Zamknij

Dokarmiasz ptaki czy szczury?

12:03, 25.01.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Zimowe dokarmianie ptaków to miłe zajęcie, które praktykujemy zwłaszcza przy domach. Wielu mieszkańców osiedli mieszkaniowych, właścicieli mieszkań w blokach i kamienicach, również to czyni. I dobrze, wśród betonu ptaki też są potrzebne. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie… podła jakość ziaren.

 

Wiadomo, ptaki w miastach i na wsi potrzebują naszego wsparcia, także gdy zima jest lekka. Zostają wtedy u nas ciepłolubne gatunki, które przy nagłym mrozie mają poważne kłopoty aby przeżyć. Nie jest obojętne, co wysypujemy do naszych karmników, a już zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym. Co mają wspólnego ptaki z gryzoniami? Oczywiście podobną zimową dietę. Jednak ptaki są nieco bardziej wybredne. Porządnej jakości pokarm dla ptaków zawiera takie ziarna, które ptaki chętnie jedzą: nieduże, jak olejarka, oleiste, jak słonecznik czy orzechy. Niestety kupując bezrefleksyjne supermarketowe najtańsze ptasie jedzenie, płacimy przede wszystkim za ciężką i odrzucaną przez ptaki pszenicę. To nie jest tak, że ptaki jej nie jedzą. Ale w pierwszej kolejności wygrzebują krokosz, siemię lniane, ostropest, mozgę kanaryjską i inne, bardziej atrakcyjne nasiona. Pszenica, proso i sorgo ląduje na ziemi, przyciągając gryzonie. Stąd uzasadnione pretensje mniej „ptakolubnych” sąsiadów.

Gryzonie w lekkie zimy nie śpią

?

Szczury i myszy, przy długo utrzymujących się dodatnich temperaturach, nie wchodzą w stan anabiozy. Wędrują w poszukiwaniu pożywienia, i często znajdują je pod karmnikami.

Warto sobie przekalkulować, co lepsze: zapłacić więcej za ziarna, aby ptaki zjadły je co do okruszka, czy karmić je tanio, oferując także gryzoniom dostawy węglowodanów. Zresztą, pszenica jest po prostu ciężka, a ziarna oleiste lekkie, przy tej samej objętości. Niekoniecznie coś, co na pierwszy rzut oka jest tańsze, musi być ekonomicznie uzasadnione.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%