Zamknij

Jak zadbać o zdolność kredytową?

23:27, 19.09.2018 as Aktualizacja: 09:48, 20.09.2018

Zakup mieszkania czy domu to ogromny wydatek, dlatego wiele osób decydując się na taki krok musi zaciągnąć kredyt hipoteczny. Podczas starania się o wysokie zobowiązanie w banku badana jest zdolność kredytowa klienta, która w dużej mierze decyduje o przyznaniu finansowania, czyli pożyczki lub kredytu.


Zdolność kredytowa - czy stać Cię na kredyt?

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późniejszymi zmianami) jest to „zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Inaczej mówiąc jest to ocena banku, czy dany klient będzie w stanie wywiązywać się ze zobowiązania i regulować raty na czas. Co jest brane pod uwagę podczas badania zdolności kredytowej? Na jej określenie składa się wiele różnych czynników. Wśród tych istotnych wymienić można wysokość miesięcznych dochodów oraz wydatki ponoszone w tym samym okresie, rodzaj umowy będącej podstawą zatrudnienia, a także wiek wnioskującego o kredyt, liczbę domowników pozostających na jego utrzymaniu, wykształcenie czy też stanowisko pracy. Oprócz tego pracownicy banku z całą pewnością sprawdzą klienta w Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej i zweryfikują czy spłaca on terminowo inne zobowiązania. Warto przy tym zaznaczyć, że zdolność kredytową mogą obniżyć nie tylko wydatki ponoszone z tytułu spłaty kredytu gotówkowego czy samochodowego, ale również zadłużenia na karcie kredytowej lub limity w koncie osobistym.


Lepsza zdolność kredytowa

Aby odpowiednio przygotować się do starań o kredyt hipoteczny, warto sprawdzić jak postrzegają nas instytucje finansowe. Jest to możliwe dzięki pobraniu raportu BIK ze strony internetowej tej instytucji. W dokumencie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące nie tylko zobowiązań kredytowych, ale również finansowych, takich jak np. terminowość regulowania opłat za energię elektryczną czy telefon. W raporcie zawarty jest też tzw. scoring, czyli ocena punktowa naszej zdolności do spłaty zobowiązania - im jest ona wyższa, tym lepiej. Warto wiedzieć, że w BIK przechowywane są nie tylko informacje o opóźnieniach w spłacie zobowiązań, ale również o terminowym regulowaniu zadłużeń. Wszystkie są aktualizowane co tydzień, jednak aby bank miał dostęp do pozytywnej historii kredytowej, trzeba wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o już spłaconych kredytach. W przypadku opóźnień informacje na ten temat są przechowywane przez 5 lat niezależnie od tego czy wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że raport BIK pozwala nie tylko sprawdzić jak wygląda nasza historia kredytowa, ale też umożliwia ocenę w jaki sposób swoją sytuację poprawić. Może więc okazać się, że rezygnacja z rzadko używanej karty kredytowej lub zmniejszenie limitu na rachunku bankowym podniesie zdolność kredytową.

Dobrym rozwiązaniem jest też zaciągnięcie pożyczki przez Internet na niewielką kwotę i jej terminowe spłacenie. Na https://vippo.pl/ można ustalić w łatwy sposób kwotę pożyczki oraz wysokość samych rat, a także uregulować zobowiązanie przed zawartym w umowie terminem. Po wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych możemy w ten sposób zbudować pozytywną historię kredytową, a co za tym idzie - poprawić zdolność kredytową i ułatwić sobie starania o kredyt w banku na większe sumy.

(as)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%