Zamknij

Jak długo ładować akumulator?

10:39, 22.01.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Problemy z odpaleniem samochodu dotykają nas przede wszystkim w zimie. Nie znaczy to jednak, że latem kompletnie nie musimy się przejmować elementami układy elektrycznego.

Co odpowiada za sprawność akumulatora?

Za jego sprawność, mówiąc najprościej są odpowiedzialne dwa najważniejsze składniki, czyli alternator oraz akumulator. Alternator szczególnie nie lubi upałów. W wysokich temperaturach jest bardzo duże prawdopodobieństwo usterki łożysk, stabilizatora napięcia albo diod prostowniczych. Przy silnym słońcu łatwo jest przeoczyć niewielkie żarzenie się kontrolki ładowania. Niedoładowany akumulator, w szczególności nowych, pełnych elektroniki samochodów, może być powodem setek bardzo różnych problemów, zaczynając od niewłaściwego działania elektrycznie sterowanych szyb, na problemach ze sterownikiem silnika kończąc.

Prawidłowe napięcie ładowania

Należy przypomnieć, że właściwe napięcie ładowania, zależnie od ilości włączonych odbiorników prądu w samochodzie, musi mieścić się w granicach 13,5 - 14,5 V. Mniejsze może być powodem rozładowania akumulatora, a wyższe może skutkować jego zagotowaniem. W odniesieniu do większości kwasowych akumulatorów, a więc najchętniej stosowanych w autach, już przy 14,6 V może dojść do zniszczeń. Rozpoczyna się wtedy proces odpadania masy czynnej z zanurzonych w kwasie płyt.

Ładuj akumulator co jakiś czas

Właściwą praktyką jest regularne doładowywanie akumulatora, w szczególności w sytuacji używania auta na krótkich dystansach, podczas których dochodzi do mocnego obciążenia układu elektrycznego. Na przykład z powodu włączonych świateł, klimatyzacji i wycieraczek.

Jakim prądem ładować akumulator?

Studenci elektromechaniki, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że o zwykłym ładowaniu akumulatora kwasowego można mówić przez wiele godzin. Na szczęście, kierowcom tak szeroka wiedza z tego obszaru nie jest potrzebna. Wystarczające będzie, gdy będą pamiętać o kilku nieskomplikowanych regułach. Jakie to są zasady?

Czytaj instrukcję

Wszystko, co musimy wiedzieć znajdziemy w instrukcji do akumulatora. Najważniejsza zasada używana w odniesieniu do akumulatorów kwasowych brzmi, aby natężenie prądu, którym ładujemy baterię nie było wyższe niż 1/10 jej pojemności. Znaczy to, że na przykład akumulator, który ma pojemność 85 Ah musi być ładowany prądem o maksymalnym natężeniu 8,5 A.

Jak długo ładować akumulator?

W teorii po 10 godzinach ładowania prądem o natężeniu 8,5 A, akumulator zostanie maksymalnie naładowany. Rzeczywiście jednak, im niższy prąd ładowania, tym lepiej. Gdy więc zmniejszymy natężenie do 4A, aby uzyskał całkowite naładowanie operacja powinna nam zająć więcej, niż 20 godzin.

A co, gdy naładowanie akumulatora zawiedzie?

Wtedy pozostaje nam skorzystanie z prostownika. Najlepiej jest mieć przy sobie prostownik samochodowy do akumulatora z rozruchem Ideal, który nigdy Cię nie zawiedzie. Prostownik jest odpowiedni do ładowania 12 i 24 woltowych akumulatorów kwasowych, które mają funkcję rozruchu. Poradzi sobie z silnikami benzynowymi i diesla pojemności do 2000 cm3. Posiada grube przewody wyjściowe, które gwarantują niewielkie straty prądu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%