Zamknij

Pilski szpital uruchomił nowoczesną metodę leczenia cho

08:44, 07.07.2018 Starostwo Powiatowe w Pile Aktualizacja: 08:50, 07.07.2018
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Pile fot. Starostwo Powiatowe w Pile

Ośmioro pacjentów, pierwszych w historii Szpitala Specjalistycznego w Pile, przeszło z sukcesem zabieg ablacji serca w nowo otwartej Pracowni Elektrofizjologii. Do tej pory tego rodzaju zabiegi były wykonywane w dużych szpitalach, np. w Poznaniu, Bydgoszczy, czy Łodzi.

Docelowo na oddziale kardiologii pilskiego szpitala tą metodą przeprowadzanych będzie rocznie 200-300 zabiegów usuwania zaburzeń rytmu serca. To duży sukces, ponieważ - jak przekonują lekarze - tego typu leczenie jest dziś najskuteczniejsze. Może ono całkowicie wyleczyć pacjenta i wyeliminować konieczność przyjmowania leków. Niestety w kraju nadal brakuje placówek, które wykonują te procedury medyczne. W stolicy powiatu pilskiego zabiegi ablacji są darmowe, bo realizowane w ramach kontraktów z NFZ.

Koszt pracowni, którą otworzono w tym roku, opiewał na kwotę blisko 2,5 miliona złotych. Sporą część pokryła dotacja z budżetu państwa, o którą wnioskowały władze powiatu. Jednak to zaledwie część inwestycji, które na przestrzeni ostatnich miesięcy poczyniono w pilskiej placówce.

- Każdy pacjent, któremu dzisiaj ratuje się zdrowie i życie to ogromna satysfakcja. Mamy już kardiologię na bardzo wysokim poziomie, której nie mają okoliczne publiczne placówki. Powiedzmy to jasno, są to skomplikowane i drogie procedury. Choroby układu krążenia są coraz bardziej powszechne. To choroby cywilizacyjne. Jesteśmy zdeterminowani w realizacji celów, które założyliśmy jako zarząd powiatu. W pilskim szpitalu jest wiele do zrobienia. Chcemy, żeby po latach długiego zastoju inwestycyjnego placówka stawała się nowoczesna. Przebudowujemy i unowocześniamy Szpitalny Oddział Ratunkowy, urządzamy oddział nefrologii, stację dializ, ale wciąż też zabiegamy o kolejne środki finansowe, by naszym pacjentom stwarzać coraz lepsze warunki do leczenia - mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Pierwsze zabiegi ablacji przeprowadzili lekarze z Akademii Medycznej w Łodzi. Jednak szpital prowadzi rozmowy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Na oddziale wytypowano już lekarzy, którzy będą szkolić się w tych niełatwych zabiegach, by w przyszłości samodzielnie mogli je przeprowadzać.

- W sumie zabiegom ablacji poddaliśmy ośmiu pacjentów, pierwsze wykonaliśmy około miesiąc temu. Przyznam, że pacjenci byli w różnym stanie, a u niektórych zabiegi nie były łatwe. Najmłodszy pacjent miał dwadzieścia kilka lat. Dzisiaj już wiemy, że wszyscy czują się dobrze - informuje dr Krzysztof Karpiński, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Warto pamiętać, że pilski szpital to obiekt o bardzo dużym znaczeniu dla regionu. Obsługuje blisko 500 tysięcy pacjentów nie tylko z powiatu pilskiego, ale i okolicznych. Co roku w pracowni hemodynamiki, która pełni całodobowy dyżur, przyjmowani i leczeni są pacjenci z ostrym zespołem wieńcowym, w tym z zawałami serca - rocznie jest ich średnio 600.

- Wykonywanie zabiegów ablacji w naszym szpitalu przede wszystkim spowoduje, że pacjenci z arytmią serca nie będą już musieli jeździć do oddalonych od Piły ośrodków, tylko na miejscu będą leczeni tą metodą. Potwierdza się również teza, że to placówka specjalistyczna o wyższym stopniu referencji - podkreśla Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

W ciągu kilkunastu miesięcy zainwestowano w sprzęt i unowocześnienie pilskiego szpitala rekordową w historii kwotę przeszło 20 milionów złotych. Choć, jak zapewnia starosta, zarząd powiatu nie spoczywa na laurach i pracuje dalej.

- W maju wnioskowaliśmy o 1,5 mln złotych na kolejny sprzęt i urządzenia medyczne. Mam nadzieję, że w ciągu kilku, czy kilkunastu miesięcy uda nam się poczynić kolejne inwestycje w naszym szpitalu. Jesteśmy w tym zakresie bardzo zdeterminowani. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas w rozwoju pilskiej placówki - dodaje Eligiusz Komarowski.

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%