Zamknij

Charakterystyka hostingu internetowego

08:02, 20.04.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:06, 20.04.2018
Skomentuj Fot. Materiał partnera Fot. Materiał partnera

Hosting polega na „wydzieleniu, wygospodarowaniu” przez dostawcę określonych zasobów serwerowni, klientowi biznesowemu. Mogą one dotyczyć m.in. miejsca na dysku twardym, wyznaczonej ilości danych możliwych do przesłania przez Internet, a także określonych usług świadczonych przez dostawcę i wyznaczenia  obciążenia dla serwera. Hosting obejmujący usługę wynajmu miejsca na serwerze dla witryn HTTP nazywany jest web hostingiem (hostingiem internetowym).

Darmowy i płatny hosting

Na rynku dostępne są oferty zarówno płatnego jak i darmowego hostingu. Bezpłatne miejsce na serwerze posiada jednak wiele ograniczeń, których można uniknąć wybierając płatny web hosting. Darmowa usługa charakteryzuje się występowaniem reklam, ograniczeniem miejsca na serwerze oraz niewielkim miesięcznym transferem. Ponad to, użytkownik nie ma dostępu do baz danych, bezpłatny hosting nie obsługuje również wielu języków skryptów. Biorąc pod uwagę wszystkie te niedogodności, warto zdecydować się na płatną usługę, która jest wolna od wspomnianych ograniczeń. Firmy oferujące internetowy hosting w większości przypadków proponują darmowy okres próbny, podczas którego użytkownik może ocenić usługę.

Hosting współdzielony

Jest to rozwiązanie dedykowane dla osób rozpoczynających swoją działalność w Internecie. W tym przypadku kilku klientów korzysta z tej samej usługi, przez co koszty administrowania hostingu rozkładają się na wszystkich graczy. Taki hosting ma swoje wady i zalety. Plusem są przede wszystkim niskie koszty, ale dzielenie zasobów, oznacza czerpanie zarówno ze wspólnej bazy danych, jak również miejsca na serwerze oraz transferu, więc wykorzystanie np. 70% mocy procesora przez jednego klienta, skutkuje tym, że pozostali mają do rozdysponowania jedynie pozostałe 30%.

Serwer VPS

Alternatywą na hostingu współdzielonego jest serwer VPS. Zostaje na nim umieszczonych kilkunastu klientów, którzy również otrzymują określone części zasobów, ale każdy z graczy ma własne środowisko działania, co sprawia, że korzystanie z dostępnych usług przez jednego klienta nie wpływa na działania drugiego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które udostępnia rozsądne zasoby w stosunku do obowiązującej ceny usługi.

Na rynku można wyróżnić firmy, które oferują jedynie usługę web hostingu, albo takie, które poza hostingiem internetowych proponują „wygospodarowanie” pozostałej części zasobów dostępnych na serwerowni. Przykładem jest przedsiębiorstwo host-exchange.pl. Firma proponuje platformy online, które posiadają szereg funkcji np. udostępniają skrzynkę pocztową,  prowadzą ochronę antywirusową, posiadają panel HelpDesk, przez który można zgłaszać wszystkie techniczne awarie i prowadzą pełen backup poczty. Dodatkowo, firma oferuje hosting internetowy, więc klient biznesowy może znaleźć wszystkie niezbędne rozwiązania hostingowe w jednym miejscu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%