystko Ramones.

W kwietniu 1987 roku muzycy nagrali w typowo amatorski sposób 30-minutowe demo. Kasetę z materiałem wysłano do Jarocina, gdzie zespół zakwalifikował się na tamtejszy festiwal. Cela nr 3 zagrała na małej scenie i - jak się okazało później - z dobrym skutkiem. Do Grudziądza zaczęły napływać z całego kraju propozycje zagrania koncertów.

Jesienią 1987 r. nagrany został pierwszy półprofesjonalny materiał zespołu z lat 1985-1987, który podsumowywał działalność. Potem z roku na rok zespół występował w kraju coraz częściej, dając rewelacyjne koncerty, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Białymstoku, Elblągu, Złotowie, Pile. W czerwcu 1988 r. nagrał nowy 30-minutowy materiał, w następnym roku trzeci studyjny materiał, a w 1990 roku… zakończył działalność (część nagrań znalazła się na kasetach "Kwiaty" i" Lustro").

Po pięciu latach Cela nr 3 wznowiła działalność, dając pierwszy koncert w lutym 1996 roku w Jastrowiu na zaproszenie zespołu Czerwone Kościoły. Radość związana z możliwością ponownego grania została przerwana we wrześniu 1996 roku przez śmierć wokalisty Kurdupla - osoby, której specyficzny głos kojarzył się przez wiele lat z muzyką Celi nr 3. Po trudnej decyzji członkowie grupy zdecydowali dalej grać, a obowiązki wokalisty przejął basista zespołu Gruby, który pełni tę rolę do dzisiaj.

Słynny utwór grudziądzkiego zespołu pt. "Kwiaty" we wrześniu 2005 roku znalazł się na płycie zespołu Farben Lehre "Farbenheit, a kolejny pt. "Polska" trafił na płytę grupy Big Cyc "Zadzwońcie po milicję".

Tego wieczoru na Barce zagrają także zespoły Harusha (punk rock, Szczecin), Skakanka (rock alternatywny, Wyrzysk) i Szmira (punk rock, Poznań).

Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00. Wstęp 30 zł przedsprzedaż / 40 zł w dniu koncertu.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

witcherwitcher

2 0

przypominam,że przed laty,przed takim samym koncertem spłonęła,,Przystań" ! 20:30, 10.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%